Palatoschizis si formele sale (11)

Palatoschizis si formele sale (11) | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4
Capitolul 5
Capitolul 6
Capitolul 7
Capitolul 8
Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4
Capitolul 5
Capitolul 6
Capitolul 7
Capitolul 8
Capitolul 9
Capitolul 10

Dragi parinti, dupa zile de gandire, am decis sa deschid un subiect pe tema acestei afectiuni, palatoschizis, cu toate formele ei; m-am gandit ca asa, aici ne putem intalni, sfatui, ajuta, incuraja.
Incerc sa fac in asa fel incat, orice parinte cu copilul incercat de aceasta afectiune, in momentul in care ne citeste sa afle informatii, sa inteleaga ca pt puiul lui trebuie sa treaca peste socul de inceput si sa mearga mai departe, alaturi de pui; oricat de greu ne este si oricat de greu le este copiilor nostri, TREBUIE sa facem tot posibilul sa-i ajutam, sa le fim alaturi, in momentele lor de criza specifica afectiunii, in orice incercare, in momentele grele ale operatiilor...
Va invit sa va alaturati, sa facem schimb de pareri, de informatii!
Orice detaliu pe care fiecare din noi l-ar putea vedea nesemnificativ, ar putea ajuta enorm un alt parinte; aici ma refer la modul de hrana, la tipul de biberoane, la felul in care le putem oferi primul-ajutor in caz de sufocare, la medici care opereaza, la clinici unde se fac aceste operatii........
Va solicit voua ajutorul! Orice informatie este binevenita si se va gasi pe prima pagina. Pt ca parintii ce cauta cu disperare informatii sa nu fie nevoiti sa citeasca pagini si pagini pana afla ce au nevoie.
Sper sa ni se alature si persoane nascute cu aceasta afectiune, "fosti pacienti", care au depasit de mult pragurile operatiilor, sa ne povesteasca despre evolutia lor in timp, daca a fost nevoie de logoped sau nu - orice informatii pe care parintii lor si le amintesc si ni le pot transmite si noua.
Pe masura ce va alaturati, cu voia voastra, voi face lista cu numele mamicilor, numele copiilor, data nasterii, diagnosticul, data operatiei, spitalul si medicul care a operat.
Incep eu:

Cellia78/Cecilia, mami de Adelina, 10.04.2009, palatoschizis posterior,operatia a avut loc pe 28.10.2010;spitalul M.S. Curie, dna dr.Bratu Niculina
Ginye55/Flori,mami de Edi, 12.10.2008, cheilopalatoschizis, operatie buza - 2.02.2009 / operatie palat (tare si moale) - 3.09.2009 - clinica dr.prof. Emil Urtila, Timisoara
Cameliam/Cami, mami de Alexandra, 09.11.2008, palatoschizis posterior, operat la 1 an si 6 luni - 17.05.2010 - clinica prof. dr. Emil Urtila, Timisoara
Roxa82/Roxana, mami de Karla, 30.12.2009, cheilognatopalatoschizis bilateral,hranita cu biberon de la Nuk, o sa mergem in aug la d-na dr Bratu la spitalul Budimex.
Radu_Claudia/Simona, mami de Claudia,13.04.2009,palatoschizis total cu secventa de Pierre Robin, operat palat moale pe 24.11.2009 la Marie Curie, d-na DR. BRATU NICULINA.Urmatoarea operatie cred ca va fi in 2011.
RalucaSerban/Raluca, mami de David, 1.06.2009, palatoschizis total (sindrom Pierre Robin) - hranit cu biberon cu tetina Haberman de la Medela, prima operatie la palatul moale - 10.05.2010 la Spitalul Marie Curie (Budimex) Bucuresti - D-na Dr. Niculina Bratu.
EmanuelSerban/Emanuel, tati de David, 1.06.2009, palatoschizis total (sindrom Pierre Robin) - hranit cu biberon cu tetina Haberman de la Medela, prima operatie la palatul moale - 10.05.2010 la Spitalul Marie Curie (Budimex) Bucuresti - D-na Dr. Niculina Bratu.
Ewy/Eva,mami de Eduard - Francisc, nascut 06.01.2010 cu sindromul Pierre Robin (cu palatoschizis).
myhaela_25/Mihaela, mami de Nadira ,23.10.2007,cheilognatopalatoschizis unilateral;hranita cu biberon normal,operata la buzita,nas,gingie la 6 luni la M.S.Curie de dr.Niculina Bratu;iar a doua operatie la palatul moale si dur tot la M.S.Curie tot de dr.Bratu la varsta de 2 ani;mai urmeaza o operatie de retus la nasuc si undeva intre palate tot la dansa cam prin august mergem la control sa vada dansa ce si cum.
corina_tutza/Corina, mami de Radu nascut la data de 10.04.2009 cu diagnosticul cheilognatopalatoschizis unilateral.Prima operatie s-a facut la varsta de cinci luni, buza, nara si gingia. A doua operatie pentru inchiderea palatului a fost la varsta de un an. Operatiile au fost facute la Timisoara, la dl.dr.Urtila.
Cclaudia1975/Claudia, mami de Dragos, 9.05.2009 cu sindrom Pirre Robin (palatoschizis), operat in data de 5.05.2010 la Timisoara de dl.doctor Emil Urtila.
iulyana/Iuliana, mami de Cristina Georgiana, 07.06.2001, palatoschizis, operata la spitalul Budimex,28.06.2007, dna dr Bratu Niculina
Ralushka/Raluca, mami de Daniel, 04.05.2010, cheilognatopalatoschizis; prima operatie, de corectare buzita a avut loc pe 27.10.2010; spital M.S.Curie, dna doctor Bratu Niculina
giulia2008/Elena, mami de Larisa Giulia,
bebedulcik/Werro, mami de Andrei,
Juke/Mihaela, mami de Razvan Andrei, 9.05.2010, palatoschizis, prima consultatie in vederea operatiei a avut loc pe data de 14 septembrie, dna dr Bratu Niculina, M.S.Curie; operatia va avea loc in luna martie 2011
Stefan_b/Stefan, tati de Stefan Lucian, 11.06.2010, Palatoschizis (ambele palate)si Pierre Robin, operatia a fost facuta pe data de 19.01.2011, de catre dna dr Bratu Niculina, M.S.Curie.
Jullyy/Anca , mami de Raysa-Nicol,12.04.2010, cu despicatura incompleta de palat unilaterala ; primul consult in vederea operatiei a avut loc la inceputul lunii august, la clinica dlui profesor dr Urtila.
ami_v/Amalia, mami de Cristiana, 30.07.2009, cheilognatopalatoschizis unilateral.Prima operatie (buza, nas, gingie) a fost facuta la Marie Curie de catre dna dr Bratu si urmeaza sa ne internam dupa 15 septembrie pentru urmatoarea operatie. A doua operatie a fost facuta in septembrie 2010, spitalul M.S.Curie, dna doctor Bratu Niculina.
liliana26,mami de Serban, 16.08.2010, cheilognatoschizis unilateral; consult la Spitalul M.S.Curie, dl dr. Spataru; data operatiei se va stabili curand.
Sorryn81, tati de Clara, 10.08.2010, palatoschizis posterior (despicatura doar la nivelul palatului moale).
Maria, mami de Robert Stefan, 06.10.2010
Gandacel/Adela, mami de Iulia, 10.04.2008, palatoschizis posterior (palat moale); doua interventii, ambele realizate la spitalul Grigore Alexandrescu, dl doctor Dan Enescu.

Pentru comenzi de biberoane, urmatoarele linkuri (pt. care multumesc Cristinei):
www.shopzilla.fr/8B--Alimentation_Bebes_-_cat_id--14989__keyword--medela et tetine pour biberon haberman" target="_blank">Medela
Medela
Medela

Linkuri interesante de urmarit:
1. Un reportaj aparut la Stirile ProTV, cu d-na Dr. Niculina BRATU si echipa de suedezi care au venit anul trecut in Romania:
Reportaj
2. www.descopera.ro/dnews/5759290-tratament-revolutionar-pentru-gura-de-lup" target="_blank">Tratament revolutionar

In limba engleza (pt. primele doua,multumesc, Raluca! ):
www.pierrerobin.org
www.cleftline.org
http://www.pedsent.com/surgery/cleftlip.htm
http://www.pedsent.com/surgery/cleftpalate.htm
http://www.pedsent.com/problems/cleftfeeding.htm
www.aboutkidshealth.com - sait cu generalitati; pt palatoschizis tastati la search "cleft palate"
www.wellcomebabyhome.com - tot "generale" , dar excelent
http://www.childrensmn.org/Manuals/PFS/Nutr/018722.pdf (Multumesc,Cristina!)

Pt. exercitii de logopedie:
www.logopedics.info/exercitii-de-logopedie.php" target="_blank">Exercitii de logopedie
Invata sa respiri

Impresii "la cald" despre interventiile chirurgicale pt. palatoschizis in strainatate: Multumim, Cristina!
Consultatie in Franta

In general, necesar pt spital,pt bebe: salopete cu manecute scurte/ lungi sau manecute tip maiou; body care se prind in fata;pantalonasi; sosetute;caciulite; pampersi;servetele absorbante; prosopel; prosop mai mare; paturica; pernuta; cearsaful lui bebe; canute;castronele;lingurite;cutii lapte; doua cutii ceai preferat de bebe; sapunel; peria de par; betisoare de curatat nasucul; crema Bepanten; crema Cutaden; forfecuta de unghii.
"Altele": leucoplast, un pachet vata, pansamente/comprese sterile, 6 seringi, ser fiziologic, Vigantolul; bicarbonat cumparat din farmacie; pansament la rola; termometrul; Nurofen; Panadol; doua seringi in plus de la Nurofen;supozitoarele de febra; 4 pachete servetele fine (din alea la cutie cartonata), dar cred ca merge si hartia absorbanta la rola; termos.
Pt mami: haine de spital; "maruntisuri"; pastile pt durere de cap; batoane din cereale cu fructe uscate, care inlocuiesc o masa; batiste;apa plata.
Lista ramane deschisa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ami1978 spune:

Uitandu-ma la capitolele anterioare am gasit un link cu, canutele de la NUK care pot fi folosite dupa operatie.
http://www.allshops.ro/director/bebecarucior/produs/279111/NUK+-+BIBERON+FIRST+CHOICE+BABY+CU+ADAPTOR+DE+BAUT+SI+2+TOARTE%2C+6%2B%2C+150+ML.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora111 spune:

A incercat cineva)? Nu-s cam mici astea de 150 ml?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Buna dimineata! Sa profit si eu ca doarme zapacitul meu si am terminat si cu caratul zapezii
Cecilia cu intarziere...acum cred ca ati scapat de enterita aia nenorocita, fi-ar sa fie! O sa adaug in bagajul de spital si cateva sticlute de solutie antibacteriana! pentru voi!
Raluca sa-ti traiasca micuta, sa va bucure viata! Cate lunite are? Eu sunt moarta dupa fetite
Aurora, cu canuta asta bea Radu de pe la un an si patru luni. Acum mai avem putin si facem trei ani si tot cu ea bea. Sunt si mari de 300 ml dar cu alt fel de tetita, mai mare, de silicon. Eu sunt foarte multumita de ea, are ciocul scurt, nu are supapa anti-scurgere dar nu curge mult sa se ude sau sa se inece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Szivarvany, multumim pentru noul capitol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami1978 spune:

Din ce zicea ewy, nu trebuie sa fie din silicon. Acuma nush, eu o sa incerc sa vad daca se gasesc si mai mari dar din plastic d-ala tare sau ce o fi. Daca nu gasesc o sa iau doua de 150 si asta e. Cand va putea si cu d-aia de silicon cumpar una mai mare si celelalte le pastrez pt apa sau pt altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Cu scuzele de rigoare ca raspund cu intaziere la intrebarea ta Ami1978, noi am folosit canutze de la Avent de genul asta
http://www.all4baby.ro/produse/2036-cana-340-ml-avent-magic-sportster-scf60901.aspx
Practic au tetinele de 18+ pe care le poti cumpara separa si adapta oricarui biberon Avent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Ami ii poti pune tetina mica de la cea de 150 ml la cea de 300 ml . La noi nu a fost nevoie, nu bea mai mult de 150 ml de lapte asa ca sticla de 300 ml a ajuns obiect de joaca. Nu am cautat tetita s-au mai bine zis adaptorul ala separat de biberon, normal ar fi sa se gaseasca si asa. Cu tetina mare de silicon Radu nu a vrut sub nici o forma, nici macar in joaca nu a vrut s-o bage in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Eva, nu sunt poze decat din fata. Imi poti spune, te rog, daca sunt gradate? As incerca si eu pentru ca se vede destul de scurt ciocul, macar pentru apa si ceai daca nu sunt gradate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami1978 spune:

Corina, scrie si in titlu canii: 340ml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami1978 spune:

Deci presupun ca sunt gradate pana la 340 si cred ca toate biberoanele sau canutele sunt gradate.

Mergi la inceput