cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

eu sunt de parere ca o bona nu trebuie sa faca decat strictul necesar pentru copil. nu trebuie amestecate cele doua functii - bona si menaj. altfel copilul o sa creada ca e lasat cu menajera. la noi bona doar ii face de mancare cand nu pot eu si ii calca o hainuta pentru afara. in rest, atentia ii este dedicata 100% celui mic.

cred ca alegerea si plata bonei sunt unele dintre cele mai importante investitii din viata unei familii. si este o diferenta intre o bona care face doar pe "pazitorul" si "hranitorul" copilului si una care ii pune in fiecare zi un CD cu mozart, vivaldi etc. si stie sa ii insufle copilului dragostea de muzica, de literatura etc. ne-am zgarcit la multe, dar bona am ales-o pe cea mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Libelula, daca bona ta ar fi fost cea mai buna si acum ar lucra pt prima familie, care a angajat-o pe acest post.
Poti spune, insa, ca bona ta este compatibila cu copilul tau si cu tine.
Felicitari si la cat mai multi ani cu actuala bona.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Libelulo, este adevarat ce spui, dar daca bona sta cu copilul cand vine de la gradi- de la 15-18, nu tre sa-i dau sa faca ceva in restul de 7 ore pt care o platesc??? Nu a acceptat sa vina mai putine ore pe salariu mai mic, asa ca...

Iar in ce priveste bonele care pun Vivladi pe CD la copil...eu una nu am auzit, am schimbat 3 bone pana acum si am fost la zeci de interviuri...Din pacate marea majoritate sunt femei simple, chiar f simple, nu intelectuale, iar celelalte... sunt cazuri rarisime!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

[quote]
citat din mesajul lui allinta

Libelula, daca bona ta ar fi fost cea mai buna si acum ar lucra pt prima familie, care a angajat-o pe acest post.
Poti spune, insa, ca bona ta este compatibila cu copilul tau si cu tine.
Felicitari si la cat mai multi ani cu actuala bona.

allinta

/quote]

pai noi suntem prima familie
este mama nasei noastre. a crescut 3 copii si 2 nepoti, doar ca cei mici au plecat in Canada. apoi am insistat sa vina la noi, i-am oferit 15 mil pe 7 ore, dar nu a acceptat decat 12.

dar ai dreptate, nu exista bona perfecta, ci doar perfect compatibila cu nevoile fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Face si menaj us or? calca, face man are pt copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamavlad

Face si menaj usor? calca, face mancare pt copil?


pai tocmai ce am spus mai sus ca sunt total impotriva ca bona sa faca si menaj. ii face doar de mancare cand nu am eu timp sa ii fac si cand nu primim ceva bun de la vreo bunica (destul de rar). de calcat, doar cate o hainuta din cand in cand, pentru afara.(10 minute, o data sau de doua ori pe saptamana). cand doarme puiul, prefer sa stea sa se odihneasca, pentru ca stiu cat este de solicitant.

plata este aproape exclusiv recompensa pentru cunostintele transmise copilului si pentru dragostea pe care i-o poarta (desi aceasta din urma nu se poate nici cuantifica si nici plati).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Nu am cautat bone, insa parerea mea ca pentru 3 ore petrecute cu copiii si alte 7 inainte de multe ori "frunzarite" zic sa iti cauti alta bona.
Banuiesc ca stai la bloc. Cate ore sa tot trebaluiesti zilnic? 3-4 eu zic ca sunt suficiente pentru spalat vase, baie, sters praf,calcat rufe, ordine. Ca doar nu da zilnic cu aspiratorul. Si curatenie generala tot tu faci.

Oricum, sunt banii tai. Si salariile tuturor au scazut insa bonele au ramas tot cu 8 h/zi = 800 lei. Fara menaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

Nu am cautat bone, insa parerea mea ca pentru 3 ore petrecute cu copiii si alte 7 inainte de multe ori "frunzarite" zic sa iti cauti alta bona.
Banuiesc ca stai la bloc. Cate ore sa tot trebaluiesti zilnic? 3-4 eu zic ca sunt suficiente pentru spalat vase, baie, sters praf,calcat rufe, ordine. Ca doar nu da zilnic cu aspiratorul. Si curatenie generala tot tu faci.

Oricum, sunt banii tai. Si salariile tuturor au scazut insa bonele au ramas tot cu 8 h/zi = 800 lei. Fara menaj.


mie mi se par putini 800 ron. mai ales pentru un prescolar, sau, mai mult, pentru un copil care nu merge la gradi si e educat doar acasa. cei 7 ani de acasa trebuie "predati" cu simtul raspunderii, de catre cineva cu abilitati intelectuale, psihice si afective. dar daca exista bone care fac acest lucru pentru 800 lei, inseamna ca pe aici se invarte totusi piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Offf.. iata ma in impas cu bona noastra....
am angajat o cind ana avea 2 ani.. intelegerea fiind cam asa: 8 ore (dar 2,3 zile din 5 pleca mai devreme, plus 2 vineri pe luna nu era nevoie sa vina), calcat rufele (pt 5 persoane) si fff rar daca dorea ana altceva de mincare sa i gateasca.. (un piure, o mamaliga, kestii dintr astea) concediul platit, plus zile libere solicitate de ea pt diferite probleme platite(pomeni, inmormintari, nunti, botezuri in familie, zugraveala, etc). 7,5 mil pe luna
la inceput totul a fost super ok, facea si din proprie initiativa cite una alta prin casa
cind ana a implinit 4 ani am dat o la gradi.. astfel ca programul ei de lucru s a micsorat vizibil... respectiv la 3 ore maxim pe zi. o ia de la gradi, o culca, si pleaca (cu ana raminind ioana) salariul acelasi 7,5.. dar a inceput sa faca nazuri: nu imi mai calca (au ramas doar pt 3 persoane), am inscris o pe ana la 2 cercuri la Palatul Copiilor (miercurea de la 4 si joia de la 6) , a strimbat din nas, ca ea nu o poate duce (doar sa o duca pina acolo), ca se intuneca si ei ii este frica de ciini. buuuunnnn facem de ala cu cornite in 4 si o ducem noi... cind i am solicitat sa vina 2 zile pe sapt de la 10 (pt a o suraveghea pe cea mijlocie) iar a strimbat din nas... cind am rugat o sa mi calce citeva rufe (se strinsese o cantitate apreciabila) m a tot boscorodit in fata fetelor mari...
ii tot spune anei ca ea nu poate sa mai vina ca o dor picioarele si daca vreau sa o duc pe ana la ea (pai cu gradi ce facem frate? ca i grupa preg)
oare sint eu exagerata, cind consider ca pt 2 ore pe zi 7,5 mil este prea mult? nu face nik altceva cu ea... a, daa.. sta juma de ora in parc
nu am umblat la salariu deoarece mai sint situatii cind ana tb sa stea acasa si apoi ana s a atasat ff tare de ea, o considera ca fiind bunica ei...



TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina33 spune:

Tora, din ce inteleg eu, voi nu ati renunat la bona aceasta pentru ca fetita cea mica (Ana) s-a obisnuit si se intelege foarte bine cu ea...
Totusi, ai putea avea o discutie deschisa cu bona si sa-i prezinti exact solicitarile tale. Sa reinnnoiesti cumva "clauzele contractuale". Nu stiu ce varsta are, dar din ce spui tu, pare a fi trecuta de 50 de ani... deci cel putin teoretic, ar fi relativ simplu sa poti comunica firesc si clar cu ea... mult mai bine decat cu o bona-studenta sau foarte tanara.
Pe de alta parte, acestea sunt dezavantajele bonelor in varsta: - se adapteaza mai greu la schimbari de program, la schimbarea cerintelor initiale si au o rezistenta scazuta la efort (respectiv plimbari, drumuri cu copilul)...
Eu zic ca o discutie deschisa, cu un pic de dimplomatie, v-ar putea readuce al un consens firesc... daca nu, cel putin s-ar lamuri apele.

Nici mie personal nu-mi place sa-mi "bodogane" cineva atunci cand am o anume pretentie/solicitare, in cadrul unui serviciu, pe care il platesc. Tocmai de aceea consider ca daca sunt frustrari , nemultumiri tinute, nespuse si perpetuate, problema se acutizeaza si nu e bine, nici pentru tine si fetita si probabil nici pentru ea.

Oricum, revenind la titlul topicului (cat mai costa o bona in Bucuresti), in opinia mea, platesti destul de mult pentru mai nimic.
Pentru 2-3 ore pe zi (5 zile pe saptamana) 7,5 mil (lei vechi) e f. mult. Pentru timpul acesta de supraveghere (2-3 ore/zi), care include dus si adus fetita de la gradi, plimbari in parc, dus si adus de la cercurile (sau cursurile) de aptitudini, cred ca gasesti relativ usor bona cu 400 Lei (4 mil vechi).
Stiu cazuri cand pentru un pret mult mai mic (de 7,5 mil vechi), bona se ocupa si de supraveghere si ajutor la lectii, o limba straina (engl)...

Mergi la inceput