**Prichindei nazdravani 2008!**(21)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Copilu' a primit vineri de la buni o trusa "de consultat" (medicala). Nu era ce isi dorea ea dar asta e...Asa ca in we am avut parte, tot familionu' inclusiv Mutzi , de ascultat la inima si plamani, pus termometru, facut injectii cu seringa mare sau mica...A dormit cu gentuta pe scaunelul de langa pat si cu mobilul sub perna in caz de primeste un telefon urgent ca sa se prezinte la un pacient....

Alina, e frumos afara...Macar va plimbati putin.... Cu tortul faci cum crezi ca e mai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Pai mi-a disparut rochita,oare unde-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gherman_in

Pai mi-a disparut rochita,oare unde-i?

tatiana


Ai vazut ca ti-a iesit ? Chiar vroiam sa te intreb care e ?
Uite un www.bonprixro.eu/ro/online.htm?o=14&wkz=4976 br / " target="_blank">catalog actual. E super...mi le-as alege pe toate daca m-ar tine buzunarul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Acum am venit de afara cu Delia am cumparat o revista ptr mamici in care aveau si un cd demo ce-i drept cu niste jocuri educative pe calculator ptr cei cu varsta intre 3 si 7 ani.
Cu tortul habar n-am cum sa fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Tatiana, unde-i rochitica s-o vad si eu?
Mariana, la gradi s-au strans bani pt 1-8.03..in rest doar simboluri daca voi gasi...adica 'cosharul' sau 'ghiocelul' ...cu snururile de rigoare...
Am vorbit cu don dr...cica sa-i bag Vibrocil 1puf/3ori pe zi/nara...si cate 2 pic garasone/nara/de 2 ori pe zi...a mai zis el si de ceva aerosoli cu adrenalina si dexamet...dar m-as abtine de la astia...Cica dac-o tin desfundata, n-are pb nici cu trompa lu' Eustachio...vedem ce-o iesi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui doinita_g

Tatiana, unde-i rochitica s-o vad si eu?
Mariana, la gradi s-au strans bani pt 1-8.03..in rest doar simboluri daca voi gasi...adica 'cosharul' sau 'ghiocelul' ...cu snururile de rigoare...
Am vorbit cu don dr...cica sa-i bag Vibrocil 1puf/3ori pe zi/nara...si cate 2 pic garasone/nara/de 2 ori pe zi...a mai zis el si de ceva aerosoli cu adrenalina si dexamet...dar m-as abtine de la astia...Cica dac-o tin desfundata, n-are pb nici cu trompa lu' Eustachio...vedem ce-o iesi!


Doinitza>> Alexia-Teodora (Tzupanica) 16/03/2008)
"Lucruri pe care le poti darui si pastra in acelasi timp:cuvantul, un zambet si o inima recunoscatoare"


La cresa e fiecare cu a lui.... Sa-mi notez si eu garasone.... Ce sa va spun...desfundare lina....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Tatiana, a trecut Iarina cu bine de ora 14?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Doinita ne bucuram mult ca Iarina atrecut cu bine Delia are rosu in gat iarasi a facut am trecuto pe septolete sa nu o bag pe antibiotci ca nu a fadcut febra si mi se pare cam devreme ptr antibiotic cum a zis doctora ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Am primit o chestie interesanta care m-a pus pe ganduri.
Ce stim si ce nu stim despre raceala! - o sa-i fac mai multe split-uri ca sa fie mai usor de citit:

PARTEA I
Cum prindem raceala ?
Cand temperatura corpului trece de 37 de grade(febra), cand iti curge nasul, te simti ametit si fara vlaga si sinti o durere in gat… atunci stii ca te-a prins raceala.
Toate cele prezentate mai sus sunt doar simptome care iti indica faptul ca ai racit, insa te-ai intrebat vreodata ce se intampla in interiorul organismului cand esti racit?
Ce se intampla in corpul tau cand esti racit?
Totul incepe in momentul in care un organism microsopic (bacterie, virus, fung etc) reuste sa depaseasa bariera sistemului imunitar (fie din cauza frigului, fie din cauza ca am intrat in contact cu cineva bolnav) si reuseste se instaleze in organismul nostru – rezultand o infectie.
Drept urmare corpul nostru isi mobilizeaza mai tare sistemul imunitar pentru a lupta cu “invadatorii”.
Cum se lupta sistemul imunitar?
Cand organismele patogene (invadatorii) stimuleaza activitatea sistemului imunitar, se comanda sa ridice temperatura la peste 37 de grade – iar atunci spunem ca avem FEBRA.
Cand temperatura este la peste 37 de grade au loc 3 fenomene:
1. Celulele sistemului imunitar(leucocitele) devin mai eficiente – le creste capacitatea de a neutraliza micorbii.
2. Creste cantitatea de interferon din corp – o categorie de proteine naturale produse de sistemul imunitar, care au actiune antivirala si anticanceroasa.
3. Se impiedica dezvoltarea si inmultirea bacteriilor si virusurilor, deoarece majoritatea dintre ele nu pot supravietui si nu se pot inmulti la o temperatura de peste 37°C.
Toate acestea se intampla atunci cand organismul isi urca temperatura la peste 37 de grade – asadar observam ca febra este un mecanism de aparare al sistemului imunitar impotriva invadatorilor.
Pe langa aceste 3 simptome, cand avem febra, experimentam o serie de senzatii neplacute, insa si acelea fac parte din acest mecanism natural de purificare a organismului. Iata in ce fel:
* Apar stari de amorteala, ameteala si lipsa de energie
In primul rand din cauza ca organismul isi canalizeaza resursele inspre sistemul imunitar, pentru a-l face cat mai eficient in lupta cu “invadatorii”. Din acest motiv apare in corp o lipsa de vitamine , minerale si energie, in special o lipsa a vitaminei C, care este esentiala pentru sistemul imnuitar -deoarece o leucocita(globula alba) foloseste de 4 ori mai multa vitamina C decat o celula normala.
Iar in al doilea rand, se poate ca organismul sa faca unele minerale indisponibile pe timpul infectei, deoarece unele bacterii care ne invadeaza corpul au nevoie de acele minerale pentru a supravietui. Asadar si din acest motiv se poate experimenta un dezechilibru al nutrientilor pe timpul infectiei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

PARTEA A II-A

* Pielea se face palida
Se intampla astfel, deoarece organismul incearca sa piarda cat mai putina caldura, motiv pentru care reduce circulatia la nivelul pielii, iar asta va da un aspect palid, insa doar pe timpul imbolnavirii, dupa care pielea isi va reveni.
* Apare deshidratarea
Din cauza ca organismul pierde multa apa prin transpiratie, motiv pentru care e absolut necesar sa bem apa (NU lichide, ci apa). Prin tanspiratie se elimina toxinele din organism, fiind un proces natural de autovindecare.
* Curge nasul si apare tusea
Asta se intampla tot ca urmare a unor procese naturale de autovindecare, deoarece
Corpul incearca sa elimine prin mucus diverse toxine si bacterii care ne-au invadat corpul. Tot ca autodetoxifiere mai poate aparea diaree sau alte stari asemanatoare.
Asadar, dupa cum se poate observa, febra este un mecanism de aparare si autovindecare al organismului, fara de care corpul nu ar putea face fata infectiilor. In aceste conditii putem considera ca “febra prietena sanatatii nostre”. Din nefericire insa, majoritatea oamenilor au fost invatati s-o priveasca exact pe dos, ca fiind un mare inamic al sanatatii.
Ce greseli fac oamenii cand au febra?
Vor s-o scada !
Cea mai mare greseala (care din pacate, vine in primul rand din ignoranta medicilor, dar si din lipsa de informare a pacientilor) este ca incearca sa suprime acest mecanism natural de aparare al organismului.
Imediat ce temperatura trece putin peste 37°C, doctorii au obiceiul sa indoape pacientii cu medicamente pentru scazut febra, de obicei paracetamol, iar in unele cazuri, va vine sa credeti sau nu, se prescriu din start antibiotice.


Mergi la inceput