Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Shose eu zic sa o indrumi mai mult pe Iulia cu lucrarea, sau sa-i sugerezi cam cum ar putea face,dar las-o pe ea mai mult ca va fi ceva cu care se va mandri.O sa iasa minunat, ai sa vezi

Cat despre iesirile astea neanuntate a educatoarelor cu copiii nu mi se pare ok.Eu anuntam parintii cel putin cu o zi inainte daca era ceva ce tinea de vreme, de ex:plimbarile in parc.Si neaparat afisam la loc vizibil data, ora plecarii si locul.Dar iesirile la teatru sau la muzeu alea se pot anunta si cu o saptamana inainte.Ar trebui sa vorbiti cu ele si sa le spuneti ca va deranjeaza ca nu sunteti anuntati din timp.Sunt sigura ca nu se vor supara.

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrutaa spune:

Neata buna!

La noi s-a intors frigul! Hm, neplacut, dupa weekendul insorit, aproape de vara.

Shose, ieri m-au anuntat doamnele ca saptamana viitoare se va desfasura un program ^Gradinita altfel^. In fiecare zi vor merge undeva: oraselul copiilor, palatul copiilor, biserica, etc. Acum ma rog sa fie cald afara, macar sa le faca placere si nu sa zgribuleasca pe drum. In alta ordine de idei, Shose, noi ne-am confruntat cu prima indragosteala la gradi, in urma cu vreo doua luni. Intre timp i-a trecut, pentru ca Alex (asa il cheama pe baietel) nu se stie juca jocuri de fete (erau incompatibili). Sincera sa fiu, m-am gandit destul cum sa reactionez, si in final nu am facut altceva decat sa o ascult si sa o mai intreb uneori despre Alex.

Ramo, felicitari pentru gradi! Las ca te va invata Razvi in curand germana!

AlinaT si la noi merge de minune educatia cu santajul emotional dar o fi bine? Io nu prea o aplic, prea e supusa (cine sa ma mai inteleaga si pe mine, ca nicicum nu mi-e bine) si mi se pare ca face lucrurile sa ma multumeasca pe mine si nu din convingere.

Roli, am vazut ca si voi vreti germana. Si eu am vrut initial la un club de copii, ceva de genul, unde sa se joace mai mult...dar in Oradea nu am gasit. Asa ca am trecut la varianata profesor, dar si asta fara succes, deocamdata. Eu as incerca acum (am ceva promisiuni ca ar putea incepe din mai)sa formez o grupa, eventual cu colegi de la gradi, vreo 3-4 copii, poate asa ar fi mai atractiv. Sa vad ce zice si profesoara si apoi daca gasesc parinti dispusi. Despre inscrierile la scoala, nu stiu ce sa-ti spun, inca nu am intrat in problema. Anul viitor insa ne va arde la degete, pe atunci vei fi tu cea mai in tema.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shose

Alina sanatate multa la fetite. Sper sa le treaca cu antibiotic, stiu caci ganglionii sunt semn de infectie, nu?

Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
[/url]" target="_blank">Sunt mare
Povestea Nasterii

`Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea...`


Multumim!
Da, avem infectie. (eu si Justina, Ioanei i-a trecut)
Prin urmare, Justinei i-a prelungit antibioticul + aerosol cu flixotide si ser fiziologic + Ventolin sirop.
Are secretii pe care le tine in bronhii, si haraie.
Sper sa-i treaca , sa nu ajungem la injectii.

Si eu mai elimin secretii, insa nu m tusesc.
E bun, in cazul meu Prospanul.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Fetelor, sanatate multa! Si la noi e jale cu virozele. Intai sotul, apoi eu si acum Tudor. Ozi a scapat deocamdata.
Ce faceti de Paste? Noi am luat 4 nopti la Astera in Nisipuri, la un pret foarte bun - 288E pt toti patru. Sper sa fie soare si sa se joace pe malul marii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrutaa spune:

Buna!
Haideti din nou pe prima pagina!

Grati, super vacanta de Pasti! Noi asteptam sa mergem la bunici de Pasti sa cautam oua de ciocolata prin iarba. Anul trecut a fost delir la cautatul oualor cu verisoara ei, dar mai putin placut la impartitul frateste al oualor. Sper sa fie vreme buna si anul asta!

Voi le luati cadouri substantiale clopoteilor de Pasti? Eu, sincer anul asta as sari peste cadou, doar oua de ciocolata si niste pantofiori noi inainte de Pasti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La noi Iepurasul vine de obicei cu dulciurile specifice (ou,iepuras) si o hainuta noua pe care o imbracam in ziua de Paste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Ceau fetele!
In sfarsit suntem asezati adica am terminat si noi cu mutatu, copilul a avut deja prima zi la gradi unde totul a fost ok.
Acum doar asteptam vacanta in Romanica noastra de care ne e foarte foarte dor.

Si la noi iepurasul va veni doar cu dulciuri si eventual o geaca noua de primavara ca ne cam trebuie, nu neaparat pt ca-i Pastele.
Nu vad rostul cadourilor "extrasofistcate". prea se obisnuiesc cu binele oricum le cumparam ori de cate ori cer sau au nevoie de ceva.
Razvan tocmai a primit prima lui bici pt ca si-a dorit-o foarte mult.Dar nu e de la iepuras.
Deocamdata am iesit cu ea doar de doua ori, inca are rotile ajutatoare, dar la urmatoarea iesire nu le va mai avea si vom invata si noi mersul pe doua roti.


Grati, concediu placut!distractie mare si vreme buna.

Alina, cum mai stati cu sanatatea, v-ati revenit?



(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonab

Alina, cum mai stati cu sanatatea, v-ati revenit?

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog
www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)
Razvan 3+


Buna!
Multumim!
Da, ne-am revenit!
De azi am inceput si eu serviciul.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

ma bucur ca Razvi a primit bine schimbarile. oricum, sunteti curajosi!
Alina, multa sanatate!

Nai ne pregatim de vacanta. Maine la gradi vine iepurasul...Tudor este un copil tare straniu...nu-si doreste jucarii noi pentru ca are destule. Le baga in lada cand se plictiseste, scoate altele si tot asa. La gradi este foarte fericit pt ca are o multime de jucarii aduse de parinti (super idee a educatoarei de a aduce de acasa jucarii vechi, chiar uzate dar nepericuloase.). Ne-a zapacit in schimb cu tableta si laptopul...jocuri, puzzle, desene pe youtube, filme...noroc ca s-a incalzit si iese la joaca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceska777

Sunt tare ametita, am dormit azi noapte doar 4ore. Acu sunt cu cola in fata sa nu adorm ca eu si gaza suntem singuri acasa, tati lucra. Asa m-as duce in pat dar merg devreme cu gaza. Eu nu am vazut ca era topicul asta salvat la favorite si credeam ca scriu tot la clopotei la scutece!

Eu nu mai fac vaccinuri gazei, poate doar refresh pt cel impotriva meningoencefalitei in urma muscaturilor de capuse. Gaza le aduna deja, vara trecuta a luat vreo trei. De mine nu s-a lipit nici una, dar gaza mea chiar misuna si in livada peste tot. Am tot citit si nu stiu cum sa imi dau acordul sa il injecteze cu tulpini de virusi in compozitii dubioase chiar cu mercur, crescute pe tesuturi de maimuta si mai stiu eu ce. In plus spre deosebire de alte medicamente unde ai hartia cu informatiile eu niciodata nu am primit asa ceva sa insoteasca vaccinarea. VOi ati primit? Ca ni se spune pentru ce e etc e altceva. Atata panica cu gripa aviara, porcina si milioanele de seturi de vaccinuri produse in pripa. .......

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra


Ceska am citit de Benji si de capuse si m-am ingrozit...tu sti sigur ca l-a muscat vreo capusa ? pt ca , in cazul asta , vaccinul de care zici poate fi sau nu eficient impotriva meningoencefalitei , dar , cu siguranta este total inofensiv impotriva boreliozei ( boala Lyme ). Din cate stiu eu , in cazul muscaturii de capusa , rata de infectare cu spirokete borelia este f. mare ( spre 80% ) asta neimplicand in mod automat si declansarea bolii. Bacteria poate supravietui in sange o perioada foarte mare de timp fara sa declanseze boala , apoi , pe un fond de imunitate scazut , sa inceapa sa apara simptome de Lyme.
Nu exista vaccin pentru Lyme , singura forma de protectie este folosirea de repelente , atunci cand iesiti in natura.
In cazul in care exista certitudinea ca subiectul este muscat de capuse , se recomanda un tratament cu antibiotice in cura normala de pana la 2 saptamani , cu conditia inceperii tratamentului cat mai curand dupa ce pacientul a fost muscat.
Boala Lyme este foarte greu de diagnosticat ( atunci cand pacientii nu stiu ca au fost muscati de capuse ) , intrucat , atunci cand incepe sa se instaleze , pacientii acuza simptome comune cu multe alte boli ( se mai numeste boala cu 1000 de fetze ) , iar doctorii recomanda investigatii specifice acelor boli , iar rezultatele in urma analizelor sunt bune , astfel incat pacientii ajung deseori la psihiatrie pentru investigarea asa-numitului rau psihosomatic , care insoteste depresia.
Singurele metode de diagnosticare sunt testele de serologie Elisa si Western Blotting pentru determinarea dezvoltarii de anticorpi IgM si IgG...se fac din sange si nu costa foarte mult.

Cumnatei mele i s-a descoperit Lyme dupa vreo 2 ani de mers la doctor , de investigatii si parainvestigatii in urma carora toti medicii o declarau sanatoasa . Nu a stiut ca a fost muscata de capusa , avea simptome neurologice ( ameteli , oboseala , greata ) si , norocul ei a fost ca a avut mult timp liber la dispozitie sa stea mult pe internet si sa se documenteze , astfel i-a aparut suspiciunea ca ar avea Lyme .Daca s-ar fi lasat numai in seama medicilor , probabil ca acum ar fi fost paralizata , sau mai rau.
Boala nu a apucat sa-i distruga teaca nervilor , insa bacteria este prezenta in concentratie destul de mare in sange , asa ca tratamentul este destul de agresiv ...cure cu cate 2 antibiotice odata , pe parcursul a cate 28 zile , cu pauze de 7 zile intre ele , repetate timp de 1 an.
Daca sti ca Benji a fost muscat , avand in vedere tot ce ti-am spus pana acum , eu zic sa mergeti sa faceti screening-urile Elisa si Western Blotting .





Mergi la inceput