Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Aiaiaiii...ce activitate intensa aici!! Va pup zuzicilor si ma bucur mult sa vad ca s-a reanimat grupul.

La multi ani tuturor pe 2013 si sa dea Domnul sa aveti un an minunat!

Si la multi ani tuturor clopoteilor ce si-au serbat ziua!

Apropos de scoli in sectorul 6, noi l-am avut pe Luca la 156 si am fost multumiti. :)

Vad ca si voi va ganditi deja la scoala, la fel ca si noi. Eu peste o saptamana merg sa o inscriu pe Ana la scoala. Nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul! Am asa emotii!! :)

Ma bucur mult sa va regasesc si acum o tai englezeste sa trezesc copiii pentru scoala/gradi! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Neata!

Noi ne tot interesam la gradi, ba chiar si pe la scolile de langa casa de diverse aspecte legate de clasa 0 si deocamdata si ei sunt derutati. Pana nu vor primi comunicate oficiale nu stiu ce sa ne raspunda. Ramane, deci, sa asteptam.
Nu stiu nici macar ce invatatori vor lua clasa 0 in toamna. :(

edit: fetelor, va rog reamintiti-mi de unde pot sa imi schimb semnatura ca o am tot pe cea de acum 5 ani :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anandrei

Neata!

Noi ne tot interesam la gradi, ba chiar si pe la scolile de langa casa de diverse aspecte legate de clasa 0 si deocamdata si ei sunt derutati. Pana nu vor primi comunicate oficiale nu stiu ce sa ne raspunda. Ramane, deci, sa asteptam.
Nu stiu nici macar ce invatatori vor lua clasa 0 in toamna. :(

edit: fetelor, va rog reamintiti-mi de unde pot sa imi schimb semnatura ca o am tot pe cea de acum 5 ani :))


Intri la profil personal-editeaza profil-bagi iar parola- apoi dupa ce ajungi pe pagina urmatoare, in josul paginii scrie undeva optiuni profil.


Si eu astept vesti despre scoala...sper ca nu le vom afla chiar in martie cand se fac deja inscrierile.

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Acu uitandu-ma la semnatura mea vad ca mi-au disparut pozele si contul de pe webshot
Oare de ce???Ca nu l-am folosit de mult?

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

L-am si scos de la semnatura.Se pare ca le-a fost inchis site-ul.Pana in decembrie as mai putut salva pozele.
Noroc ca nu le-am pastrat acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Pupici mamici! Imi place ca se simte miscare.

Ramo voi va intoarceti in tara? Ramasesem cu impresia ca e de durata Germania si ca Razvan va merge acolo la scoala.
Cu gradi voastra ti-am urmarit povestirile. Nu e asa rau peste tot. E insa adevarat ca nu fac mare lucru decat cand sunt mici (de la 2 la 3 ani) si cand sunt in anul inainte de scoala (5-6 ani). Intre e mai mult joaca si ai baby sitting. Plus ca e total diferit conceptul si cerintele. Aici nu trebuie copilul nici sa scrie, nici sa cunoasca litere, cifre, nici sa socoteasca. Trebuie sa fie social competent, sa se imbrace/dezbrace complet singur, sa stea concentrat 4 ore, sa asculte si sa execute comenzi simple etc.
Si e drept ca stiu cativa care stiu sa citeasca la 5 ani dar nu sunt in stare sa-si dea pantalonii jos cand ii trece pipi. Sau daca asta reuseste fara sa desfaca nasturele atunci raman cu ei in vine dupa ce au terminat.

va pupic

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 10 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Moni, inca nu stim nici noi daca sa ne intoarcem sau nu. Cam pana prin iunie ar trebui sa ne hotaram daca vrem sa ne intoarcem in ro sau ramanem aici.Sotul poate alege daca vrea sa ramana mai departe in germ la lucru sau in ro.In ro, ar fi pe post de conducere, aici ar ramane la ce e acum.
De scoala de aceea ma interesez ca daca cumva ne gandim sa ne intoarcem in ro sa stiu ce am de facut.
Nu stiu cum e cu scoala pe aici.Am tot intrebat in stanga si in dreapta dar pe cine am intrebat nu prea au tangenta cu scoala ca au copiii deja mari sau prea mici de scoala.
Stiu atat ca acuma in toamna Razvan ar incepe vorschule si anul viitor va merge la cls I.Cam cum sper eu sa fie daca mergem in Ro.
Dar nu stiu cum e sistemul lor de inv, cum se preda, ce program au...chestii din astea. Tu ce stii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Ramo daca ramane aici din vara trece in grupa de Vorschulkind. Fac foarte multe chestii, inclusiv curs de participare in trafic cu politia. Inscrierile se fac la scoala in noiembrie, primesti si acasa de la primarie scrisoare. Scolile isi fac reclama in anul de vorschule, au zile cand sunt deschise ptr vizitat si intrebat. In aprilie e de obicei zi de test. Copii care incep in toamna merg o zi la scoala ca sa vada un pic cum este.
Primele 2 clase sunt usoare si se pot repeta daca copilul nu e copt social sau emotional. De obicei astea sunt motivele. Intelectual sunt cam toti pregatiti. Din clasa a 3-a e mai greu, incep cu Rechtschreibung si gramatica.
De obicei se face engleza din al 2-lea sementru clasa 1. Din clasa a 2-a se ofera o a 2-a limba straina optional.
Exista conceptul de "offene ganztagschule" adica scoala cu program prelungit pana la 4. dupa programul normal se mananca, se fac lectille, se joaca si au extra activitati (aici depinde de scoala de ofera). exista cam in fiecare scoala un puternic trend IT. la noi au din clasa 1 laborator de informatica unde capata accees la calculator, Ipad-uri etc cu access numai la jocuri specifice varstei si exerseaza scris, citit, socotit etc.

cam asta ar fi pe scurt. depinde insa mult de regiune si cum noi suntem in landuri diferite e bine sa intrebi local. cel mai bine suni la scoala care te-ar interesa sa te ia in lista de administrare si te anunta cand au zile deschise publicului.



Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 10 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Din cate am inteles,aici copiii de vorschule sunt dusi de 2 ori pe saptamana la scoala unde vor merge si acolo fac ceva lectii.Deci ii duc dimineata la gradi si apoi te intorci dupa ei la o anumita ora, ii duci la scoala pentru o ora si ii aduci inapoi la gradi.
Aici unde suntem noi sunt doar doua scoli si cica ar trebui sa mergem la cea de care apartinem.
O sa incerc eu sa vorbesc si cu ed lui Razvan mai multe intr-o zi...
Mai zicea cineva ca pentru copiii straini se mai fac si ceva cursuri de limba ca sa ii ajute pentru cand vor merge la scoala.

De limba nu-mi fac probleme cu Razvan ca el deja stie destul de mult din cate mi-a spus educatoare.Cu mine nu vrea sa vorbeasca aproape deloc desi tot il provoc ca asa mai exersez si eu.Dar nu vrea, zice ca ii este de ajuns cat vorbeste la gradi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonab

Acu uitandu-ma la semnatura mea vad ca mi-au disparut pozele si contul de pe webshot
Oare de ce???Ca nu l-am folosit de mult?

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog
www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)
Razvan 3+

Buna seara!
Nu ca nu ai intrat in contul webshots, ci nu mai este.
Au creat altul: Smile, dar pozele nu le mai putem recupera. Si eu am 'pierdut' pozele din cont.

Mergi la inceput