Barcelona

Barcelona | Autor: anya

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat! La sfarsitul vacantei de vara vreau la Barcelona. Acum trebuie sa-mi fac temele .
Suntem doi adulti cu doi copii (9 si 6 ani) si m-am gandit sa stam o saptamana in oras si 3 zile in Fuertaventura (parcul de distractii). Pentru parc vom lua un hotel din grup (El Passo) dar pt oras vrem sa inchiriem un apartament. Aici am nevoie de ajutorul vostru. In ce zona? Poate aveti si vre-o adresa...Ideea e sa ies sub 100 euro/zi apartament cu 3-4 paturi.
In afara de cazare va trebui sa mai stabilesc transferurile: aeroport-oras, oras-parc, parc-aeroport si evident distractia.
Unde sa duc copiii? Plaja, muzee, alte atractii fun atat pt ei cat si pt noi? Vre-un restaurant interesant (dar nu exorbitant)...

multumesc mult,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:



la zoo


subiect mai vechi:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139130&whichpage=2



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

anya, tu ai temele facute de anul trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Zoo din Barcelona este mai frumoasa decat cea din Viena sau Londra; mie mi-a placut cel mai mult; este foarte mare si se poate inchiria masinuta ca sa nu va doara picioarele.

Dupa aia, in port este aqvariu, care este si asta mai frumos decat cel din Londra .
Eu compar numai cu ce am vazut eu

Ref la cazare,cu cat stai mai in centru, cu atata e spatiul mai mic si mai vechi; evident si mai scump.
In zona olimpica , sunt numai apartamente noi, cu terase spre mare; noi am stat acolo la un hotel din lantul Barcelo; peste drum era plaja, dar din pacate 8 zile nu ne-au ajuns sa vedem Barcelona, asa va plaja am vazut-o 10 minute intr-o singura zi.
"Ratb"-ul lor merge ceas si are acoperire f buna, asa ca se ajunge in cateva minute in centru/port.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Parcul de distractii se numeste PortAventura, Fuerteventura e o insula din Canare:)
Cauta bilete pentru Portaventura pe net, sunt mai ieftine decit la fatza locului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Puertaventura - ai dreptate - ramasesem in Tenerife :) - desi nu e rau nici acolo - dar nu ma mai lasa sa editez, asa ca va ramane asa. Speed, multumesc, dar pt ca am luat cazare la hotel de-al lor biletele sunt incluse.
Anul trecut, din lipsa de fonduri am mers in Grecia si nu mi-am mai facut lectiile pana la capat. Asa ca partea cu transferurile si ce sa fac o sapt in Barcelona a ramas necercetat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

anya,barcelona e tare frumoasa...noi am fost acum 2 ani, nu mai am asa proaspete impresiile...la acvariu am fost si ne-a placut, la zoo n-am vrut sa mergem asa ca nu stiu ce am pierdut :)
copiilor le va place cu siguranta si parcul Guell al lui Gaudi, e foarte special :) luati "tramvaiul albastru" spre Tibidabo si apoi funicularul spre virful "muntelui", privelistile sunt superbe si e si un mic parc de distractii pentru mititei. puteti merge si in partea opusa a orasului la parcul Montjuic,copiii se vor bucura de excursia cu telefericul, din nou privelistile spre oras sunt superbe iar in virf se afla o fortareata pe care copiii o vor explora cu placere. evident La Rambla, cea mai aglomerata strada din Barcelona cu nenumarate atractii dar mare atentie la buzunare. Daca ajungeti in zona Ramblei neaparat sa intrati la La Boqueria, un marqet fantastic. sa mergeti si la malul marii in cartierul Barceloneta. pentru voi adultii operele lui Gaudi sunt o-bli-ga-to-rii :)), Sagrada Familia, La Pedrera, Casa Battlo etc.
cartierul gotic e fantastic si cu nenumarate muzee si galerii de arta, buticuri , restaurante etc
nu pot sa recomand un restaurant anume,nici nu mai tin minte vreunul in special, stiu ca am cautat sa mincam cit mai ieftin ca eram la buget dar n-am nimerit rau niciodata. restaurante sunt puzderie, majoritatea au 2 meniuri diferite, meniu normal si meniu de tapas, vedeti ce vi se potriveste in functie de buget.
distractie placuta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

vin eu cu ganduri proaspete: la inceputul lunii am mers pt 5 zile la Barca... acum doi ani am mai stat 8 zile. Tragand linie nu am vazut tot.
Ce as face in ordine:
1. prima zi, Rambla de la Pasajul Gracia pana in port la Barceloneta. Aici incepeti cu casa Battlo (18E biletul pt adulti ghid audio inclus...merita!). Mai sus un pic e La Pedrera, tot Gaudi. daca ai vazut Battlo, poti admira pe afara pe a doua. Coborati spre Piata Catalunya si intrati pe Rambla. Vara va fi aglomerat asa ca atentie si la hoti si la copii (mai ales la cel mic). In dreptul statiei de metrou Liceu este piata La Bocheria (scuze ...scriu fara atentie). Nu luati sucuri din fata...mergeti in fundul pietei si luati 2 sau 3 sucuri naturale la 1 euro (dementiale cele cu cocos). Coborati apoi spre port...La Dresanne este muzeul de ceara. In port, puteti face o plimbare de jumatate de ora cu vaporasul (cursa de 90 minute e cam lunguta). Rupti deja de foame, ajungeti in Mare Magnum, molul din spatele iahturilor. Va recomand lantul FRESCO. Pana la 17 mmananci tot ce vrei si cat vrei cu 9E (copiii nu platesc). Gasesti supe, salate pe care le prepari folosind sosuri, maioneze, nuci, uleiuri, paste, pizza, budinci. La comanda poti cere peste la gratar (sau porc, sau creveti)...in cateva minute e gata si daca ai pofta pun alaturi si ceva legume tot la gratar. Sangria platesti separat (1E sau 2), dar au vin inclus in tarif sau apa. Prajiturile sunt mai putintele...tarte, salata de fructe, dar fructe sunt destule. Cafea, ceai la fel...inclus. Dupa ce ati mancat, sotul poate astepta sa faci un mic shopping...duci baietii la magazinul FC BArcelona (dar nu cumpara ca-s scumpe...gasesti langa catedrala de langa statia Jaume magazine cu marfa similara la 1/3 din pret). Mancati si odihniti, vizitati Acvarium. E frumos, dar scump (18E parca...copiii nu au reducere prea mare). Cu certitudine rupti de picioare, va faceti un program lejer de seara. Maine va povestesc despre ziua 2: Sagrada dimineata, Montjuc dupa amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

ziua 2, de dimineata Sagrada. Statia de metrou este chiar langa aceasta minune ce nu trebuie ratata. Acum 2 ani interiorul era neterminat...acum e aproape gata si ete extraordinar. Merita sa luati si ghid audio (unul e suficient si ascultati pe rand). Biletul e 13E pt adulti. Copiii pana in 10 ani nu plateau. Daca nu ai rau de inaltime este foarte interesant sa urcati cu liftul pana sus. Coborati insa cam 400 de trepte destul de inguste. Nu functioneaza liftul cand ploua. Prima data am stat in Sagrada cam 3 ore, dar anul acesta vreo 5. Merita, merita, merita. Si sa nu va limitati doar sa o admirati pe afara. La pranz puteti manca la Lactuca (e langa Sagrada un restaurant), tot 9 E pana la 17, cam acelasi stil cu Fresco (copiii nu platesc). A doua parte a zilei merita sa o dedicati parcului Montjuc. Coborati la Pta Spania daca vreti sa incepeti cu Muzeul satului, sau la Dresanne (sau Liceu) pt funicular. E frumos si la cetate. Vedeti toata Barcelona. Seara coborati sa vedeti Fantana Magica (in fat muzeului national de arta catalana, langa Pta Spaniei). Urmariti programul acesteia pt ca intra la DE VAZUT NEAPARAT!
Ziua 3. Dimineata muzeul de stiinta. Este exceptional! Ajungi la statia de metrou Av. Tibidabo sau de la Pasaj Gracia iei autobuzul 58 http://www.mapametrobarcelona.net/bus-barcelona-info/en-barcelona-bus-map-line-058.php
Dupa pranz puteti urca pe Tibidabo unde este un parc de distractii. Atentie la comediile vechi (acum 2 ani a fost un accident mediatizat ).
Ziua 4. Plaja, Barceloneta, shopping eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

pentru aparthotel eu iti recomand sa folosesti booking sau, daca ai oferta mai buna sa ii cauti direct. Prima data am stat in zona Diagonal Zero. Nu recomand, desi e foarte curat, aproape de metrou. Am pierdut multe ore in metrou.... Anul acesta am stat la hotel Onix Rambla (55E cam dubla fara mic dejun), la statia de metrou Pasaj Gracia. Excelenta locatie, tren direct de la aeroport, hotel foarte curat, de 3 stele cu adevarat. La 8 minute exista un Carrefour (chiar la intrare pe Rambla). A contat faptul ca indiferent de ora eram in inima Barcelonei, cu metrou dar si transport de suprafata la indemana.

sa nu uit...daca va place, recomand spectacol flamenco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Multumesc din suflet! Stiam eu ca ma pot baza pe voi

Mergi la inceput