Retete sanatoase pentru copii sanatosi (concurs)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lyana8520 spune:

> BUDINCA DE GRIS CU SIROP DE ZAHAR ARS
>
>
> Ingrediente:
>
> 500 ml lapte
> 4 lg gris de grau
> 1 plic zahar vanilat
> un varf cutit de sare
> 2 lg zahar
>
> Sirop de zahar ars:
>
> 3 lg zahar
> 100 ml apa
>
> Mod de preparare:
>
> Punem laptele sa dea un clocot impreuna cu un varf cutit de sare, apoi treptat adaugam grisul. Amestecam pana se fierbe grisul, il dam deoparte si punem zaharul si zaharul vanilat. Turnam in castronelele din care vom servi si pregatim siropul.
> Pe foc punem intr-o cratita zaharul si lasam pana se topeste; adaugam apa si mai lasam pe foc, amestecand din cand in cand, pana se topeste tot zaharul. Acest sirop il turnam peste grisul fiert . Eu l-am amestecat pentru a obtine jocul de culori din imagine.
> Este un desert adorat de copilasi. Pofta buna!
>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

alirin99 - "Bomboane Raffaello"

www.desprecopii.com/Images/Upload/al1.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

lyana8520 - "Budinca de gris cu sirop de zahar ars"

www.desprecopii.com/Images/Upload/ly1.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manolecarmen spune:

RULADA DIN PIEPT DE PUI CU SUNCULITA SI CASCAVAL

Ingrediente

2 piepti de pui
200 gr. Cascaval
200 gr Sunca praga de pui
Sare
Piper
Ou
Pesmet

Mod de preparare

Se taie pieptul de pui felii, se bate dar nu prea mult, pana ii dam grosimea care o dorim. Umplem pipetul cu felii de cascaval si sunculita, punem putin sare si piper, apoi rulam si fixam cu scobitori ca sa nu se desfaca. Se da prin ou si pesmet si se prajeste in ulei incins. Aceasta rulada o putem servi calda dar si rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manolecarmen spune:

500 g faina
300 ml lapte caldut
50 g zahar
10 g miere
20 g drojdie proaspata sau 7g drojdie uscata (un pliculet)
40 g unt moale
10 g sare
1 galbenus pentru uns
Amestecam toate ingredientele, le framantam bine si lasam aluatul la dospit! Apoi punem aluatul pe o planseta, impartim in 8 bucati si incepem modelarea ariceilor.
Se ia fiecare parte, se face o bila mai prelungita pentru botic, am rupt cateva bucatele din care am format piciorusele, am montat ochisorii si boticul. Pentru realizarea tepilor am folosit o foarfeca de marime medie cu care am taiat aluatul.
Se ung aricii cu galbenu se de ou si se pun pe o tava tapetata cu hartie de cop. Procedam la fel si pentru ceilalti.
Apoi lasam la odihnit 5 minutele si dam la cuptor pana se rumenesc si trec testul scobitorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manolecarmen spune:

ARICEI DIN ALUAT DE PAINE AM UITAT SA SCRIU MAI SUS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asmin spune:

FAGURI

Ingrediente pentru aluat:
-250 gr. zahar tos
-250 ml. ulei
-5 oua
-un varf amoniac stins intr-un pahar de lapte de un sfert
-faina cat cuprinde
Mod preparare:se amesteca toate ingredientele fara faina bine la mixer si la final se adauga si faina ,astfel incat compozitia sa fie ca o smantana groasa.Cand am terminat se pune aluat in forma si de coace pe flacara de la aragaz.

Ingrediente pentru crema:
-8 linguri zahar tos
-8 linguri faina cu varf
-cacao
-1 kg. lapte
-esenta de rom
-un pachet unt sau margarina
Mod de preparare:intr-o oala se pune zaharul,faina si laptele si se pune pe aragaz la foc mic si se amesteca continuu pana se ingroasa.Cand am terminat dam de pe foc si o lasam sa se racoreasca,iar cand e putin calduta adaugam pachetul de margarina si esenta de rom.
Punem crema intr-e doi faguri lipim si dam la rece.
Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

La concurs puteti participa cu maxim 3 retete !



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

asmin - "Faguri"

www.desprecopii.com/Images/Upload/as.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

manolecarmen - "RULADA DIN PIEPT DE PUI CU SUNCULITA SI CASCAVAL"

www.desprecopii.com/Images/Upload/mn1.jpg" border="0">

manolecarmen - "ARICEI DIN ALUAT DE PAINE"

www.desprecopii.com/Images/Upload/mn2.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput