arpacas

arpacas | Autor: inapreda

Link direct la acest mesaj

Saluti,

Vreau sa gatesc arpacas dar...habar nu am cum
Aveti, va rog, vreo sugestie? Ad vrea sa fac o "garnitura", deci sarat.
Fierbe greu? La o ceasca de arpacas, cita apa trebuie?

Va multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Saluti,

Vreau sa gatesc arpacas dar...habar nu am cum
Aveti, va rog, vreo sugestie? Ad vrea sa fac o "garnitura", deci sarat.
Fierbe greu? La o ceasca de arpacas, cita apa trebuie?

Va multumesc frumos.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







eu mai pun cite o lingura cu arpacas in ciorba. cred ca o las sa fiarba cam 30-40 min.
sunt si eu curioasa ce retzete vei primii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Arpacas cu ciuperci


Seara se spala arpacasul in mai multe ape si se lasa la inmuiat.
A doua zi ,punem arpacasul la fiert timp de 40 min minim la foc foarte mic. Este gata cand a inflorit si se sfarma usor intre degete. La final, daca nu a absorbit toata apa se va scurge de surplusul de apa.
In timp ce fierbe arpacasul, tocam marunt o ceapa medie si o inabusim intr-o lingura de ulei de masline pana devinde translucida. Adaugam telina data prin razatoarea mare si amestecam in tigaie. Dupa vreo 3-4 minute turnam un pahar de vin alb si invartim in continuu pana se evapora tot alcoolul si se incorporeaza vinul. Se ia tigaia de pe foc si se rastoarna combinatia intr-o cratita.
In alta tigaie se topeste o lingura de unt si se calesc ciupercile pana cand se inmoaie. Cand sunt gata ciupercile, se rastoarna peste telina din cratita.Se incorporeaza arpacasul strecurat.Se asezoneaza dupa gust cu sare,piper.
Se orneaza cu patrunjel taiat marunt.Se serveste ca garnitura la friptura sau simplu.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Sheherezada, multumesc, am sa fac reteta ta cit de curind

Intrucit, nu gasisem nici o reteta, am inventat una si nu a iesi rea deloc; ba, din contra, as spune:
1. Am fiert arpacasul cu sare, piper, chili
2. Separat am facut o omleta (din aceea ca o clatita) din 2 oua, o lingura smintina, usturoi, sare, piper si patrunjel tocat.
3. Cind a fost fiert arpacasul, l-am scurs de surplusul de apa si l-am pus intr-un alt vas; am adaugat omleta taiata bucati mici si porumb din conserva + putin ulei masline + muuult patrunjel verde.

Mergi la inceput