primul buletin, un ajutor va rog

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mie mi se pare absurd sa platesti nu stiu ce din urma sau penalitati. PAi daca ei maine merg in ro, ma apuc de lucru, etc, sunt automat asigurata, ca doar de aia platesc CAS. Aici in FR, asa a fost, nu am platit penalitati. Nu vad de ce as plati in ro?


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Mie mi se pare absurd sa platesti nu stiu ce din urma sau penalitati. PAi daca ei maine merg in ro, ma apuc de lucru, etc, sunt automat asigurata, ca doar de aia platesc CAS. Aici in FR, asa a fost, nu am platit penalitati. Nu vad de ce as plati in ro?


Vicky si Printzesone



Exact asa am vazut si eu pb. inca de la inceput si s-a interpretat cum ca as avea ceva personal cu cineva sau ca fac mincinoasa persoana respectiva. Am spus f clar ca nu cred ca e posibil ca, dupa ce ai stat ani de zile intr-o tara unde ai platit toate taxele, sa tzi se ceara la intoarcerea in RO sa platesti asig.medicala pe zeci de ani. Ca te pune pe ultimele 6 luni si procentual din salariul min.pe economie care e de 670 lei....mai merge....

Am lucrat 4 ani la Institutul National pt Statistica departamentul de Demografie si evidenta populatieti si m-am lovit zilnic cu confuzia termenilor de domicilu si rezidenta (resedinta).

Cf. Wikipedia:

Domiciliul si resedinta (locuinta) sunt reglementate de prevederile noului Cod Civil[1] care va intra īn vigoare īn octombrie 2010. Conform expunerii de motive, domiciliul reprezinta locul unde persoana īsi are principala asezare, īn vederea exercitarii drepturilor sale civile īn timp ce resedinta este locul unde persoana īsi are locuinta obisnuita;.

Deci, pt persoanele cu rezidenta permanenta in alta tara, asta e locul unde persoana isi are locuinta obisnuita.

Mihaela, la voi pe cardul de sanatate, pe verso nu scrie ca e si pt EU? Eu in RO nu l-am folosit niciodata, ca slava Domnului, nu am avut nevoie si oricum m-as duce la clinica/spital privat daca ar fi vb de ceva grav.

Insa, de fiecare data cind plec in concediu sun la casa de sanatate si anunt ca sunt plecata in tara X (eu nu am fost decat in EU plecata); ei noteaza si, in caz de ceva, se reglementeaza ulterior pb. Din ce am inteles anul trecut in Austria sunt mai scumpe asig. medicale, ca atare, m-a instiintat ca, daca va fi caz de spital, atunci probabil ca voi avea si privat de platit ceva. A zis ca depinde de la tara la tara ce reglemantari au cu casele de sanatate din Germania. Pina acum, eu am avut doar in 2002 o pb in Grecia, cind mi-a aparut un furuncul de a trebuit operat urgent si apoi o sapt. intreaga am mers la pansat + analize de singe zilnic si nu am platit nimic din buzunar (doar taxi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Mie mi se pare absurd sa platesti nu stiu ce din urma sau penalitati. PAi daca ei maine merg in ro, ma apuc de lucru, etc, sunt automat asigurata, ca doar de aia platesc CAS. Aici in FR, asa a fost, nu am platit penalitati. Nu vad de ce as plati in ro?


Vicky si Printzesone





Mcoca este absurd,de acord cu tine,insa asta este legea si nu ai ce-i face!

Daca ai trai in Romania si nu ai avea loc d emunca(nici inscris ca somer nu ai fi),esti pus sa platesti actul medical!

daca doresti sa fii in sistemul asigurarilor de sanatate,trebuie sa platesti din urma!Ce si cum nu stiu dar d eplatit s eplateste!

Andreia,te rog inca odata sa nu mai interpretezi cum vrei tu mesajele mele!Chiar daca o fi fost o exprimare neportivita referitor la plata asigurarilor de sanatate retroactiv din partea mea(exprimare pe care tu bineintzeles ca o speculezi la maxim),ideea este corecta!Trebuie sa platesti!Si inca odata, multzumesc de intzelegere!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Andreia, ba da scrie pe cardul de asnatate ca e pentru UE. Dar eu stiu ca platesti in tara in care te imbolnavesti costurile si apoi decontezi in tara in care traiesti. Sau poate ca depinde de la o tara la alta...unele poate deconteaza intre ele direct, fara implicarea pacientului daca tu in Grecia nu ai platit.

Stiu insa cazuri in Ro, care au platit, apoi pe baza facturii traduse si-au recuperat banii in tara in care traiesc si platesc asigurarea medicala.

Diana mea s-a imbolnavit in Ro, dar era la tatal ei, a dus-o la particulari si nu am decontat noi nimic...ma rog a fost o banala otita, cu un tratament antibiotic, nimic grav.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ca si cetatean roman, deci om cu buletin, poti beneficia de asistenta medicala gratuita de urgenta in primul rand.

Eu am pierdut o sarcina in ro, era vorba de chiuretaj, doctorul a zis sa merg la spital cu buletinul meu romanesc ca e ok, ca nu are sens sa ma complic cu hartogaria. CA norocul, nu am mai ajuns la chiuretaj


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am citit si postul lui Michelle. CAnd am citit ca nu i s-au vandut castraveti in piata, ca nu dorea sa ia si rosii, ce sa zic ... nu am mai putut sa-i acord credit la 100%.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cred ca daca avea pass-ul la el, l-ar fi cautat in comp si ar fi dat de adresa. S-a rezolvat cu cardul de sanatate,nu trebuie sa plateasca suma asta, doar 10 euro pt ambulanta care l-a dus la spital.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurel1996 spune:

Saramainile , si eu am nevoie de ajutorul vostru... Am 16 inplesc 17 in sep, iar mama si tatal meu nu sunt in tara ,tata are pe buletin o adresa iar mama ae alta, nush cum sa procedez sami pot face buletinul, iar ei nu pot veni in tara doar sami faca buletinul si am nevoie de el ca sa ma angajez.. Deci un Rezume nu am nichi un parite in tara decat bunici ... si nu stiu cum sami fac buletinul va rog autatima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Aurel, cred ca poti cere eliberarea unei carti de identitate/buletin provizorii. Este valabila intre 3 luni si 1 an.

In alta ordine de idei, daca parintii au domicilii separate parintele la care nu vei avea domiciliul va trebui sa dea declaratie notariala cum ca este de acord sa ai domiciliul la celalalt parinte.

Insa cel mai bine este sa vorbesti la evidenta populatiei. Tu sau bunicii tai.



Eliberarea cartii de identitate provizorii cand persoana fizica nu poseda toate documentele necesare pentru eliberarea cartii de identitate



DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- 3 fotografii marimea 3x4 cm cu banda alba de 7 mm. la baza;
- documentele pe care solicitantul le poate prezenta, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui de familie si a prenumelui, a datei de nastere, a starii civile, a cetateniei romāne, a adresei de domiciliu / adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentānd contravaloarea cartii de identitate provizorii - 1 leu;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentānd contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

Mergi la inceput