Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Ramo seturi de pictat pietre gasesti pe MyToys. Dar dai banii numai pe ochi. In rest iti trebuie vopsea normala si pietre.

Uite link-ul inca o data http://www.kinderrezepte.de/rezepte.php?num=4&f_id=6&s_id=44&q_id=1374



Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicaa

Ramo seturi de pictat pietre gasesti pe MyToys. Dar dai banii numai pe ochi. In rest iti trebuie vopsea normala si pietre.

Uite link-ul inca o data http://www.kinderrezepte.de/rezepte.php?num=4&f_id=6&s_id=44&q_id=1374



Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 11 +



Uau, ai pus papusa adevarata in mijloc ca si acolo? Cred ca a fost extrem de incantata Clara.
Da poze de la petrecere nu ne arati?Nu am vazut-o pe Clara de foarte mult timp.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Razvan (Raca), Tudor (Grati), Daria (Nemary), Antonia (Cristacoma) !! Petrecere frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

La multi ani, clopotei!
Va multumim si noi pentru urari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:


La multi ani Sofia de Madalina! Sanatate si numai de fericire sa ai parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Helo!
Am vb ieri cu educatoarea lui Razvi de aici si uitati ce mi-as spus despre sist de inv de aici din Bayern, Germ
http://rami-miculprint.blogspot.de/2013/01/sistemul-scolar-din-bayern-germania.html

Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

mamici si clopotzei si petreceri frumoase cu multe cadouri!

Ramo o corectura. Daca mergi la realschule nu vezi facultate decat cu mult chin si invatat in particular ca sa poti trece din a 10-a la gimnaziu. daca nu treci, faci ausbildung => inveti o meserie. si gata.
Sa treci la gimnaziu de la real e f greu si datorita faptului ca nu fac in acelasi ritm si nici aceleasi materii.
Mie mi se pare o magarie sa ii imparta la 10 ani ptr viitor. Ma gandesc la sor'mea care si-a dat drumul tare tarziu ca apoi sa se dovedeasca ca-i geniala.
Nasol e ca este f greu sa treci de recomandarea invatatoarei. Trebuie mers pe la comisii si ai sanse mici. Si sa pui viitorul copilului in mana unui persoane si asta de la 10 ani mi se pare brutal. Stiu o gramada care au schimbat scoala si traverseaza tot orasul ca invatoarea era slaba / nepregatita etc. si copii nu faceau progrese ca nu le placea scoala etc. dar ce te faci intr-un oras mic unde ai una sau 2 scoli? complicat si cam riscant.



Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

by the way scoala din Bayern e cea mai buna in toata Germania.

aici in vest exista de cativa ani o noua gaselnita si anume scoala comuna. Adica cam cum e la noi. Toti copii merg la acceasi scoala dupa clasa a 4-a. abia cand trec in a 9-a in functie de note pot alege clara de bac = gimnaziu sau clasa de real.
Doar ca asa ceva nu exista in fiecare oras si parerile sunt impartite. Ceva de genul cum ai scris tu: daca sunt amestecati aia slabi ii trag inapoi pe aia sclipitori.
sa tot discuti pe tema asta. mie personal mi se pare o alternativa buna la real schule. macar asa daca copilul isi da drumul mai tarziu mai are o sansa sa faca abiturul (bac-ul).


Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonab


La multi ani Sofia de Madalina! Sanatate si numai de fericire sa ai parte!

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog
www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR



La multi ani, Sofiuca!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Moni, mie mi-a zis doar ca dupa ce termini clasa a 10-a faci un fel de practica parca vreo 2 ani si dupa aceea poti da la facultate.Nu mi-a pomenit nimic despre faptul ca ar trebui sa treaca de la real la gymnasium pentru a putea apoi urma vreo facultate.
Ea, educatoarea a zis ca si ea a facut tot Realschule si apoi a facut pentru educatoare.

O sa-l mai intreb si pe baiatu care face voluntariat la gradi.E jumate roman si stie romaneste destul de bine desi a trait toata viata lui in Germania.A mai fost in vacante prin Romania, dar de foarte putina vreme a invatat romana. El are 16 ani si e clasa a 10-a.( tot la realschule e si el) Si 2 zile pe saptamana timp de cateva luni face voluntariat cate 8 ore/zi.Dupa ce termina cu gradinita va trebui sa mearga la casa de batrani.
Cica ar fi obligati sa faca voluntariat, stiu e un paradox dar asa trebuie sa faca.

Eu stau din pacate, intr-un orasel mic unde e doar o scoala pt clasele 1-4.E impartita in doua cladiri dar au acelasi director.Iar repartizarea la scoli o face directorul, nu noi alegem unde vrem sa mergem.



Mergi la inceput