Invitatie la audiere publica - copii "clasa zero"

Invitatie la audiere publica - copii "clasa zero" | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Copii "clasa zero", dezbatere publica

Am vazut o "Invitatie la audiere publica" pentru reforma invatamtului, "clasa zero".
Poate intereseaza pe cineva: parinti, educatoare, invatatoare.

Citat:
Grupul de initiativa „Lobby Transilvania”, alaturi de Mensa România, Fundatia Parinti Clujeni si Colegiul Mediatorilor din Regiunea de Nord-Vest, va invita la audierea publica cu tema „Cum ar trebui sa functioneze clasa pregatitoare în scoli si cine contribuie la înfiintarea ei?”, ce va avea loc vineri, 24 februarie 2012, ora 13:00, în Sala de Conferinte a Stadionului Cluj Arena, situat lânga Parcul Central al Municipiului Cluj-Napoca. Audierea publica este unul dintre evenimentele ce fac parte dintr-un ciclu de consultari publice pe subiectul „Implementarea clasei pregatitoare în sistemul românesc de învatamânt”.


Mai multe detalii pe blog-ul indicat mai sus, sau la Lobby Transilvania


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Cine contribuie la finanatare? Aia care muncesc? Cine cauta nod in papura are timp sa participe la ora 13 in miezul zilei. Eu ar tb sa-mi iau concediu, ca nu lucrez la buget sa am vinerea scurta. Si concediile nu le poti anunta de pe o saptamana pe alta, min cu o luna inainte. Inca o data mi se dovedeste ca tara arde si baba se piaptana, ca sa nu zic altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Iulia, desi nu-ti vine sa crezi, si anumiti privati au vinerea scurta... de exemplu la o firma germana, destul de mare (nu dau nume).

Oricum, ar fi interesant daca s-ar putea organiza ceva si cu participare online, ca totusi ora 13 e cam prost aleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Ce urat suna denumirea asta ; clasa zero!!!! Chiar nu puteau gasi alt nume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Ce urat suna denumirea asta ; clasa zero!!!! Chiar nu puteau gasi alt nume?


De fapt este vorba despre clasa pregatitoare. Asa apare in legislatie.

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Sunt cadru didactic, ar trebui sa nu fiu impotriva reformei.Dar treaba asta cu clasa 0 mi se pare o tampenie. Nu cred ca e important pentru copil sa se "joace" de-a scoala chiar intr-o scoala.Cum se va descurca el intr-o institutie ca cea in care lucrez eu si in care sunt si elevi de-a XII-a? Nu vad cu ce-l ajuta.Dar daca se vrea cine suntem noi se ne opunem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Cu riscul sa-mi iau rosii in cap ceea ce nu inteleg eu este atitudinea asta mioritica a unor cadre didactice.
Daca se vrea, daca sa face, noi ce sa facem ?

In postarea de mai sus sa inteleg ca scoala cu clasele I-XII este neprietenoasa si ostila cu copiii prea mici. Adica la 6 ani nu e OK dar la 7 pot sa suporte injuriile, debandada de pe holuri si mizeria de la toalete ? Ca despre asta e vorba.

Sta si in puterea cadrelor didactice sa caute solutii loco, pe planul scolii. Se stie ca exista scoli mai prietenoase, invatatoare mai atente dupa cum exista si scoli cu probleme. Nu cred ca ministrul sau ministerul va reusi acolo unde cadrele didactice, conducerile scolilor si primariile dau gres.

Singura scuza, care nu scuza insa tot, este salarizarea sub limita bunului simt pentru cadrele didactice. Aici au perfecta dreptate.
La capitolul dotari exista scoli care au mai scos capul la lumina, din cate stiu eu si a tinut tot de management, de implicarea parintilor si de unele programe derulate de primarii, adica tot solutii locale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Nu la injurii si mizerii ma refer. Intamplator scoala mea este destul de organizata fata de altele. Ma refer la faptul ca aduci un copil intr-o scoala ca sa ce? Sa se adapteze la ce? La cladire? Clasa 0 inseamna ca nu se pun note, nu se preda ca la scoala. E tot un fel de gradinita in cadrul scolii. Asta mi se pare aiurea.
http://alartes.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena

Nu la injurii si mizerii ma refer. Intamplator scoala mea este destul de organizata fata de altele. Ma refer la faptul ca aduci un copil intr-o scoala ca sa ce? Sa se adapteze la ce? La cladire? Clasa 0 inseamna ca nu se pun note, nu se preda ca la scoala. E tot un fel de gradinita in cadrul scolii. Asta mi se pare aiurea.
http://alartes.ro/


Unul din motivele introducerii copiilor cu pregatitoarea in scoli a fost scaderea varstei scolare. Adica Romania are printre cei mai "batrani" scolari din Europa.
Nu ma pot pronunta in cunostiinta de cauza, adica imi suna bine, dar n-am argumente pertinente. In loc sa ni se pare "aiurea", parinti sau dascali, nu mai bine discutam punctual?
Deci: care-i treaba cu media de varsta scolara? Cu ce se mananca?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Eu nu ma leg de varsta scolara.Unii copii sunt pregatiti sa faca scoala, altii nu. Eu nu sunt de acord cu clasa 0 in scoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Nici mie nu imi convine clasa 0, nu ii pricep rostul. De fapt eu nu am priceput nici rostul clasei pregatitoare, pt ca in clasa I reluau ce facusera la gradinita, de se plictiseau bietii copii. Din acest motiv la al doilea copil am sarit peste grupa pregatitoare si am dat fata la scoala la 6 ani si 3 saptamani.
Mie imi e groaza ca o iau de la capat cu planul asta de invatamant gandit de unii care nici bac-ul nu il au.
As vrea sa pot opta eu, ca parinte, daca imi dau copilul la scoala la 6 ani sau vreau sa il dau la 7, daca mi se pare copila pregatita sau nu sa fie inregimentata.
Mi se pare absurd sa se preia aiurea un model din afara, fara a avea la baza tehnica necesara si nici profesorii pregatiti.

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Tutu land

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput