scoala din bucuresti cu max 20 de copii in clasa

scoala din bucuresti cu max 20 de copii in clasa | Autor: monip

Link direct la acest mesaj

Stie cineva?
Am vazut ca numarul de 20 de copii este cu mult depasit la toate scolile pe care le stiu in Bucuresti,mai ales la cele de renume sau la invatatoarele cu cea mai mare cota

In caz ca stie cineva o scoala de stat cental in bucuresti cu mai putini copii,il rog sa imi spuna si mie.

Cu multumiri,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca o clasa ajunge sub 20 copii si exista clase paralele, acea clasa se desfiinteaza iar copiii sunt repartizati la celelalte clase. Vorbesc de scoli de stat. Clasele se "invart" in jur de 25 de copii. La invatatoarele/scolile considerate bune se ajunge la 30/clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Wow, deci chestia asta este norma de la minister? Credeam ca este abuz la nivelul scolii-recent s-a intamplat un accident din cauza ca sunt prea multi copii si cadrele didactice nu ii poate stapani..nu mai e ca pe vremea noastra sa le dea la plama si sa ii ia de urechi-.stiu ca la scolile bune sunt peste 30 dar asta este un minus pt procesul educational de acolo....un fel de afara e vopsit gardul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

anya, nu e chiar asa. In LEN minimul este 12 elevi, maxim 25, media de 20 elevi.

Clasa cu 18 elevi (de exemplu) nu o desfiinteaza nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic. Daca o scoala are (sa zicem) 7 clase de a 1-a cu cate 23 de elevi si una cu 18 ti-e clar ca vor ramane 7 clase de a 1-a cu 25-26 de elevi si spatiul+invatatoarea respectiva vor lua o pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

La noi la scoala s-a desfintat o clasa doar cand a ajuns la 15 elevi. A functionat cu 17 elevi bine-mersi timp de 2 ani. Asta s-a intamplat acum 2 ani.

Mergi la inceput