Gust amar....Restaurantul Piccadilly

Gust amar....Restaurantul Piccadilly | Autor: toanca

Link direct la acest mesaj

Buna.
Sambata seara mi-am serbat ziua de nastere impreuna cu prietenii apropiati la Restaurantul Piccadilly
Toate bune si frumoase pana in momentul in care a venit nota de plata.
Totalul a fost de 923 lei, iar eu i-am lasat chelnarului 1000 de lei, ceea ce rezulta o "spaga" de 77 de lei (suficient m-am gandit eu).
A venit chelnarul la mine si mi-a spus ca nu am lasat bine pentru ca trebuie sa las 10% din consumatie, adica o diferenta de 15.3 lei.
Mie personal mi s-a parut de o nesimtire iesita din comun, dar fiind cu prietenii nu am avut chef de scandal.
Mi s-a parut de-a dreptul incredibil tupeul chelnarului respectiv si din acest motiv pot spune ca m-au pierdut de client si mi-au lasat un gust amar.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eu una ii ceream si cei 77 lei inapoi...sorry,dar nemultumitului i se ia darul .Dar oare daca ii lasai 100 lei ciubucul,venea si iti aducea restul de la 92,3 lei,cat reprezenta 10%?.Da,e o "lege" nescrisa in domeniul serviciilor,sa lasi cibuc,dar lasi cat poti si te lasa inima si buzunarul,nu neaparat 10% din plata .Daca angajatorul tau e multumit de tine,iti da 10% spor la salariu/???/
Si eu am lucrat in domeniul alimentatiei publice-cand ieseam din tura aveam jumate din salariul de pe o luna in buzunar,din ciubuc,dar lasat de clienti,nu "cersit" sau adaugata si data la nota de plata,cum mai incearca sa faca unii

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu, daca eram in locul tau, ii spuneam obraznicaturii sa vina imediat cu restul corect, si sa-l aduca si pe seful lui.
ce tupeu pot avea unii in ziua de astazi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Sa mergi frumusel pe litoralul romanesc sa vezi cum se cere ciubucul. Ai noroc ca nu iti pun satarul la gat!

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Eu una ii ceream si cei 77 lei inapoi...sorry,dar nemultumitului i se ia darul .Dar oare daca ii lasai 100 lei ciubucul,venea si iti aducea restul de la 92,3 lei,cat reprezenta 10%?.Da,e o "lege" nescrisa in domeniul serviciilor,sa lasi cibuc,dar lasi cat poti si te lasa inima si buzunarul,nu neaparat 10% din plata .Daca angajatorul tau e multumit de tine,iti da 10% spor la salariu/???/
Si eu am lucrat in domeniul alimentatiei publice-cand ieseam din tura aveam jumate din salariul de pe o luna in buzunar,din ciubuc,dar lasat de clienti,nu "cersit" sau adaugata si data la nota de plata,cum mai incearca sa faca unii

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....



Asa am zis si eu ca ii plas cat vreau ca doar nu ma poate obliga sa ii las fix 10%
Ce sa mai zic acum.....doar ca mi s-a parut incredibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

I-as fi ras in fata, ca la o la foarte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Pe asta s-a si bazat, ca esti cu prietenii, ca nu vrei sa strici atmosfera de sarbatoare, si de aceea a avut tupeul. Daca era o persoana singura sau un cuplu n-ar fi indraznit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu se numeste "spaga", se numeste bacsis
Sunt restaurante unde bacsisul este inclus in nota.
Si eu cred ca trbuia sa vb cu seful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Buna.
Sambata seara mi-am serbat ziua de nastere impreuna cu prietenii apropiati la Restaurantul Piccadilly
Toate bune si frumoase pana in momentul in care a venit nota de plata.
Totalul a fost de 923 lei, iar eu i-am lasat chelnarului 1000 de lei, ceea ce rezulta o "spaga" de 77 de lei (suficient m-am gandit eu).
A venit chelnarul la mine si mi-a spus ca nu am lasat bine pentru ca trebuie sa las 10% din consumatie, adica o diferenta de 15.3 lei.
Mie personal mi s-a parut de o nesimtire iesita din comun, dar fiind cu prietenii nu am avut chef de scandal.
Mi s-a parut de-a dreptul incredibil tupeul chelnarului respectiv si din acest motiv pot spune ca m-au pierdut de client si mi-au lasat un gust amar.....

Iuliana si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2


Nu imi vine sa cred: mi s-a intamplat acelasi lucru, in luna septembrie 2012, tot de ziua mea! Exact asa: au venit la mine si mi-au reprosat ca am lasat mai putin de 10 % din nota si ca daca nu mai am bani, puteam sa le spun. Drept urmare, am luat inapoi banii de spaga pe care ii lasasem. Cata nesimtire si impertinenta, sa te faca sa te simti prost fata de invitati! Norocul meu ca toti au luat-o la rost pe chelnerita nesimtita! Nici eu nu mai calc pe la ei vreodata!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Ciudat, nu era nimic scris pe nota referitor la bacsis? Consumatie + bacsis?

Intr-adevar 10% e minim dar sa ceri de la obraz clientului nu am mai pomenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am ramas masca...adica si-au facut o pomana cu tine...puteai sa le spui ca nu ai bani de tips, treaca de la ei. Vroiau sa iti ceri scuze cumva sau sa ramai sa speli vasele??

Mergi la inceput