Laptele meu ii poate "da bila peste cap"?

Laptele meu ii poate "da bila peste cap"? | Autor: anangel_lexi

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor.
Am cautat pe aici un subiect asemanator dar nu am gasit nimic. E drept ca si timpul meu liber e fff limitat, asa ca sper sa ma puteti ajuta voi.
Am o fetita de 1 luna jumate pe care o alaptez exclusiv. De la 10 zile au inceput colicile si, desi sunt foarte atenta la ceea ce mananc (nu mananc niciun fruct si nicio leguma cruda, nu mananc prajeli, carne de porc ffff rar si doar la gratar, mananc doar supe, orez cu lapte, carne de pui sau curcan la cuptor, peste la gratar, ceaiuri, apa plata si ca dulciuri biscuiti simpli si paine cu dulceata) are zile in care colicile sunt foarte puternice. In zile din astea fetita face un kk verde-verde, o culoare foarte inchisa, verde vanatoresc asa. Uneori e si cu mucus. Am intrebat pediatrul despre asta dar mi-a spus ca e normal, ca se va regla, insa eu nu am incredere, am impresia ca e foarte neglijent uneori. De exemplu la controlul din prima luna a cantarit-o si a masurat-o dar nu m-a intrebat cat a avut la nastere, ca sa vada cat a luat in greutate... Mie asta mi s-a parut tare ciudat. Oricum eu am stat linistita ca a luat bine in greutate, 1 kg.
Dar mi-a bagat cuiul soacra-mea care a spus ca ea a avut laptele foarte gras si ca i-a dat bila peste cap lui fi-su asa ca dupa o luna a intrerupt alaptarea. Cica si el facea tot asa verde. Acum am intrat la idei. Desi tin mortis s-o alaptez cat mai mult, ma sperie tare mult cand vad cate un kk din ala verde rau... Oare e posibil ca laptele meu sa-i faca rau? M-am mai muls din cand in cand si nu mi se pare ca ar fi asa de gras laptele. La Maria era mai gras, avea culoarea laptelui cu miere, asa, galbui. Acum nu!
Va rog ajutati-ma cu un sfat!
P.S. Ii dau ceai de colici pentru ca mi-e tare mila de ea, se invineteste efectiv la fata de la durere... Dar in rest primeste doar lapticul meu.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Si fi-miu are tot o luna si jumatate si nu are colici. Si as vrea sa-ti spun un lucru care mie mi s-a parut foarte interesant si despre care cred ca are legatura cu colicii.
In spital, dupa ce am nascut, cam a doua sau a treia noapte, copilul meu a plans continuu de durere, fara sa se opreasca, indiferent de ceea ce faceam. A venit o asistenta mai in varsta care l-a calmat intr-un mod in care nu mi-ar fi trecut prin cap. L-a asezat pe spate si a inceput sa-i plieze picioarele, aducandu-i genunchii catre burtica, pret de vreo 10 min, timp in care, cu un termometru, i-a facut microclisma cateva minute la rand. A scos copilul meu din el, fara sa exagerez, o mana plina de meconiu, care iesea cu spume. A insistat cu manevra asta pana nu a mai iesit nimic din intestinele micutului. Care s-a calmat imediat si a dormit toata ziua urmatoare. Urmatoarele scaune au fost scaune normale, galbui, fara nici un pic de meconiu. De atunci copilul meu nu a mai avut probleme cu durerile de burta. Poate ar trebui sa incerci sa-i faci si tu aceasta manevra, cu grija, sau daca nu crezi ca poti, poate medicul vostru sa incerce.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale


Mami de Geosse (30 Ianuarie 2012) *** Sofia (14 August 2008) *** Sebi (25 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

multumesc pentru raspuns. Metoda asta o stiam de la Maria si o folosesc si acum insa ma intriga culoarea "produsului"...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e f normala culoarea.
pt dureri, poart-o in wrap si culc-o pe burtica macar la somnurile de peste zi supravegheate.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

poti manca fructe si legume crude. daca vrei sa eviti ceva, evita fructele f acide, portocala, lamaie si pe cele alergene, cu samburi mici. kiwi, capsuni...
dar si tu si ea aveti nevoie de o dieta echilibrata. mananca o mancare de legume, dar mananca linistita si o salata.

daca as scoate ceva din alimentatie, pt o perioada, sa vad ce si cum, ar fi lactatele. intoleranta la lactoza e o problema reala, fructele si legumele nu trebuie sa lipseasca insa din alimentatia ta.

cat despre lapte prea gras, eu zic sa stai foarte linistita. gandeste-te ca pe vremea soacrei toate mamele se intorceau la munca obligatoriu dupa maxim 3 luni si toti medicii trebuiau sa sustina asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

KK verde la bebelusii alaptati exclusiv e ceva foarte normal, cred ca si la o simpla cautare pe net reiese asta. Fiica-mea facea kk in toate nuantele posibile (bine, in limita normalului, nu mov sau albastru:))) si cel putin de 3-4 ori pe saptamana era verde. Si ea n-a avut colici, deci n-are nicio legatura cu colicile. Ce a zis soacra-ta cu "laptele gras" care "da bila peste cap" la bebelus...amu tot respectu' pentru soacra ta, da' astea-s babisme fara nicio sustinere, povesti...nu exista asa ceva. Alapteaza linistita, repet: kk verde e ceva frecvent si normal la bebelusi, n-are nicio legatura cu fierea.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

asteptam rasp.tau.acum si eu m-am linistit cu caca verde!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Laptele matern nu da bila peste cap!

Culoarea verde vine de la la faptul ca bebe mananca mult si repede, si face caca de multe ori pe zi. Bila secretata in intestin, care initial este verde, de obicei este degradata de bacterii si isi schimba culoarea in galben. Daca bebe face scaune des, atunci bila nu are timp sa fie degradata, si iese asa cum a intart, verde. Singurul lucru pe care poti sa il incerci, fara stres, este sa ii dai sa suga mai mult timp la acelasi san, inainte de a o muta pe bebelina la celalalt san. In felul acesta o sa bea mai mult lapte gras, nu numai laptele de inceput, care e mai apos, mai subtire. Bila e folosita la degradarea grasimilor, deci daca bebe bea lapte mai gras, bila din intestin e folosita si nu mai este excretata in caca. Dar, inca o data, asta fara stres, eu o tineam pe bebelina mea mai mult de jumate de ora la un san, dar tot facea caca verde, pt ca era o mancacioasa si manca mult, e normal la copii alaptati exclusiv.

Mananca fructe si legume linistita, n-au nici o legatura, din contra, si tu si bebe aveti nevoie de vitamine. Alimentatia ta e extrem de saraca in alimente "vii", crude, esentiale pt sanatatea ta si a lui bebe.

Nu ii mai da ceai de colici, bea tu ceaiul pt colici.

daca caca verde e absolut normal, mucusul din scaun denota o usoara iritatie a intestinului. Poti sa incerci sa nu mai mananci tu lactate, multi bebei sunt intoleranti la proteinele din lapte, si au colici, mucus si chiar firisoare de sange. Daca faci o incercare, rezultatul il vezi abia la 2 saptamani de la intreruperea lactatelor, deci rabdare si tutun. Lactatele sunt considerate cauza nr 1 de iritatie a intestinului la bebelusi, urmate de anumite fructe uscate (arhide, nuci, etc), oua si gluten din cereale. In general fructele si legumele crude nu au efecte nefaste, sunt mituri.

Colicii din cauza meconiului, in primele zile de la nastere, nu au nici o legatura cu colicii din timpul alaptarii, si stimularea repetata a anusului e contraindicata.

In jurul varstei de o luna, o luna jumate, sistemul imunitar al lui bebe incepe sa reactioneze, si in cazul in care bebe e intolerant la vreo proteina, atunci se vad primele semne de intoleranta/alergie. Tot la o luna jumate fetittza mea a inceput sa aiba colici si sa faca sporadic scaune cu mucus si uneori firisoare de sange, si primul sfat al pediatrului a fost sa intrerup lactatele. Daca copilul are o buna evolutie ponderala (asa cum e cazul fetitei tale care a luat bine in grautate), se asteapta pana in jurul varstei de un an. pentru ca inainte testele pt alergii sunt neconcludente.
In ciuda faptului ca la un an s-a dovedit ca nu la lactate era ea alergica, faptul ca am scos lactatele din alimentatie cand avea o luna jumate au eliminat mult colcii, deci merita incercat timp de 2 saptamani, ca sa vezi daca o ajuta.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

1. bea tu ceai de fenicul, chimen si anason. la un bebe asa mic nu e nevoie de ceai, apa.
2. incearca sa o faci sa ragaie dupa masa, ca sa mai scape de colici. uneori dureaza si 5 minute de plimbat pe umar, insa aerul e bine sa iasa.
3. dupa cum ti-au spus si fetele, kk verde e ok. nu te indoi de laptele tau.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri! M-am mai linistit. O sa renunt la lactate si o sa trec pe fructe si legume. Abia astept.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput