Barcelona

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gratiela, multumim pentru aceste recomandari pe zile , voi incerca sa le urmez si eu. Pe 5 mai plecam la Barcelona pt 6 zile - e un vis vechi pe care in sfarsit mi-l implinesc. Voi merge doar cu sotul si sper sa acopar cat mai multe din obiectivele turistice.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Readuc subiectul in discutie pentru ca...imi fac temele pentru la vara. Eu am mai fost cu sotul, inainte sa o avem pe Iepu. Acum am vrea sa mergem cu ea ( va avea 8 ani la vara) si sa combinam plaja (dimineata) cu vizite in oras dupa-amiaza.
Imi puteti recomanda un hotel in apropiere pe plaja? Ceva de genul 10 min de plimbare pe jos, nu mai departe?
Si tot referitor la plaja, se pot inchiria umbrele? Sau pe unde as putea gasi sa cumpar acolo?
Parca m-ar tenta si parcul Puertaventura cateva zile, desi la inceputul vacantei vom merge la disneyland. Merita, pentru o fetita care e mai mult incantata de printese decat de roller-coaster?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Noi mergem in perioada 14-22 iunie. Am rezervat prin Booking Apartamentos Atica si a costat 978euro. Am vrea sa inchiriem masina acolo. Aveti ideee, daca gasim locuri de parcare? Nu am luat inca bilete la avion, mai asteptam reduceri daca or mai fi. Mergem cu 2 copii, 4 si 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dupa ce am deschis subiectul sa primesc sfaturi de la voi..acum e frumos sa va povestesc cum a fost.
Am luat bilete de avion prin BlueAir. Orarul zborurilor era mult mai convenabil decat cel de la Wizz si nu in ultimul rand costul mai mic. Cazare am luat de pe un site de aprtamente Only Apartments si au fost corecti si prompti. Am ales un apartament micut chiar in centru (10 pasi de Rambla) – Portaferrissa. Am avut un living cu canapea extensibila de Ikea (unde au dormit copiii) si un dormitor cu pat dublu. Baia cu dus, chicineta cu aragaz, frigider, cuptor cu microunde, prajitor de paine, vesela iar pe hol, la 2 apartamente era o masina de spalat dar n-am folosit-o. Nu era lux, dar era curata si ff centrala. Oricum noi veneam doar noaptea.
De la aeroport am luat un taxi pana la apartament. Cred ca puteam sa ne descurcam si cu autobuzul, dar pt o diferenta de 10 euro am zis sa nu ne incurcam (eram prima data in oras). In Barcelona am folosit metroul, autobuzul, telefericul si picioarele. Nu se merita inchiriata masina.
Dupa o saptamana in Barcelona am luat trenul (1 ora jumate) si ne-am dus la Portaventura. Aici am avut cazare 3 nopti la un hotel chiar langa parc, cu all inclusive, (incluzand biletele in parcul de distractii si aqua parc). Exista cateva diferente fata de Disney, una importanta fiind ca puteam manca pe baza AI-ului platit in cateva locatii din parc si nu trebuia sa ne intoarcem la hotel. Seara, intr-un amfiteatru la hotel, erau spectacole cu personaje de desene animate, cam in genul resorturilor turcesti. 3 zile de parc si 1 de aquaparc au fost suficiente sa ne dam in toate nebuniile. De la hotel am luat un autobuz care ne-a dus direct la aeroport.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Nu merita sa inchiriezi masina in Barcelona. Noi mergem in fiecare vara o luna de zile in Spania(nu stam in Barcelona) si de fiecare data cand mergem in Barcelona lasam masina in parcare si luam metroul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Anya, cum sunt atractiile in Portaventura? Nu sunt cam "de baieti" :) ?

La plaja in Barcelona a fost cineva? Eu am fost acum ceva ani, dar prin octombrie, ma intreb cat de aglomerate sunt in plin sezon...si daca se pot inchiria umbrele/sezlonguri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am fost la plaja in Barcelona la sfarsit de august si era plaja goala. Existau si umbrele, sezlonguri de inchiriat. Noi nu am luat si nu stiu preturi.
Despre Portaventura... ce sa zic, eu am doi baieti +sotul = 3 .
Are foarte multe montagne-rousse -uri de toate tipurile. De la cele din lemn sau barci pe apa pana la Shambala sau Dragon Khan. Exista si doua zone pentru copii mai mici dar nu le-a incercat decat cel mic al meu si nu a fost incantat. S-ar fi dat si el in alea mari daca il lasau.
In Portaventura am stat intr-un hotel al lor si aveau si seara spectacole cu personaje chiar la hotel. In plus e si un aquaparc, piscina hotelului...ai ce face. Poti sa te duci si in Salou la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia_28 spune:

Pentru cei care merg in Barcelona cu copiii, va recomand sa mergeti la CosmoCaixa, un muzeu de stiinte interactiv. Cand am fost acolo am stat cred vreo 4 ore si abia am reusit sa vedem cam jumatate. Copiii se pot juca cu exponatele, le pot incerca, testa. Va recomand din suflet sa mergeti si nu o sa regretati. Iar biletul de intrare nu este scump (ceva de genul 3 Euro de persoana si 2 Euro pentru Planetarium).
Oricum, noi ne-am indragostit de Barcelona, este un oras vibrant, pe care mi-ar place sa-l mai vad din nou.

Claudia

Mergi la inceput