Retete sanatoase pentru copii sanatosi (concurs)

Retete sanatoase pentru copii sanatosi (concurs) | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Dorinta oricarui parinte e sa aiba copii sanatosi. Iar alimentatia copilului este un factor major de influenta a sanatatii copilului. De aceea, si mai ales in ziua de azi, este important sa oferim copilului o alimentatie sanatoasa ce are la baza retete sanatoase, pregatite in casa.
Tocmai de aceea, alaturi de sponsorul nostru, va invitam la concurs foarte frumos: Retete Sanatoase pentru Copii Sanatosi.

Premiile sunt utile si minunate. Pentru a intra in consurs, trimite reteta ta favorita la topicul de concurs. Trimitand si poza (rezultatul retetei :)), iti maresti considerabil sansa de castig.
Citeste despre premii si regulamentul de concurs www.desprecopii.com/info-id-7794-nm-Retete-sanatoase-pentru-copii-sanatosi-concurs.htm" target="_blank">AICI.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Concursul a inceput, va uram succes!



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:

Aici postam retele??? Cum incarcam poza? Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Da - retetele le postati la acest topic iar fotografiile le puteti trimite la adresa de mail andraf@desprecopii.com - precizand numele de membru si numele retetei



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Haideti ca dau eu startul

Fursecuri cu fructe uscate si cocos

Ingrediente
(putem inlocui cocos cu pulpa migdale sau il putem scoate..)
-2 oua intregi
-o jumatate cana ulei
-o jumatate cana zahar (eu am pus mai putin, dupa gust, zahar brun)
-o lingurita bicarbonat sau praf copt stins cu otet
-un zahar vanilat
-o jumatate de cana fructe uscate maruntite (am pus ce aveam: coacaze,stafide, curmale) si rehidratate minim 30 minute
-o jumatate cana fulgi cocos
-o cana faina integrala (sau alba..)

Mod preparare:
Amestecam la mixer: ouale+zaharul+uleiul+bicarbonatul stins+fruc#8203;tele uscate(rehidratate si maruntite)+fulgii cocos+faina.
Se pun cu lingurita pe hartie de copt, distantati ca vor creste.
Se coc la 180 grade, aproximativ 15-20 minute (se maronesc cand sunt gata).

Pofta buna!


PS: am trimis si poza cu rezultatul final

Spor la bucatarit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

TIRAMISU (pentru copii)-> poza pe mail.

-200 ml smantana dulce
-2 pliculete de zahar vanilat
-100 g zahar
-250 g branza de vaci
-250 g mascarpone
-200g piscoturi (circa 35 buc.)
-300 ml nesquic (preparat cu lapte)
-praf nesquic pentru presarat deasupra.

Se bate smantana impreuna cu zaharul vanilat. Se amesteca zaharul cu branza de vaci si cu mascarpone, apoi se incorporeaza smantana.
Intr-un vas intins se aranjeaza jumatate din piscoturi.Se stropesc bine cu nesquicul.Se intinde jumatate din crema peste piscoturile stropite.Se aranjeaza ultimul strat de piscoturi care se stropesc si acestea, peste care se pune cantitatea ramasa de crema..
Se presara praf de nesquic dupa care se da la rece pentru minim 3 ore.
POFTA BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

super subiect de mult cautam asa ceva,dar pacat ca nu putem vedea si noi pozele

multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

mihaela amalia - "Tiramisu pentru copii"

www.desprecopii.com/Images/Upload/mi4.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ramo_P - "Fursecuri cu fructe uscate si cocos"

www.desprecopii.com/Images/Upload/rm.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

se posteaza o singura reteta?

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:


BOMBOANE RAFFAELLO!!!

Ingrediente:
250 g unt
200 g nuca de cocos
100 g alune
150 g zahar pudra
150 g lapte praf
2 buc. foi napolitane
2 lingurite zahar vanilat
Mod de preparare:
Untul se lasa la temperatura camerei pentru a se inmuia dupa care se freaca bine pana se albeste si devine cremos. Se adauga zaharul pudra amestecand continuu, apoi laptele praf, 150 g nuca de cocos si foile de napolitana sfaramata marunt.
Compozitia astfel obtinuta se lasa la frigider timp de 15 minute pentru a se intari. Compozitia se poate imparti: jumatate ramane alba, ornata cu ciocolata rasa, si in cealalta jumatate se poate adauga 2 linguri cacao si se orneaza cu nuca de cocos si ciocolata alba. Din compozitie se fac bilute, iar in mijlocul fiecareia se pune cate o aluna si se rostogolesc prin nuca de cocos ramasa, se rade ciocolata alba peste cele cu cacao si ciocolata neagra peste cele albe. Eu am ras si ciocolata peste ele!
Se lasa o ora la rece pentru intarire.
Pofta buna!
Timp preparare: aprox. 1 ora.
Complexitate: redusa.

Mergi la inceput