Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

despre Sir-calator: de fapt m-a iritat comparatia permanenta a ceea ce vedea cu diverse repere ale lui. Unele picau ca nuca in perete (o scena de la una din manastirile din Moldova - oare Varatec era? - mi-a parut exagerata rau).

nu mi s-a parut ca vine sa descopere ce era pe-aici cu mintea libera de prejudecati, ci ca sa-si confirme teoriile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Maria_alexia eu cred ca oriunde ne-am duce, cu ochii oricat de deschisi, ramanem noi. Asa si Sir asta. E experienta lui subiectiva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am trecut de sir :) am incercat sa citesc "the hours" (nus' de ce dar n-am avut spor, am abandonat-o, cam lemnoasa dupa gusturile mele), apoi am profitat de faptul ca lu' madam woolf i-a expirat copyrightu' si m-am apucat de doamna dalloway (care mi-a placut mult, n-o citisem).
am mai citit "castele de carton" - de almudena grandes - e o cartulie mititica scrisa mare (cu fonturi mari, adica). si asta mi-a placut, intra in topul de anul asta (noah, anul asta am in top mai mult literatura feminina, nus' de ce).
si am profitat de o noapte semi-alba in care mi-am vegheat copilul de febra si am citit o buna parte din "sinuciderea fecioarelor" - de jeffrey eugenides, de care nu ma incumetam sa ma apuc pen' ca aveam prejudecati referitoare la numele autorului . imi place perspectiva din care e narata si e o carte care te tine prins - abia astept sa ma duc acasa sa o termin (ca fi-miu are o otita care supureaza, asa ca pp inca o noapte alba). nu-mi dau inca seama daca e buna sau rea (dar as recomanda-o la topicul cu mandra).

voi ce mai cititi, acu' ca se facu' vremea tocmai buna pentru astfel de activitati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Memoriile unei supravietuitoare mi-a placut. O Doris Lessing putin mai altfel, dar reconoscibila in profunzimea personajelor ei.

Acum citesc Splendida cetate a celor o mie de sori de Khaled Hosseini. Ca stil mi se pare asemanatoare cu Sangele florilor, genul de carte pe care o citesti rapid, fara mari constructii de digerat, e totul acolo. Am ajuns la zona ororilor si am scazul viteza..., nu ca ar fi aparut subtilitati, ci din contra, devine mai greu de tolerat realitatea bruta. Va zic impresii la final.

Corap Multa sanatate baietelului!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Eu sunt la ultimele pagini din O inima atat de alba de Javier Marias si imi place la nebunie. Sunt la prima intalnire cu el, dar nu va ramane sigur ultima. Daca aveti recomandari, zice-ti.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


"Maine in batalie sa te gandesti la mine"

Mi-ai facut o pofta nebuna de marias , l-am citit demult, in ultimul timp am tot citit carti care au legatura cu lumea araba, nu-s ce m-a apucat ( la umbra rodiului, in tara lui dumnezeu, cel care ma asteapta, sunetul cuvintelor si ma asteapta omar cel orb si singele florilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Buna dimineata tuturor!

Am reluat si eu capitole din urma, mi-am facut o lista imensa pentru craciun. Nu stiu daca sa va multumesc sau nu

* Galisia, Bashevis-Singer e unul din preferatii mei la capitolul carti usoare, amuzante, si totusi bine scrise. Fiecare personaj seamana cu cineva pe care il cunosti, te trezesti uneori zambind in gol. Mie una mi-au placut toate cartile lui din seria Conacul, Turnul, si imi scapa acum celelalte 2 (3?). Oricum, mie mi-a placut tare mult, sunt povestile unei familii tipic evreiesti, in veacul trecut, cu patanii, barfe, sex, si tot ce mai poate fi intr-o familie ramificata.

* Despre SF-uri, pana sa-mi cunosc soata din dotare nu pusesem mana pe vreo carte de genul, dar m-am indragostit iremediabil de ''Stranger in a strange Land'' - de Robert Heinlein, si de Ubik al lui Phillip K Dick.

* cat despre isteria cu 50 shades of grey, ma gandesc ca trebuie s-o citesc si eu, macar sa stiu despre ce e vorba. Desi stiu, banuiesc, dar sa pot sa-mi dau si eu cu preuspusul...

dau send si revin.



Faut pas parler aux cons, ça les instruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Game of Thrones l-am citit pe nerasuflate si din pacate l-am si terminat, si tare mi-e ca in 2014 (sau cand apare al 6-lea?), o sa le iau de la inceput, sa reintru in atmosfera...

Rushdie si Amos OZ, desi nu au multe in comun, sunt singurii autori de care mi-a placut aproape tot ce au scris. Desi cartile lui Rushdie se cam aseamana dupa parerea mea, fiecare are sarmul ei, atmosfera si suspansul ei.

Daca ar fi sa recomand ceva citit recent, Povestasul de Mario Vargas Llosa. Este o poveste cum rar am mai citit, si care m-a atins din plin pentru ca am primit-o de la o prietena draga fix in seara inainte sa plec spre alte meleaguri... Este o poveste pe trei planuri - povestea unui trib care e pe cale de disparitie, din jungla peruviana, povestea unui tanar in cautarea identitatii, si a naratorului, care spre final ajunge sa impleteasca cele 3 planuri... Nu pot spune multe, pentru ca e destul de scurta si fiecare pagina e magie curata.

Va doresc un sfarsit de saptamana frumos si o saptamana usoara!



Faut pas parler aux cons, ça les instruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ziki, si mie mi-a placut cartea de Mario Vargas LLosa, in franceza e tradusa cu "L'homme qui parle" (El hablador). Titul in romana nu-mi place deloc.

Eu am terminat "Viejo Gringo", dar nu scriu nimic pina nu apar fetele din club.
Citesc un roman de Francoise Giroud, relativ interesant. Asta pentru ca mi-am pus in cap sa termin cartile incepute si care stau pe noptiera de ani de zile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

De acord cu tine, Mik, titlul e neinspirat. Probabil s-au gandit sa nu fie povestitor, ci sa sune a povestitor-postas, ceva asa.

Dar.. da, in alte limbi au reusit mai bine.

Faut pas parler aux cons, ça les instruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ziki, adorabila pisica

Mergi la inceput