Stimulare cu chist ovarian

Stimulare cu chist ovarian | Autor: sper

Link direct la acest mesaj

Am cautat daca a mai facut cineva stimulare cu chist pe ovar dar nu am gasit. Doresc sa stiu cat de grav este dc se va face stimularea cu menopur. Eu am mai facut stimulari pe chistul meu endometriozic(18mm) cu gonal F dar acum si-a modificat structura, este mixt(26mm) (jumatate endometriozic si jumatate folicular). Daca faceam cu gonal f urmatoarea stimulare eram mai linistita pt ca am mai facut , acum nu stiu cum voi reactiona la menopur. Gasisem un articol (care acum nu-l mai gasesc) in care se scria ca tb verificate bine ovarele, dc exista un rest de chist acesta va creste sub actiunea LH Menopur contine LH

Stiti vre-un caz? Vreau sa-mi linistesc piticul de la mansarda
Multumesc



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

sper,eu am facut 3 FIV-uri cu chist endometriozic pe ovar.Si Albu si PK mi-au zis ca dc este mai mic de 3/2 cm se face stimulare.Pt ca orice interventie pe ovar duce la scaderea rezervei ovariene.Stimularile au fost cu puregon/gonal si menopur/merional.
Eu zic ca nu tb sa iti faci probleme,chistul tau e mic.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Lyly multumesc mult pt raspuns. Stiu ca afecteaza ovarul orice operatie facuta pe el si in jurul lui. Chiar dc operatia nu ar avea acest efect eu nu pot scoate chistul decat dc scot ovarul deoarece e fix in mj lui.
Chistul nu-i foarte mare , pe endometriozic am facut stimulari, al meu s-a desteptat si a devenit mixt, partea lichida ma ingrijoreaza sa nu aiba o reactie urata la stimulare. Sper sa-l reduc pana la fiv, sa scap de partea lichida



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

fetelor am si eu o nedumerire referitor la chistul endometriozic pe ovar; mie dr. mi-a spus ca inainte de a incepe stimularea pentru fiv trebuie sa rezolvam intai chisturile cu atat mai mult daca sunt endometriozice; eu sunt tare nedumerita : am un chist care deocamdata nu mi-a putut spune daca este endometriozic sau hematic si urmeaza sa fac fiv; mi s-a recomandat sa fac punctie pentru a scoate chistul eu ma gandesc mai degraba la o laparoscopie - ar fi a treia - dar mi-e teama sa nu fie dezvlotata din nou endometrioza si atunci sansele mele la fiv ar fi mai mici; ati mai avut vreo situatie de genul asta? va multumesc si astept raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Dc chistul este endometriozic nu se poate punctiona, doar prin operatie scapi de el. Dc nu e f mare poti face stimulare cu el iar dc e folicular il elimini cu tratament naturist. Nu te sfatuiesc sa faci vreo operatie la ovare dc vrei sa faci fiv deoarece vei avea un raspuns slab la ovarul respectiv, mai consulta si alt medic.
De cand am deschis ac subiect am redus f mult chistul, nu mai este mixt, a redevenit endometriozic si acum 15 zile avea 20mm (de la 26mm).
Am luat extract de zmeur si coacaz de la Plantextrakt pe stomacul gol (coacaz dimineata 3ml, zmeur cate 2ml la pranz si seara) . Nu am mancat carne din comert care are estrogeni si am incercat sa am o alimentatie cat mai bio. Rezultatele s-au vazut dupa 2 luni de tratament.




Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

merci pentru raspuns; acum o sa ma gandesc ce e de facut dar problema este ca presupunand ca chistul este endo-ceea ce nu este exclus pentru ca m-am mai operat de 2 ori ptr. chist endometriozic, atunci este probabil ca focare de endometrioza sa mai fie si prin alte parti localizate si in acest caz daca nu mai fac laparo oare nu-mi scad si sansele la FIV? spui ca si operatia daca o fac inainte de fiv ovarul respectiv nu raspunde cum trebuie la stimulare? nu stiu ce sa zic cert este ca eu dupa a doua op. de laparo am ramas imediat insarcinata chiar in aceeasi luna din pacate sarcina s-a oprit din evolutie; oricum nu vreau sa astept atata timp pentru un tratament naturist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Stiu ca orice operatie pe ovar reduce vascularizatia acestuia iar ac lucru duce apoi la foliculi mai putini.



Speranta

Mergi la inceput