meniu parastas 6 sapt.

meniu parastas 6 sapt. | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

tata trebuie sa faca parastas de 6 sapt.
ce meniu (de post)sa faca?


michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Ar putea sa faca o ciorba de legume, iar ca felul doi o iahnie de fasole, apoi se poate face cozonac de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ca aperitiv ati putea face salata de vinete, eventual pusa in jumatati de rosie, ciupercute umplute (cu coditele lor sotate in putin ulei, vin si coondimente), fasole frecata pe crutoane mari de bagheta cu ceapa aia bunuta deasupra, felii de ardei si castravete, masline (eventual umplute), si la felul principal puteti face pilaf cu ciuperci, iahnie de fasole, ardei umpluti cu orez, sarmale de post...

Dulciuri: foi de napolitana cu creme de post, rahat, cozonac de post, cornulete, etc.

Pentru aperitiv puteti apela si la preparate de post de la magazin, cascaval de post, pateu, dar nu stiu cata incredere aveti voi sau musafirii in acestea.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

- salata orientala +- usor de facut si mereu apreciata de meseni
- snitele de soia
- in orezul de la sarmalele de post merg f bine si niste ciuperci
- exista si negresa de post - dar oricum tatal tau nu va sta la cuptor ...insa o poate gasi de cumparat pe la patiserii
- orez cu prune....la asta salivez si eu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Se apuca tatal tau de gatit sau aveti neamuri asa binevoitoare care sa bucatareasca minunile recomandate pe aici?

Scuze ,nu am stiut ca mama ta a plecat Sincere condoleante!

Eu vroiam sa te intreb daca nu cumva mai bine merge tatal tau la un restaurant sau la o firma de catering care se ocupa cu asa ceva.Acum sunt laboratoare/cofetarii/brutarii care iti fac coliva,colaci,cozonaci...tot ce vrei,iar restaurantele au special menu de post atunci cind o pomana cade exact in post.Nu stiu,zic si eu.Sor`mea asa a facut la absolut toate pomenile de pana acum.Ar fi imposibil pt. ea singura sa faca atitea feluri de mancare pt. zeci de invitati .Da,din pacate avem "neamuri" de alea "la placinte inainte,la razboi ...mai usurel asa".

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,sa stii ca si eu sunt de acord cu Hannen,mai bine apelatzi la o firma de catering sau la restaurant!

La pomenile mamei,au venit surorile ei,alte neamuril invitate ,vreau s aspun ca pentru mine a fost un cosmar,cita rautate,cita circoteala si critica am putut auzi!Durerea era prea mare si prea proaspata si apoi auzeai tot felul de mizerii!

Daca va hotaritzi pentru acasa,pe linga meniurile enumerate,as mai adauga:tocanitza de legume cu pilaf(in zona noastra cel putzin pilaful este un muss la pomeni),piftele de cartofi sau poate prindetzi vreo simbata cu dezlegare la peste!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

retete de post de la manastiri http://www.crestinortodox.ro/retete-post/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

multumesc mult pt idei. o sa vorbesc cu tata sa vedem cum e mai bine si mai usor pt el.
nici eu nu ma pot lauda cu prea multe ajutoare binevoitoare dar in cel mai rau caz o sa faca la restaurant si gata. sunt in jur de 20-25 de musafiri.
ce nu mi-a placut a fost ca pana acum la vreo 2-3 restaurante unde a apelat era meniul f. sarac pt 25 ron /portie.
mai vedem.
multam inca o data.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle eu cred ca la o firma de caterind sau cu o firma de catering,potzi alege meniul cum doresti tu,da...asta ar insemna sa faca acasa,deci mult de munca dupa aia!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

in ce zona locuieste tatal tau?!...cu ceva ani in urma am particpat la niste parastase organizate la Intermacedonia, Pta Iancului (Bucuresti), nu mai stiu cat era "tacamul" oricum nu mai conteaza ca sunt cca 5 ani de atunci, dar menu-ul a fost ok si tin minte ca organizatorii erau multumiti, ei mai facusera acolo genul asta de mese de vreo 3-4 ori. La 25-30 persoane va fi greu ptr tatal tau sa faca acasa, daca e vorba de masa pusa pe model romanesc: aperitiv, fel principal..etc.

Eventual sa ia de aici ideile de mancaruri si sa mearga cu o lista deja scrisa la restaurante sa intrebe de menu. A si presupun ca stie, dar nu e cazul sa ia bautura de la ei, costa prea mult.



ps. in postul Pastelui slabe sperante cu dezlegarile, eu stiu ca sunt doar doua: de Bunavestire si de Florii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am decis ca ar fi greu pt el sa faca acasa si nu vrem sa apelam la rude (chiar daca le-am plati pt servici) si deci a hotarit sa faca la un restaurant.

a vb cu un prieten care are restaurant(acolo a facut si masa dupa inmormantare), si a comandat un meniu dupa sugestiile de la voi:

ciorba de fasole uscata
salata orientala
3 sarmalutze(orez)cu mamaliga
cozonac + strudel
bautura(o aduce tata)
cafea
18 ron/meniu.

din partea mea se poate inchide subiectul.
multumesc ca intotdeauna sunteti alaturi.

michelle

Mergi la inceput