Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

buflea, esti o teribila.

Am gasit explicatii in french aici :
http://degasne.over-blog.com/article-5647169.html
(mey, sunt niste termeni pe care nu-i inteleg da' poate ca-i mai bine sa nu caut )

PS : schimbul se mesaje si linkul se incadreaza perfect la rubrica ce am citit azi.
PPS : cum termenii au trecut si de partea asta a oceanului am sa-mi intreb sotul, sa vad daca stie (macar el).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Touche ... ca franceza nu este limba mea favorita .

Dar "read my lips" - nu se compara o definitie de dictionar (scrisa ea si cu "r-ul" graseiat frantzuzesc), cu o definitie explicata pe larg, intr-un roman erotic

Cat despre sotz, eu nu as irosi intrebarile cu curiozitati despre definitii ... mai bine intreaba-l direct daca stie ce sa(-ti) faca

P.S. Apropo, oare cum se "formeaza" masculii astia alpha ... intreb pentru fiu-meu ... ca vremea mea a trecut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

P.S. Apropo, oare cum se "formeaza" masculii astia alpha ... intreb pentru fiu-meu ... ca vremea mea a trecut .


al meu mare (14 ani) e format teoretic la scoala la orele de biologie: vasectomie, menopauza, ....

Restu' mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:


acum si in limba romana

http://www.bookiseala.ro/james-e-l-cele-50-de-vicii-ale-domnului-grey/76616.html

buflea, nu ca vreau sa te contrazic si aici , da' nici scenele de sex nu-s cine-stie-ce. ma intreb daca traducatorul in romana le-a ridicat sau nu calitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Citesc Siri Hustvedt -"O vara fara barbati".
Iata (inca) o femeie care scrie bine.Simplu,cu continut,tonic si fara artificii stilistice.Ceea ce e absolut satisfacator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

sunteti totale cu ultimele discutii!
vedeti, de asta e bine sa mai pui mana pe cate o carte: multe mai afli .

tot la tema: despre vedeta de la Bookfest, Houellebecq, ce spuneti? recunoaste cineva ca l-a citit?

galisia, imi place recomandarea ta, si eu o ochisem. aveam o temere sa nu fie prea acra/amara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Maria, eu am citit din Houellebecq primele romane, insa nu pe ultimele. Am in casa ultimele 2 carti, insa nu as spue ca ma trage ata.

E interesant ca radiografie sociala, pe alocuri cam lung, are si scene de sex destul de atipice (parthouze, nudisti, echangisti, nevoi .. )

---

Aseara am citit o istorie a informaticii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eu am trecut pe Agatha Christie, ca sunt cateva persoane la serviciu carora le-as face harakiri si vreau sa aflu cum sa fac sa para ca i-a intepat un bondar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ioana, dupa Wodehouse o aduci pe Agatha Christie, chiar ca avem gusturi asemanatoare ! La care te-ai oprit?

Am citit ce ai scris la celalalt topic despre surorile lordului Emsworth. Crezi ca sint doar pomenite sau chiar apar toate ca personaje in romanele despre Blandings? Eu, cum spuneam, nu le-am "intilnit" decit pe cele 4: Julia, Hermione, Constance si Dora.

Mergi la inceput