Copilul merge cu piciorul spre interior

Copilul merge cu piciorul spre interior | Autor: cris_09

Link direct la acest mesaj

Buna!
Nu am mai deschis de mult timp un subiect nou si nici nu mai stiu cum sa incep
Ideea e ca sunt un pic ingrijorata din cauza baietelului meu de 1 an si 9 luni,care merge cu labuta piciorului stang orientata spre interior.La 1 an mergea cu ambele picioruse asa si foarte cracant,am mers cu el la pediatru pentru a-mi da trimitere la ortoped dar mi-a spus ca nu este necesar pentru ca se va corecta,are un pic de rahitism...nu i-am dat nici Vigantolul zilnic...
Intr'adevar mersul lui s-a corectat,nu mai e asa cracanat,cu piciorul drept merge ok,iar la stangul se observa mai mult cand e incaltat.
Si eu merg cu picioarele orientate un pic spre interior,dar nu se observa(la fel si tatal meu),dar la Sebi este doar la un picior.Oare se va rezolva cu timpul?
V-ati confruntat cu o astfel de problema,sau ati mai auzit la alti copii?
Multumesc anticipat!



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mergeti din nou la ortoped. el va analiza daca e nevoie de gimnastica sau kineto-terapie. majoritatea acestor defecte de mers se pot rezolva destul de usor, chiar nu merita sa nu le faceti acum. cu varsta se accentueaza si ajung sa il supere/deranjeze.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Da, se va rezolva.
Cumpara-i incaltaminte adecvata varstei care sa-i tina bine glezna.
Pe vremea fetei mele mari o pediatra ne-a atras atentia ca are talgus valgus si ne-a trimis sa-i punem niste talonete in incaltaminte.
Le-a purtat doar o vara pe la 3 ani. Acum nu are probleme e ok.
Cea mica in schimb era tare cracanata, pe la 1 an ne opreau babele pe strada sa ne planga de mila. Fusesem deja de mai multe ori la ortoped care ne-a asigurat ca se rezolva de la sine. S-a rezolvat de la sine, are 4 ani si e ok. Eu zic ca e bine sa mergi si la un ortoped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Si eu am avut aceeasi problema cu cea mica... Asta era insa pe la inceputuri, cand abia o luase din loc cu mersul.... calca spre interior.

Am intrebat pediatra si mi-a spus ca in afara de incaltaminte cu talpa si care sa sustina glezna (o cam purtam in tot felul de botosi cu talpa mai moale, a mers repede singurica, pe la 10 luni si-un pic, mi se parea aiurea sa-i pun in picioare ditai incaltarile butucanoase).
Sa revin - mi-a recomandat seara, inainte de baita, sa-i masez cu o crema sau un ulei de bebelus piciorusul jos la labuta, tragandu-l mereu usor inspre pozitia drept. M-am tinut de masaj o perioada (scurta) si n-am mai sesizat problema... Nu stiu cum e la 1 an si 9 luni. A noastra acu (la 1,8 ani) are o placere sa mearga pe varfuri uneori...

Cred ca se poate corecta si de la sine. Noua asa ne-a spus la varsta respectiva, ca nu e o problema ca atare, piciorusele abia sustin greutatea, pana invata sa calce, sa-si tina echilibrul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Fetita mea calca cu el in exterior (tot pe la doi ani).Kinetoterapeutul a zis ca inca nu ii este formata scobitura in talpa si sa poarte pantofi ortopedici sau daca nu gasim sa punem branturi.Defectul s-a corectat in timp doar cu incaltaminte adecvata.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

eu si acum merg cu picioarele putin spre interior. mai ales cand sunt obosita. la mine nu a functionat incaltamintea speciala, talonete, branturi, masaj, etc. dar nu ma deranjeaza si nici nu am probleme. depinde de fiecare.

Finn Constantine 15.10.2009 si 29+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

Buna Cris
Si baiatul meu are degetele 2 si 3 de la piciorul stg putin incalecate si la celalalt un pic,dar nu se obs. eu am mers la ortoped cand avea 1 an si 7 luni si mi-a zis ca pot incerca sa vb cu un kinetoterapeut sau sa ii fac masaje, insa se va corecta de la sine. acum are 2 ani si o una deci nu a trecut mult,dar nu obs schimbari..si la fel ca tine sunt un pic nedumerita..eu am sa merg iar la ortoped,desi aud in jurul meu cum ca sunt exagerata(ptr ca nu il incomodeaza la mers),dar eu ma gandesc si la aspect adica nu vreau cand va fi mare sa imi zica ca nu i-am facut cateva masaje pe saptamana..eu cred ca la aceasta varsta totul se poate corecta usor si relativ repede si ar fi pacat sa nu profitam,nu?oricum,cel mai bine este sa te adresezi iar ortopedului sau kinetoterapeutului macar sa ii faci o luna cateva exercitii daca sta la gadilit.
in privinta rahitismului...cum adica are un pic? mm..aici nu stiu ce sa iti spun,dar uite o solutie,decat sa ii dai vigantol,da-i extract de muguri de brad de la PlantExtract ,cate kg atatea pic..si in fiecare dimineata 1 lingura de susan rasnit, amestecat cu miere si cateva picaturi de suc de lamaie, 20 de zile pe luna. 3 luni de zile. Cure repetate. Dna Cristela Georgescu garanteaza ca rezolva problema calciului..eu nu pot lua pur si simplu pe stomacu gol ptr ca nu imi place gustul,asa ca pun in micul dejun ptr noi si bebe,dar tot conteaza..va doresc sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Fetia mea a avut si are inca problema asta. E drept ca acuma s-a ameliorat foarte mult (are aproape 10 ani). A purtat ghetute, insa nu prea a avut efect. E drept ca am descoperit cam tarziu... Dar cred ca la varsta mica se repara mai usor. La noi a fost vorba de platfus. In plus era ceva legat de oasele soldului care erau putin rotite spre interior, dar medicul ne-a zis ca asta se corecteaza de la sine, prin cresterea oaselor. pentru platful ni s-a recomandat mersul pe bicicleta cu papuci cu talpa cat mai subtire, mersul pe varfuri (jocuri cu minge, baloane etc...care sa stimuleze mersul pe varfuri...).

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Noi am fost la ortoped pentru ca mergea cu varfurile spre interior. I-a recomandat talonete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Fetele,va multumesc mult pentru raspunsuri
Eu simt totusi ca doar seamana la mers cu mine si tatal meu,insa pentru linistea mea vom merge sa-l vada un ortoped.
Sambata am fost la nasii nostrii in vizita si mi-a ajuns la ureche ca sora nasicii este asistenta la ortopedie,asa ca o voi ruga sa-mi recomande pe cineva
Nasa,sigur, mi-a zis ca sunt nebuna,ca ea nu observa nimic la mersul baiatului(descult nu prea se vede),dar pentru psihicul meu....e mai bine asa
Andabeji multumesc,dar Vigantol ii dau pastilute,la picaturi nu-l pot face sa deschida gura deloc.De susan stiam si eu ca e bun pentru oase,dar incercam sa-l includ in alimentatie,o sa incercam cura,sigur nu strica
J.D. nici pe mine nu ma deranjeaza ca merg asa,nici nu se observa(sotul a vazut dupa 7 ani,si asta cautand vinovatul pentru piciorusul lui Sebi)dar dupa ce ma descscalt incaltarile sunt un pic inclinate
Va pup,multa sanatate copilasilor...si parintilor,sa-i putem creste frumos



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Printesa01 spune:

Cu siguranta un ortoped iti va da un raspuns avizat.
Noi putem doar sa iti relatam "povestile" noastre.
de exemplu:
Ghetutele ortopedice si talonetele isi fac efectul si nu prea. cam cate ore pe zi sta un copil incaltat? Poate pe la varsta gradinitei,cand vrei-nu vrei sta cel putin 6 ore cu incaltari. De altfel majoritatea medicilor recomanda sa lasi copilulsa mera descult,pt ca asa isi va forma "mersul" corect.
si copilul meu calca stramb la un moment dat.Cred ca avea in jur de 1 an. El s-anascut cu talvalg bilateral, datorita pozitiei din burtica si faptului ca nu a avut chef sa se intoarca, asa ca s-a nascut din pelviana. Acum are 3 ani si nu mai calca stramb (iaca pozna) DAR dr ortoped mi-a explicat asa: pune-l sa paseasca in linie dreapta. Daca genunchii "privesc" in fata, isi va corecta mersulin timp, pt ca piciorul va sti ca asta e pozitia de echilibru.El era la varsta primilor pasi,si isi deformase cumva pozitia talpii,pt ca mergea de-a busilea si acela era piciorulin care impingea.

Evident ca nu m-ar fi multumit o astfel de explicatie,atunci,daca venea de la o pers.neavizata,cum ar fi o mamica de pe forum. Asadar, sfatulmeu este...

Mergi la ORTOPEDIE. Dar ai grija sa mergi la un medic bun. Gasesti suficiente recomandari aici , pe forum.

Succes

Mergi la inceput