Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ultima carte citita e una din lista de lecturi obligatorii pentru cel mijlociu (despre un motan care vorbeste, om serios sunt eu !)

Penultima carte e o culegere de 3 nuvele (de fapt 2 nuvele si discursul de pemiu Nobel) "Mon père" de Orhan Pamuk. O carte care mi-a mers la inima.

Ante-penultima carte a fost o culegere de 3 nuvele de Julio Cortezar.

Si inainte am citit "Matilda " de Roald Dahl. (pe lista de lecturi de la cea mica).

Pe noptiera am o multime de carti citite pe jumatate, cind termin vreuna vin sa va scriu.
Ma mai tenteaza "Imparatul Mustelor" pe care o citeste acum cel mare. (noroc ca n-am decit 3 copii si nu mai multi).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

In patru zboruri am reusit sa termin Doris Lessing - Al 5-lea copil. Foate interesanta, sper sa se traduca si continuarea.

In rest de cand a inceput Carla scoala nu prea mai am dispozitie de citit :( Am amanant si Carmetul Auriu pentru vremuri mai bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Eu sunt la ultimele pagini din O inima atat de alba de Javier Marias si imi place la nebunie. Sunt la prima intalnire cu el, dar nu va ramane sigur ultima. Daca aveti recomandari, zice-ti.

Culmea e ca cealalta lectura in curs, Aventurile lui Cepelica - pe care o recitesc cu Ioana (maaama ce incantata am fost cand am vazut-o reeditata!! ) ma face sa caut in dictionar. Pana acum am gasit doua cuvinte necunoscute. Mai sa fie...

J G si eu apuc sa citesc doar seara, inainte sa-mi pice capul pe perna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Rrox, tare mi-ar placea sa facem schimb de carti uneori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

facut ordine in biblioteca, gasit comori cumparate si necitite. inceput Carti scrise in doi - Borges & Bioy Casares, picat in nostalgii la subiecte vechi de-aici.

chiar merita recitite multe subiecte de pe forumul asta

tocmai mi-ati amintit ca am comandat de multe saptamani CD-ul cu cipollino de la casa radio si n-a ajuns pana azi... oare chiar functioneaza site-ul lor de cumparat online??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

J G pai de ce nu am si face?

Am terminat si Calatorie in Romania de Sacheverell Sitwell. O privire educata englezeasca aruncata peste Romania interbelica. Interesanta.

Ma apuc de Memoriile unei supravietuitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si eu sunt la mijlocul calatoriei prin romania (am inceput-o ieri).
mi se pare oarecum seaca, ma asteptam la altceva. o varianta mai savuroasa a unui englez (pentru o alta perioada, ce-i drept - a aparut in 1882) "Roumania. Past and Present - James Samuelson.

in perioada absenta am citit in mare o gramada de junk (am avut o stare propice pt asta) si am tradus doua carti din engleza pt. uzul copiilor mei (ca mi-e greu sa le traduc in timp ce citesc...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Calatoria prin Romania am citit-o vara trecuta la mare, s-a nimerit bine chiar in jurul vizitei noastre la Balcic... Per total m-a dezamagit, eventual revin cand o terminati si voi de lecturat.

ca sa nu mai lungesc suspansul: am dat un search rapid dupa carte, de reimprospatare. am fix aceleasi opinii ca si Escu.

Corapina , si... care sunt cartile pentru copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Eu nu sunt de acord cu Escu.

Omul nu a scris un tratat despre Romania, si-a scris impresiile si comentariile (bine documentate) despre calatoria proprie. A acordat atentie fix aspectelor care i s-au parut lui interesante.

Stilul mi s-a parut si mie sec, nu-l gasesc mare scriitor. Insa mi s-a parut interesant cum a perceput el ce a intalnit in cale si pe desupra am aflat si lucruri noi - eu nefiind atat de documentata ca el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

una cu araminta nalucila (aka araminta spookie)(a cincea din serie) si matilda (a carei traducere in romana 1. nu se mai gaseste, 2. e execrabila) din matilda mai am putin de ajustat pe ici pe colo.

Mergi la inceput