cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Eu nu am vreo bona cu educatie aleasa, doar baza si muuuuulta multa rabdare!
E tanara, 22 de ani, il adora pe micut si ii platesc 600 de lei pe 5 ore plus menaj usor 300 de lei pe 4 ore saptamanal. Incerc sa nu fiu acasa in timpul menajului, are dreptate Libelula cu confuzia care se creeaza.
E foarte flexibila si invatarea prin joc e de esenta varstei atat de mici; eu am fost uimita ca e fascinat de numere, le stie pana la 10, nu stie ordinea si nici nu am facut eforturi sa cunoasca asta, e deajuns ca e curios si asta face sa se dezvolte in ritmul lui.

E important ca persoana care sta cu copilul sa aiba un anumit standard de valori in viata, astea se simt acum, nu se invata constient, asa incat eu sunt foarte multumita de bona celui mic, desi la 900 de lei mi se spune ca e prea mult.

De asemenea, platesc din proprie initiativa orice ora suplimentara efectuata fie si partial, liberele legale sunt indiscutabile, exista invoiri la nevoie, concediu, cate-o prima de sarbatori etc. Astea imi pare inutil sa le precizez, dar totusi unii parinti le considera facilitati, asa incat le adaug aici.

Oricum, va intreb, raportat la aceste preturi, acest salariu e cu carte de munca? Pentru ca eu vreau sa ii fac carte de munca bonei si, sincer, cheltuielile sunt destul de mari si nu stiu cum sa fac...

Si mama...


daca cei 900lei reprezinta suma neta (bani in mana), trebuie sa ai in vedere ca va trebui sa ii acoperi impozitul, contributiile si ca peste astea va mai trebui sa platesti si tu un rand de contributii in calitate de angajator, trebuie sa discuti cu ea, ca pana la urma ea e angajatul si doar ea isi cunoaste "nevoile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Nu inteleg... normal ca am discutat cu ea si normal ca stiu deja cat ma duce costul total, ca nu spuneam ca e cam mult fara sa cunosc suma, nu? logica de baza...

Sigur ca banii aia sunt netul, doar nu mananca cineva din cam 500 de lei cat ar veni netul daca 900 ar fi fost brut. Cred ca toate am discutat aici de net pana acum, tu nu?

Eu va intreb cum faceti cu cartea de munca... aveti angajate bone cu contract legal? ca pe mine ma ustura putin impozitele astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Eu nu am vreo bona cu educatie aleasa, doar baza si muuuuulta multa rabdare!
//////////////

Oricum, va intreb, raportat la aceste preturi, acest salariu e cu carte de munca? Pentru ca eu vreau sa ii fac carte de munca bonei si, sincer, cheltuielile sunt destul de mari si nu stiu cum sa fac...

Si mama...


daca cei 900lei reprezinta suma neta (bani in mana), trebuie sa ai in vedere ca va trebui sa ii acoperi impozitul, contributiile si ca peste astea va mai trebui sa platesti si tu un rand de contributii in calitate de angajator, trebuie sa discuti cu ea, ca pana la urma ea e angajatul si doar ea isi cunoaste "nevoile"



eu am luat de bun semnul intrebarii din textul tau, de acolo ar fi reiesit ca ne intrebai pe noi daca salariul pe care il platesti tu bonei e cu carte de munca..sincer postarea nu e prea clara de asta mi-am permis sa raspund cum am raspuns, in fine sper sa nu te fi suparat prea mult ca nu am inteles ce ai spus, se mai intampla si la case mai mari sa nu inteleaga

ps. eu cred ca e irelevant ce si cum fac altii, pana la urma nu raspunde nimeni in locul nostru pentru facutele si nefacutele noastre; eu daca as fi in situatia sa vreau sa ma angajez bona as pune conditia de respectare a legalitatii; daca ar fi sa angajez o bona as respecta legea, avand in vedere ca si eu vreau sa am parte de acelasi tratament in raporturile cu angajatorul

ultimii ani am avut un job part time, se incheiau contracte de munca pe salar-iu minim si fractie de timp lucrat de ore, de pontat eram pontati 8-10-12 ore, cat lucram, salariu luam corespunzator cu orele prestate, la un moment dat mi s-a propus sa ma mut cu "cartea de munca" la firma respectiva, dar conditiile oferte erau acestea: esti pontata oficial 8 ore si ai un salariu de incadrare minim de economie corespunzator unui absolvent de 12 clase ca noi atat ne putem permite, dar tu vei fi platita in acord si vei avea salariu net de x... (de 4 ori mai mare decat salariu ala din cartea de munca)...am refuzat, chiar daca mi -a explicat ca nu e o pedeapsa si ca asa au incept ei toti in firma aia, inclusiv patronul...nu m-a incalzit cu nimic argumentul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

De acord cu tine, ai dreptate; am gandit si eu asa, acum as lucra la negru din proprie initiativa daca as putea.
Nu ma ajuta cu mai nimic sanatatea pe care o platesc, pensie nu cred sa apuc sa iau, iar costurile sunt de la simplu la dublu aproape.
Lucrez de circa 16 ani si am beneficiat o singura data de un concediu de boala i de o deducere pentru nastere de care m-as fi lipsit. Serviciile sunt proaste, dupa mine, pentru pretul platit.

Dar... de aici si pana la a-i trata pe altii asa, e cale lunga; eu am vrut sa intreb daca salariile astea nete de care vorbim aici au in spate o carte de munca si un brut sau sunt pe ochi frumosi? Ca sunt destule topicuri aici unde e discuta despre bone, cat de urate sunt unele relatii cu angajatorul etc., mamici suparate si poate ca au si lipsa contractului ca si cauza.
Si ma interesa cum procedeaza celelalte mamici, ca regula in domeniu e fara contract, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

De acord cu tine, ai dreptate; am gandit si eu asa, acum as lucra la negru din proprie initiativa daca as putea.
Nu ma ajuta cu mai nimic sanatatea pe care o platesc, pensie nu cred sa apuc sa iau, iar costurile sunt de la simplu la dublu aproape.
Lucrez de circa 16 ani si am beneficiat o singura data de un concediu de boala i de o deducere pentru nastere de care m-as fi lipsit. Serviciile sunt proaste, dupa mine, pentru pretul platit.

Dar... de aici si pana la a-i trata pe altii asa, e cale lunga; eu am vrut sa intreb daca salariile astea nete de care vorbim aici au in spate o carte de munca si un brut sau sunt pe ochi frumosi? Ca sunt destule topicuri aici unde e discuta despre bone, cat de urate sunt unele relatii cu angajatorul etc., mamici suparate si poate ca au si lipsa contractului ca si cauza.
Si ma interesa cum procedeaza celelalte mamici, ca regula in domeniu e fara contract, din pacate.

Si mama...


uite cum e la noi: de la 1 mai platim bonei 1.500 ron in mana, net, sau de fapt la negru. nu s-a pus problema de carte de munca, ea are carte de munca deschisa la firma fetei ei, cu 2 ore pe zi, persoana cu studii superioare; undeva pe la 300-350 ron cred ca o duce toata distractia (brut+contributia angajatorului). bani pe care evident, ii plateste fata ei. deci vechimea si cartea de munca ii merg oricum inainte.

off topic: o familie prietena tocmai si-au angajat bona pentru baietelul de 4 ani, care merge jumatate din timp la gradi. programul este de interna (7 zile, 24 ore) timp de trei saptamani, iar o saptamana este complet libera. nu face menaj, intrucat au femeie la curatenie de 3 ori pe saptamana (stau la casa), doar mancare. pretul este de 700 euro pe luna, de inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

enorme preturi ....

pai cu 1500 lei gasesti o super cresa/gradinita particulara...
eu platesc 1100 (cu tot cu mancare) si sunt super multumita, merge acolo de 2 ani (acum are 3 jumate)

si 700 euro pt 3 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

enorme preturi ....

pai cu 1500 lei gasesti o super cresa/gradinita particulara...
eu platesc 1100 (cu tot cu mancare) si sunt super multumita, merge acolo de 2 ani (acum are 3 jumate)

si 700 euro pt 3 saptamani....


1.500 lei pe luna si trei luni concediu platit pe an
sincer, mie mi se pare ca merita fiecare leutz. daca ne-am permite, i-am da mai mult.

editez ca sa mai adaug ceva. la noi programul nostru nu ne permite sa il dam inca la gradi. sunt spatamani cand sotul este plecat de acasa, iar eu am diverse probleme de rezolvat in afara bucurestiului, la diferite ore. de exemplu, poate am nevoie sa fiu la ploiesti sau pitesti la 4 dupa masa. atunci vine bona de la unu sau doua si sta pana la opt. nu se intampla foarte des, dar se intampla, si atunci ar trebui sa avem si gradi si bona, ceea ce ar fi cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Sub 3 ani, intre o bona si gradi, prima e mai avantajoasa pentru copil, nu material, ci psihologic.
Ii va fi greu sa se adapteze unui strain de mediul familial, insa va fi mult mai usor ca intrarea in comunitate pentru care, parerea mea, nu e indeajuns maturizat psihic.

Sigur, depinde muuuuult de copii, parinti, nu cred ca e universal valabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Sub 3 ani, intre o bona si gradi, prima e mai avantajoasa pentru copil, nu material, ci psihologic.



nu cred... nu am decat 6 exemple in jurul meu (in afara de copilul propriu) si in avataj (din multe puncte de vedere) ii consider pe cei care au intrat in colectivitate inainte de 3 ani

evident parere persoanala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Ma numesc Monica, am 32 de ani si sunt o persoana plina de energie si sociabila. Am un baiat de 4 ani si scopul meu este sa iau spre ingrijire 2 copii pe care sa ii cresc alaturi de Bogdan la domiciliul meu. Avantaje sunt multe si in principal faptul ca seara luati acasa un copil care s-a jucat toata ziua, neplictisit si cu o mare parte din energie consumata. Imunitatea copiilor crescuti la curte este mult mai ridicata si socializarea asigurata pe intreaga zi, nu cu program de 2 ore in parcul din fata blocului. Curtea unde locuiesc este plina cu jucarii pentru exterior (masinute cu si fara pedale, cu motoare, tractorase, biciclete, trotinete....deci avem cu ce sa ne ocupam timpul cand este frumos afara si in casa deasemenea este plin de jucarii ca la orice copil dar avand si prieteni de joaca...dezvoltarea armonioasa a copilului dumneavoastra va fi asigurata. La 7 minute de casa mea este un cabinet pediatric pentru cazuri de extrema urgenta. Copii cresc frumos intre copii si diferenta fata de o cresa o face faptul ca 3 copii nu se compara cu 20 atunci cand suntem in sezonul rece si apar fel si fel de virusi. Cresa se inchide la ora 16 pe cand noi va vom astepta sa veniti de la munca sau de la piata netinand cont de ora. Fac acest pas, de a lua copii in grija pentru sufletul meu care tanjeste sa stea in preajma copiilor dar care nu s-ar descurca cu un salariu de mizerie ca cel oferit in invatamant, ca m-am gandit si la asta dar...
Pot sa am grija de copii intre 2 si 7 ani dar si de bebelusi avand in casa carucioare (2 buc) pentru plimbare, tarc de joaca, premergator....nu am uitat cum se prepara nici laptele si nici supicile de bebei.
Nu ezitati sa ma contactati macar sa ne cunoastem si sa stam de vorba despre avantajele de a duce copilul la domiciliul bonei. Ne putem vedea si pe facebook daca accesati Monica Monika.
Contactul telefonic 0740198629 permanent, vizitele anuntate sau neanuntate si chiar si contactul video (skype) nu vor fi o problema pentru mine.Eu locuiesc in sectorul 5 Prelungirea Ghencea.

Mergi la inceput