cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Citesc si eu cu interes sumele vehiculate, sa vad pe unde e piata caci suntem si eu si bona nemultumite de suma.

Pentru program de 7-8 ore, scolar mare (10 ani), luat de la scoala, gatit, menaj usor, mers cu el cand e cazul de 2 ori pe saptamana la un curs primeste 9 mil+50 lei in bonuri de masa. Mie mi se pare extrem de mult, ea imi spune ca a intrebat si alte bone si este foarte putin (zona Dristor).

Pt Mikyyy - Nu il supravegheaza la lectii, mi-a spus din start ca nu vrea si adevarul ca nici nu ar putea, e o persoana cu bun simt, vorbeste corect dar nu are pregatirea necesara (are 8 clase). Eu am ales sa mentin bona din comoditate, copilul s-a mai imbolnavit, are vacante si nu as putea rupe usa la ora fixa, dimpotriva lucrez destul de mult pana la 7 sau chiar dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Eu nu platesc munca necalificata si cred ca bona (mea) trebuie sa aiba ceva skiluri, sa spun asa, naturale sau invatate, nu conteaza, nu da cu tarnacopul.
Fie ca e vorba de rabdare, de educatie prin joc, bona cu mine trebuie sa fim pe aceeasi lungime de unda si sa procedam similar.
Nu cred ca bona mea trebuie sa execute lucru manual de scos mancarea sa nu se inece copilul si schimbat scutec, nu e ingrijotoare si atat.
Cred ca mintea ei trebuie sa fie odihnita si cat mai putin frustrata, ca nu am nevoie sa mi se descarce de suparari pe fiul meu (ca n-are bani, ca nu e multumita de colaborare etc., macar astea depind de mine).

Mie ingrijirea altor copii la domiciliul propriu mi se pare o solutie minunata, dar mi-ar fi greu sa aleg asa cum greu m-am decis si la bona. As prefera sa cunoasca dinainte oamenii, insa ca idee de pregatire pt. gradinita si nu numai mi se pare extraordinar.
La fel mi se pare si pentru copiii care nu s-au adaptat la gradi, poate e o buna introducere intr-o colectivitate mai mica.

In alte parti astfel de ingrijiri sunt incurajate de state si constituie o varianta buna la gradinite sau crese, ba chiar era si pe la noi un proiect de lege pe undeva.
La fel, consider ca trebuie sa ai anumite skiluri si cred ca partea proasta e lipsa de pregatire a bonelor. Iar asta se vede in pretul mic platit, zic eu.
Cat doarme copilul la gradi la stat, ce face educatoarea? Nu spala pe jos. A mea decupeaza desene, aranjeaza jucarii, lipeste numere pe pereti, ii face cate o semnatura pe hartie, imi scrie care e ultimul joc inceput si neterminat cu cel mic, sa stiu sa il continui eu...

Cred ca bona mea face mai mult decat cere si am invatat multe lucruri de la ea, mentinem o relatie buna, schimbam retete. Nu suntem prietene la catarama, suntem doua persoane care se inteleg bine si colaboram minunat! Nu mi-ar conveni sa nu ma inteleg cu ea dar fiul meu sa petreaca timp cu ea, logic, nu? :D

Poate ca eu cer mai mult si platesc un pic mai mult, depinde insa si ce anume iti doresti, ce iti permiti etc. Discutia e luuuuuunga si eu deja am depasit limita admisa de acaparare a auditoriului (cititorului). :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

mona mariana este o idee minunata!
In Franta am o prietena si au exact acelasi gen de bona-colo mamele nu a 2 ani de ingrijire a copilului-ea cel putin nu are si de la 8 luni adus copilul la o doamna acre creste inca 2 de varste apropiate.Am inteles ca se depun niste acte , ca se fac vizite de la autoritati etc.
Plateste cca 300 de euro/luna plus ca duce pampersii si mancarea pentru cea mica .

Dar e foarte Ok , e multumita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Da, acolo nu stau 2 ani. Stiu cazuri de mame care si-au negociat astfel programul de munca (acolo se poate) asa incat stau cu copiii cu randul cateva mame: azi la mine, maine la tine etc.
Asa e, e legal la ei, autorizatii, plata impozit etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Buna LilianaR, daca ne vorbesti asa frumos despre bona ta, inseamna ca te numeri printre norocosi. Am citit atatea despre perinti nemultumiti de relatia cu bona dar care de dragul copilului nu o schimba si suporta cu stoicism toanele acesteia ca , na , sa nu-l dezorienteze pe cel mic cu atatea bone. Si parintii mei au fost intr-o situatie asemanatoare. Ne-au adus-o pe tanti Atena desi eram destul de mari, noi ne intelegeam bine cu ea ca ne invata numai dracii (ca exemplu de la ea am auzit prima oara de spiritism ), ne lua partea cand mai luam cate o nota proasta, venea la scoala in locul parintilor nostri (lucru care noua ne convenea)dar pe de alta parte, ai mei parinti nu puteau tine nimic in casa fara ca ea sa stie. Era cotrobaici, noi o vedeam ca mereu cotrobaie dar nu ne deranja insa intr-un final a atins si limita suportabilitatii parintilor mei si a trebuit sa renunte la serviciile ei .
Deci tu trebuie sa fi fericita ca ai gasit o persoana compatibila cu voi si sa pretuiesti relatia voastra frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

mona mariana este o idee minunata!
In Franta am o prietena si au exact acelasi gen de bona-colo mamele nu a 2 ani de ingrijire a copilului-ea cel putin nu are si de la 8 luni adus copilul la o doamna acre creste inca 2 de varste apropiate.Am inteles ca se depun niste acte , ca se fac vizite de la autoritati etc.
Plateste cca 300 de euro/luna plus ca duce pampersii si mancarea pentru cea mica .

Dar e foarte Ok , e multumita

ligeea



Multumesc pentru optimismul tau, 300 de euro plus mancarea si scutecele mi se pare ok raportat la nivelul lor de trai. Din trei copii poate traii decent si bona respectiva.
Cam acelasi lucru mi l-am propus si eu, sa castig un salariu decent din cresterea a 2 copii si sa reusesc sa stau si cu al meu baiat mai mult timp. El va incepe gradinita din toamna dar va sta numai pana la pranz si asta ma va ajuta sa am si eu material didactic pentru tutureii cu care voi sta eu acasa.
Am incredere in mine si stiu ca atunci cand voi incepe cu copiii si parintii lor var fi multumiti de mine asa cum este multumita LilianaR de bona ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsenia spune:

Tot urmaresc acest topic in ideea in care m-ar interesa pe unde sunt salariile si beneficiile bonelor, eu fiind in proces de cautare a unei bone (aproape gasita).

De exemplu, ok plata la 8-10 ore este 10-12 milioane. Pe langa asta se mai include ceva (mancare, bonuri, transport etc)?

Si hai sa fim serioase, ca am fost si eu pe la agentii - 15 milioane sunt invatate sa zica pentru ca e vorba de comision.

Din nefericire pentru noi, mamele - in special cele care ne intoarcem pana intr-un an , nu exista legislatie care sa ne incurajeze in mod real sa ne intoarcem la servici. Stimulentul care exista nu este de neglijat, dar sa fim realiste ca nu acopera nici macar costurile de mers la o cresa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui zsenia

Tot urmaresc acest topic in ideea in care m-ar interesa pe unde sunt salariile si beneficiile bonelor, eu fiind in proces de cautare a unei bone (aproape gasita).

De exemplu, ok plata la 8-10 ore este 10-12 milioane. Pe langa asta se mai include ceva (mancare, bonuri, transport etc)?

Si hai sa fim serioase, ca am fost si eu pe la agentii - 15 milioane sunt invatate sa zica pentru ca e vorba de comision.

Din nefericire pentru noi, mamele - in special cele care ne intoarcem pana intr-un an , nu exista legislatie care sa ne incurajeze in mod real sa ne intoarcem la servici. Stimulentul care exista nu este de neglijat, dar sa fim realiste ca nu acopera nici macar costurile de mers la o cresa !




ba eu cred ca "sunt invatate" sa zica 15 mil, pentru ca e vorba de taxe si impozite, ca daca o angajezi "de la agentie" o angajezi cu carte de munca, nu la negru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Aici se vorbeste de "salariul" bonei, dar nu se spune nimic de perioada de concediu a parintilor(Am spus "salariu" fiindca, in majoritatea cazurilor, bona nu e angajata cu carte de munca, nu plateste impozit nu nimic).

Asadar, voi platiti bonei perioada de concediu in care copilul sta cu parintii(normal) si bona acasa la ea?

Si daca da, care ar fi argumentele de bun simt?


Ex:
Daca esti un fericit ce poti sta legat 1 luna in concediu, platiti o luna bonei?
Daca esti nefericit si stai doar 2 sapt in concediu, platiti bonei l luna intreaga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Da, platesc bonei perioada de concediu - si chiar ma consult din timp cu ea astfel incat daca are nevoie de o anumita perioada sa incercam sa gasim cea mai buna solutie. Si daca de ex. se simte rau 1 zi si nu poate veni, asa cum nici mie nu mi se "scade" la serviciu ziua, nici eu nu ii scad la salariu.
Chiar daca nu are carte de munca intre noi exista un "contract" (fie el si verbal).


Mergi la inceput