Scoala nr. 70

Scoala nr. 70 | Autor: ionionel

Link direct la acest mesaj

De scoala nr. 70 stie cineva? Acolo ar urma sa-l inscriem (pt. ca este scoala de circumscriptie) pe fiul nostru cel mic... despre care am povestit cu ceva timp in urma... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154326
Ne-ati ajuta foarte mult, pt. ca nu stim foarte multe despre calitatea invatamantului de acolo, mai ales in ciclul primar, calitatea invatatoarelor/invatorilor, performantele copiilor etc.
Multumim anticipat...
Oricum, ne bucuram ca am reusit sa ajungem in aceasta faza a vietii noastre: intrarea la scoala...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Din pacate noi am avut o experienta foarte nefericita cu Scoala 70 unde fiul meu a mers in clasa 1. Am avut nesansa de a da peste o invatatoare venita din provincie, in varsta, cu nervii consumati si mentalitati conforme cu varsta. Am trecut prin experiente urate... de la afterschool-ul doamnei la care daca nu mergeai erai un elev groaznic, la manipulari si barfe cu parintii, pana la violente fizice si psihice asupra copiilor. Din pacate doar eu si inca o mama am considerat ca toate astea nu erau normale... Ne-am luat copiii si am plecat!

Daca incidente de genul asta s-ar fi intamplat doar la clasa noastra, lucrurile nu ar fi fost asa de rele... ti-asi fi spus sa dai scolii o sansa si sa mergi cu sufletul impacat... din nefericire, toate cele 3 doamne care aveau anul trecut clasa 1 erau lafel. Una urla ingrozitor de se auzea de pe culoare cum tipa la copii in clasa iar cealalta era "the one" :) Invatatoarea aceea pe care o cauta mamele cu orice pret caci scoate academicieni imediat dupa ciclul primar! Invatatoarea suprema, creatoarea de olimpici! Ei bine, femeia asta de fapt se purta ca un gardian de lagar de concentrare cu toate umilintele si jignirile de rigoare (pana la scos copilul in fata clasei spre ä fi aratat cu degetul de catre toata clasa si jignit...

Daca mai ai ceva de intrebat, nu ezita sa ma intrebi... In masura in care stiu, iti voi spune. Eu, insa, sincer regret ca mi-am lasat copilul sa-si petreaca cel mai frumos an de scoala, clasa 1 acolo....

Mergi la inceput