ciuperca tibetana chefir

ciuperca tibetana chefir | Autor: cecilialia

Link direct la acest mesaj

am citit astazi despre ciuperca tibetana stie cineva unde as putea gasi asa ceva? pentru cei care nu stiu despre ce este vorba va pun aici cateva informatii.

Ciuperca a fost creata si crescuta de catre Calugarii Tibetani si are multiple calitati terapeutice.

Tara de provenien#355;#259; - India
Ciuperca are aspect albicios, cu aspect de muguri de conopid#259;, cu forme neregulate #351;i dimensiuni de 5-10-15 mm, ajungând la maturitate uneori pân#259; la 20-30 mm lungime. Mugurii de dezlipesc #351;i se separ#259; singuri.

Chefirul este o b#259;utura lactat acida ce se ob#355;ine din granule de chefir care fermenteaz#259; lactoza din lapte (zaharul din lapte) cu formare de acid lactic dioxid de carbon #351;i alcool , acesta b#259;utura minunata se ob#355;ine prin dubla fermentare în prima faza fermentare lactic#259; iar apoi la temperaturi mai sc#259;zute alcoolica.

B#259;utura nu se ob#355;ine din ciuperca de chefir, termen gre#351;it ci din granule de chefir care repezinta o aglomerare de 4 cazeina care are în interior #351;i la suprafa#355;a microorganisme specifice care conduc la ob#355;inerea acestei minunate b#259;uturi.

Lapte inoculat cu granule de chefir poate s#259; reprime cre#351;terea de agen#355;i patogeni la nivel intestinal ca de exemplu: Salmonella sau Shigella , acesta datorându-se complexit#259;#355;ii moleculei granulei de Kefir precum #351;i a modului de ac#355;iune al microorganismelor care formeaz#259; granula de Kefir.

Kefirul se bucur#259; de o tradi#355;ie bogat#259; în protec#355;ia s#259;n#259;t#259;#355;ii.
Înainte de URSS, se întrebuin#355;a în spitale #351;i sanatorii pentru o varietate de boli incluzând deregl#259;ri de metabolism, arteroscleroz#259; #351;i boli alergice.

El era folosit #351;i pentru tratamentul tuberculozei, a cancer, #351;i a deregl#259;rilor gastrointestinale când nici un tratament medical modern nu era disponibil. Consumul de chefir avea de asemenea s#259; fie asociat#259; cu longevitatea din Caucaz fapt demonstrat de savan#355;ii.

Savan#355;ii au observat beneficiile digestive ale aportului de Kefir asupra s#259;n#259;t#259;#355;ii #351;i longevit#259;#355;ii #351;i al s#259;n#259;t#259;#355;ii datorita componentelor sale antioxidante, anticancerigene #351;i bacteriostatice.

Echipele de cercetare diverse din toata lumea a încurajat rezultatele aduse de chefir asupra s#259;n#259;t#259;#355;ii . Cel mai multe metode de cercetare au fost executate în vitro atât pe animale cat #351;i pe subiec#355;i umani .

Studiile recente asupra consumului de Kefir au ar#259;tat #351;i demonstrat propriet#259;#355;ile antitumorale #351;i antimutagenice acest lucru datorându-se substan#355;elor existente în granula de Kefir (imidazolinei)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Tara de provenienta- India
Ciuperca are aspect albicios, cu aspect de muguri de conopida, cu forme neregulate si dimensiuni de 5-10-15 mm, ajungând la maturitate uneori pânala 20-30 mm lungime. Mugurii de dezlipesc si se separasinguri.

Chefirul este o bautura lactat acida ce se obtine din granule de chefir care fermenteazalactoza din lapte (zaharul din lapte) cu formare de acid lactic dioxid de carbon si alcool , acesta bautura minunata se obtine prin dubla fermentare în prima faza fermentare lacticaiar apoi la temperaturi mai scazute alcoolica.

Bautura nu se obtine din ciuperca de chefir, termen gresit ci din granule de chefir care repezinta o aglomerare de 4 cazeina care are în interior si la suprafata microorganisme specifice care conduc la obtinerea acestei minunate bauturi.

Lapte inoculat cu granule de chefir poate sareprime cresterea de agenti patogeni la nivel intestinal ca de exemplu: Salmonella sau Shigella , acesta datorându-se complexitatii moleculei granulei de Kefir precum si a modului de actiune al microorganismelor care formeazagranula de Kefir.

Kefirul se bucurade o traditie bogataîn protectia sanatatii.
Înainte de URSS, se întrebuinta în spitale si sanatorii pentru o varietate de boli incluzând dereglari de metabolism, arterosclerozasi boli alergice.

El era folosit si pentru tratamentul tuberculozei, a cancer, si a dereglarilor gastrointestinale când nici un tratament medical modern nu era disponibil. Consumul de chefir avea de asemenea safie asociatacu longevitatea din Caucaz fapt demonstrat de savantii.

Savantii au observat beneficiile digestive ale aportului de Kefir asupra sanatatii si longevitatii si al sanatatii datorita componentelor sale antioxidante, anticancerigene si bacteriostatice.

Echipele de cercetare diverse din toata lumea a încurajat rezultatele aduse de chefir asupra sanatatii . Cel mai multe metode de cercetare au fost executate în vitro atât pe animale cat si pe subiecti umani .

Studiile recente asupra consumului de Kefir au aratat si demonstrat proprietatile antitumorale si antimutagenice acest lucru datorându-se substantelor existente în granula de Kefir (imidazolinei)


CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Toate bune si frumoase dar de unde procuram ciuperca ca sa ne imbunatatim laptele?
Mai bine va abtineti daca nu ne dati si obiectul subiectului.
Daca este pe baza de reclama treceti mai intai pe la Admini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Eu am cumparat aici de pe net.
Eu am tot dat, ca se inmulteste foarte repede. Nu stiu daca rezista pina in Romania sa o trimit prin posta.
Daca cautati pe net multe persoane ofera gratis, sau vind in Romania. Gasisem eu mai demult pe un forum romanesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

e si aici pe forum un subiect, multe fete se ofereau sa dea si la altii, pentru ca se inmulteste si n-ai ce face cu atata.eu acum am ramas cu putina, restul am aruncat, ca n-am avut cui sa dau

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilialia spune:

nu fac reclama, am scris in mesaj ca vreau si eu ciuperca, tocmai de aceea am deschis subiectul, intrebam daca are cineva ciuperca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

am eu. cine vrea ii dau cadou.

noi bem cu totii, cateodata zilnic, altadata mai rar, ca ne mai si plictisim de gust. iese exact ca si Kefirul din comert, doar ca aici stii ce ingrediente pui.
copilului ii fac cu lapte gras, iar sotul isi face cu lapte de 1,5 %.
cand ne cam plictisim de Kefir in fiecare seara, pun granulele intr un borcan cu apa la frigider sau cu lapte UHT, pana la tura urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Si eu as dori ciupercuta de chefir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilialia spune:

Buna,
Inaf78 multumesc mult, cum procedam pentru a-mi da ciuperca?, multumesc mult, mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Hai ca a dat curiozitatea in mine. Adica poti face kefir in casa? Ca eu sunt moarta dupa kefir, dar pe aici nu se gaseste decit la polonezi si trebuie sa bat jumate de oras sa ajung la ei.

Cum ii zice in engleza, sau in germana? Si ce faci cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

[quote
Cum ii zice in engleza, sau in germana? Si ce faci cu ea?
[/quote]

http://www.seedsofhealth.co.uk/fermenting/kefir_howto.shtml

Imposibil sa nu gasesti si in Germania. Daca nu gasesti iti trimit eu cind se inmulteste.

Mergi la inceput