Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


"Neghinitza"
"Fat frumos din tei"
"Pacala"
"Tartarin din Tarascon"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Bre,nush de ce ati dat-o in SF-uri si nici n-am apucat sa ma lamuresc despre ce fel de SF-uri e vorba(ca`s pe fuga) ,vroiam doar sa intreb(sau sa arunc pastila) ,a citit cineva "Before I go to sleep" -S.J. Watson.

Am terminat-o in citeva ore,mi-a placut mult(m-a facut sa-mi pun niste intrebari existentiale si da cred ca e adevarat ca "memories define us.So what if you lost yours every time you went to sleep?Your name,your identity,your past,even the people you love -all forgotten overnight.And the one person you trust may only be telling you half the story." )????????????????????

Cine se incumeta?Si cred ca se potriveste putin cu subiectul pe care-l studiaza J.G...psihoterapie.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Si, pentru cine se incumeta - www.scribd.com/doc/63143886/Before-I-Go-to-Sleep-S-J-Watson" target="_blank">aici este cartea recomandata de hannen (numai in engleza deocamdata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

glimmer,ai/ati citit seria Paliser?
Cum vi s-a parut, e o saga ? Mi-aduc aminte de pe vremuri doar filmul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mersi fetelor. Chiar aveam un gol.
Si-acu mi-am amintit si de Zorba.

Nu am citit Familia Palliser. Si vag imi amintesc filmul.
Ar fi interesant de citit si aprofundat mai ales ca sunt considerate romane subtile despre parlamentul britanic.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Nu am citit toata seria, de fapt am citit numai cartea aparuta la noi sub titlul "Cariera lui Phineas Finn" (cea care in original se numeste "Phineas Finn"). Dar eram foarte tanara si influentata de gusturile maica-mii si in acelasi timp stresata de faptul ca daca se "scufunda" in lectura, o "pierdeam". Plus ca serialul cu pricina era considerat mare "chestie" la vremea respectiva. Mai aveam in biblioteca si "Intoarcerea lui Phineas Finn", dar nu am mai citit-o si pe asta. La un moment dat se reluase serialul la tv si am constatat ca ma plictiseste groaznic. Insa eu am probabil din "frageda pruncie" o problema cu literatura clasica englezeasca, pentru ca am ramas ori cu imaginea de ploaie+intunecare+mocirla+mizerie, ori cu cea de scortosenie+convenienta.
In fine, dincolo de parerile mele, e intr-adevar ceea ce se cheama o "saga", se invarte in jurul vietii politice englezesti din secolul XIX (categoria "scortosenie+convenienta", pana si intrigile sau povestile de dragoste parca motzaie, trebuie dat un pic pe "repede inainte" sau sa stii sa-ti tii simturile treze pentru ca intensitatea actiunii nu reuseste, vorbesc de mine aici, desigur). Insa creeaza o imagine veritabila a societatii englezesti de atunci.

Editez, pentru ca am citit postarea Vivianei: pentru cine e interesatde itzele politicii englezesti de sec XIX, poate fi considerat, intr-adevar, o lectura interesanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Multumesc de raspunsuri.
Eu am inceput "Razboi si pace";pana la pag.100 totul e derulat cu incetinitotul ;sper sa-i dau totusi de gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Galisia, eu nu te pot incuraja in asteptarile tale. Eu am citit Tolstoi si multi altii cumva "din obligatie", adica pe principiul sa nu trec prin viata fara sa-i fi citit, sa aflu si eu cam ce au avut de zis, de ce se vorbeste despre ei, etc, cu totul alte considerente decat placerea mea personala. In multe cazuri insa, inclusiv cel al lui Tolstoi, nu pot sa spun ca am regretat timpul petrecut astfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

glimmer,cam asa gandesc si eu ; iar mesajul tau e foarte incurajator.Apropo de considentul "placere personala " ,ce ai pune tu intr-un top personal de lecturii de acest gen? stiu ca e greu ,dar incearca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

hai sa corectez : deci,apropo de considerentul "placere personala" ,cum ar arata topul personal al lecturilor de acest gen ?

Mergi la inceput