Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

meniu parastas 6 sapt.

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

michelle-usa
michelle-usa
membru senior

USA
3224 Mesaje
4 Prieten(i)

Trimis la - 10/02/2012 :  21:30:02 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui michelle-usa Adauga semn de carte la mesaj Trimite michelle-usa un Mesaj Privat

meniu parastas 6 sapt.

tata trebuie sa faca parastas de 6 sapt.
ce meniu (de post)sa faca?

michelle
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
puiul11
puiul11
membru incepator

Germany,
233 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2012 :  21:52:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipuiul11 Adauga semn de carte la raspuns Trimite puiul11 un Mesaj Privat
Ar putea sa faca o ciorba de legume, iar ca felul doi o iahnie de fasole, apoi se poate face cozonac de post.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

boticelina
membru senior

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, constantaCONSTANTA
3020 Mesaje
20 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2012 :  22:07:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiboticelina Adauga semn de carte la raspuns Trimite boticelina un Mesaj Privat
Ca aperitiv ati putea face salata de vinete, eventual pusa in jumatati de rosie, ciupercute umplute (cu coditele lor sotate in putin ulei, vin si coondimente), fasole frecata pe crutoane mari de bagheta cu ceapa aia bunuta deasupra, felii de ardei si castravete, masline (eventual umplute), si la felul principal puteti face pilaf cu ciuperci, iahnie de fasole, ardei umpluti cu orez, sarmale de post...

Dulciuri: foi de napolitana cu creme de post, rahat, cozonac de post, cornulete, etc.

Pentru aperitiv puteti apela si la preparate de post de la magazin, cascaval de post, pateu, dar nu stiu cata incredere aveti voi sau musafirii in acestea.

Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

nadaflorilor
Fara eticheta e mai bine

Botswana
1985 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2012 :  23:36:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinadaflorilor Adauga semn de carte la raspuns Trimite nadaflorilor un Mesaj Privat
- salata orientala +- usor de facut si mereu apreciata de meseni
- snitele de soia
- in orezul de la sarmalele de post merg f bine si niste ciuperci
- exista si negresa de post - dar oricum tatal tau nu va sta la cuptor ...insa o poate gasi de cumparat pe la patiserii
- orez cu prune....la asta salivez si eu...

Nina,mami de,

hannen
not sayin` much!Shh!

Donator desprecopii.com
 Romania
5616 Mesaje
39 Prieten(i)
Trimis la: - 11/02/2012 :  08:29:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui hannen Adauga semn de carte la raspuns Trimite hannen un Mesaj Privat
Se apuca tatal tau de gatit sau aveti neamuri asa binevoitoare care sa bucatareasca minunile recomandate pe aici?

Scuze ,nu am stiut ca mama ta a plecat Sincere condoleante!

Eu vroiam sa te intreb daca nu cumva mai bine merge tatal tau la un restaurant sau la o firma de catering care se ocupa cu asa ceva.Acum sunt laboratoare/cofetarii/brutarii care iti fac coliva,colaci,cozonaci...tot ce vrei,iar restaurantele au special menu de post atunci cind o pomana cade exact in post.Nu stiu,zic si eu.Sor`mea asa a facut la absolut toate pomenile de pana acum.Ar fi imposibil pt. ea singura sa faca atitea feluri de mancare pt. zeci de invitati .Da,din pacate avem "neamuri" de alea "la placinte inainte,la razboi ...mai usurel asa".

Whatever happens don`t let go of my hand!

andacos
membru de baza

Germany, -
6554 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 11/02/2012 :  11:31:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat
Michelle,sa stii ca si eu sunt de acord cu Hannen,mai bine apelatzi la o firma de catering sau la restaurant!

La pomenile mamei,au venit surorile ei,alte neamuril invitate ,vreau s aspun ca pentru mine a fost un cosmar,cita rautate,cita circoteala si critica am putut auzi!Durerea era prea mare si prea proaspata si apoi auzeai tot felul de mizerii!

Daca va hotaritzi pentru acasa,pe linga meniurile enumerate,as mai adauga:tocanitza de legume cu pilaf(in zona noastra cel putzin pilaful este un muss la pomeni),piftele de cartofi sau poate prindetzi vreo simbata cu dezlegare la peste!

Dana

handarbeit

luisa1983
membru junior

Romania,
592 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 11/02/2012 :  20:56:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite luisa1983 un Mesaj Privat
retete de post de la manastiri http://www.crestinortodox.ro/retete-post/

,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
michelle-usa
michelle-usa
membru senior

USA
3224 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2012 :  18:00:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimichelle-usa Adauga semn de carte la raspuns Trimite michelle-usa un Mesaj Privat
multumesc mult pt idei. o sa vorbesc cu tata sa vedem cum e mai bine si mai usor pt el.
nici eu nu ma pot lauda cu prea multe ajutoare binevoitoare dar in cel mai rau caz o sa faca la restaurant si gata. sunt in jur de 20-25 de musafiri.
ce nu mi-a placut a fost ca pana acum la vreo 2-3 restaurante unde a apelat era meniul f. sarac pt 25 ron /portie.
mai vedem.
multam inca o data.

michelle

Editat de - michelle-usa on 13/02/2012 18:03:02

andacos
membru de baza

Germany, -
6554 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2012 :  19:31:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat
Michelle eu cred ca la o firma de caterind sau cu o firma de catering,potzi alege meniul cum doresti tu,da...asta ar insemna sa faca acasa,deci mult de munca dupa aia!

Dana

handarbeit

nadaflorilor
Fara eticheta e mai bine

Botswana
1985 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2012 :  20:01:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinadaflorilor Adauga semn de carte la raspuns Trimite nadaflorilor un Mesaj Privat
in ce zona locuieste tatal tau?!...cu ceva ani in urma am particpat la niste parastase organizate la Intermacedonia, Pta Iancului (Bucuresti), nu mai stiu cat era "tacamul" oricum nu mai conteaza ca sunt cca 5 ani de atunci, dar menu-ul a fost ok si tin minte ca organizatorii erau multumiti, ei mai facusera acolo genul asta de mese de vreo 3-4 ori. La 25-30 persoane va fi greu ptr tatal tau sa faca acasa, daca e vorba de masa pusa pe model romanesc: aperitiv, fel principal..etc.

Eventual sa ia de aici ideile de mancaruri si sa mearga cu o lista deja scrisa la restaurante sa intrebe de menu. A si presupun ca stie, dar nu e cazul sa ia bautura de la ei, costa prea mult.

Nina,mami de,

ps. in postul Pastelui slabe sperante cu dezlegarile, eu stiu ca sunt doar doua: de Bunavestire si de Florii

Editat de - nadaflorilor on 15/02/2012 20:05:33
michelle-usa
michelle-usa
membru senior

USA
3224 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2012 :  21:51:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimichelle-usa Adauga semn de carte la raspuns Trimite michelle-usa un Mesaj Privat
am decis ca ar fi greu pt el sa faca acasa si nu vrem sa apelam la rude (chiar daca le-am plati pt servici) si deci a hotarit sa faca la un restaurant.

a vb cu un prieten care are restaurant(acolo a facut si masa dupa inmormantare), si a comandat un meniu dupa sugestiile de la voi:

ciorba de fasole uscata
salata orientala
3 sarmalutze(orez)cu mamaliga
cozonac + strudel
bautura(o aduce tata)
cafea
18 ron/meniu.

din partea mea se poate inchide subiectul.
multumesc ca intotdeauna sunteti alaturi.

michelle
      De acord (1 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com