cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


1000 de lei in Bacau sa stea cu 2 copii??? Mie mi se pare chiar prea mult !!

draga libelula, felicitari pentru ca iti permiti sa platesti 1500 de lei la o bona! nu uita totusi cat e salariul minim pe economie, si cat de multi oameni lucreaza pe acie bani, oameni care au si ei la randul lor copii. Aia cum si-ar putea permite sa dea 1500 de lei la o bona???


adica pentru a educa doi copii sunt prea mult 1000 lei???
atunci, dupa tine/voi, cam ce pret ati plati pentru educatia copilului vostru? nu este o intrebare retorica. sunt pur si simplu curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

libelula, discutia asta nu va ajunge nicaieri, din simplu motiv ca mamicile au posibilitati financiare diferite. Iubirea si grija pe care o ai pentru un copil nu se cuantifica in salariul pe care-l dai unei bone.
Pun pariu ca nicio mamica de aici nu va spune ca eu mi-am evaluat copilul la 1000 de lei, si asta-i salariul pentru o bona!

Ba mai mult, tu poate castigi 10.000 de lei si dai la o bona 1.500, adica 15% din salariul tau, pe cand o alta mamica castiga doar 2.000 de lei si da 1.000 de lei la o bona, adica 50% din salariul ei. Ce zici, daca e sa o luam strict dupa cifre, cine investeste mai mult in educatia copilului? tu investesti 15% din ce castigi, ea investeste 50% .

Banii se dau dupa posibilitati, iar cand am spus ca 1000 de lei in bacau mi se pare mult, chiar am gandit asta. In provincie locurile de munca sunt greu de gasit, si salarii de 1000 de lei nu gasesti pe toate drumurile, asa ca cine vine sa munceasca pe banii aia chiar o va considera o oferta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si inca ceva (desi presimt multe rosii dupa mesajul asta), parerea mea este ca , cu cat salariul unei bone este mai mare, cu atat mai multe din lucrurile pe care o mama ar trebui sa le faca ea cu copilul ei sunt trasferate in sarcina bonei.
Salariu foarte mare poate insemna fie un program prelungit, si atunci scade timpul pe care il petreci cu copilul tau (ca in fond si la urma urmei banii aia multi si tu ii castigi muncind mai mult, ca nu toate avem soti milionari).
Sau poate insemna ca ai asteptari de la bona sa iti educe copilul, sa ti-l duca la teatre, la muzee, etc, lucruri pe care tot parintii ar trebui sa le faca in principal. Munca bonei ar trebui sa fie doar o completare la cea a parintilor, la educatia care o ofera ei copiilor, si nu viceversa.

Cu cat salariul e mai mare, cu atat asteptarile de la acea bona cresc. Iar intr-un final, copilul e modelat dupa chipul si asemanarea bonei, si nu a parintelui. Ceea ce nu e un lucru rau, dar nicidecum nu te transforma intr-un parinte mai preocupat de copilul tau decat cei care nu au posibilitati de a plati bonele cu zeci de mii de lei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Si inca ceva (desi presimt multe rosii dupa mesajul asta), parerea mea este ca , cu cat salariul unei bone este mai mare, cu atat mai multe din lucrurile pe care o mama ar trebui sa le faca ea cu copilul ei sunt trasferate in sarcina bonei.
Salariu foarte mare poate insemna fie un program prelungit, si atunci scade timpul pe care il petreci cu copilul tau (ca in fond si la urma urmei banii aia multi si tu ii castigi muncind mai mult, ca nu toate avem soti milionari).
Sau poate insemna ca ai asteptari de la bona sa iti educe copilul, sa ti-l duca la teatre, la muzee, etc, lucruri pe care tot parintii ar trebui sa le faca in principal. Munca bonei ar trebui sa fie doar o completare la cea a parintilor, la educatia care o ofera ei copiilor, si nu viceversa.

Cu cat salariul e mai mare, cu atat asteptarile de la acea bona cresc. Iar intr-un final, copilul e modelat dupa chipul si asemanarea bonei, si nu a parintelui. Ceea ce nu e un lucru rau, dar nicidecum nu te transforma intr-un parinte mai preocupat de copilul tau decat cei care nu au posibilitati de a plati bonele cu zeci de mii de lei.




foarte foarte corect mesajul de mai sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Si inca ceva (desi presimt multe rosii dupa mesajul asta), parerea mea este ca , cu cat salariul unei bone este mai mare, cu atat mai multe din lucrurile pe care o mama ar trebui sa le faca ea cu copilul ei sunt trasferate in sarcina bonei.
Salariu foarte mare poate insemna fie un program prelungit, si atunci scade timpul pe care il petreci cu copilul tau (ca in fond si la urma urmei banii aia multi si tu ii castigi muncind mai mult, ca nu toate avem soti milionari).
Sau poate insemna ca ai asteptari de la bona sa iti educe copilul, sa ti-l duca la teatre, la muzee, etc, lucruri pe care tot parintii ar trebui sa le faca in principal. Munca bonei ar trebui sa fie doar o completare la cea a parintilor, la educatia care o ofera ei copiilor, si nu viceversa.

Cu cat salariul e mai mare, cu atat asteptarile de la acea bona cresc. Iar intr-un final, copilul e modelat dupa chipul si asemanarea bonei, si nu a parintelui. Ceea ce nu e un lucru rau, dar nicidecum nu te transforma intr-un parinte mai preocupat de copilul tau decat cei care nu au posibilitati de a plati bonele cu zeci de mii de lei.





hai ca ma intrerup din lectura ca sa iti raspund.

in primul rand eu nu platesc numarul de ore prestate, pentru ca nu tratez cu un zilier sau cu un muncitor necalificat. eu platesc calitatea, nu cantitatea serviciilor. si daca citesti putin mai sus, o sa vezi ca bona noastra are patru luni de concediu platit pe an, ceea ce inseamna ca in perioada aceea copilul este exclusiv in grija noastra, a parintilor. iar la o adunare mai atenta, cred ca batem lejer spre cinci luni.

da, asteptarile mele de la bona sunt mari. consider ca asa este normal sa fie. consider de asemenea ca trebuie sa existe continuitate si congruenta in educatia unui copil, iar tonul trebuie dat de parinti. adica, ceea ce face cu parintii sa faca si cu bona. aproximativ. daca eu il duc sambata la teatru si duminica la specatcol, da, mi se pare normal ca si bona sa il duca la expozitia de dinozauri de la muzeul de geologie sau la atelierul de creatie de la muzeul taranului, mai ales ca celui mic ii place la nebunie si cere el sa mearga in cutare sau cutare loc. (acum este indragostit de expozitia de armuri de la muzeul de istorie). si nu, nu neglijam nici alergatul in parc, dusul la tara, alergatul cu gainile si purceii prin batatura, culesul viei si dusul oilor la stana!

si inca ceva. nu mi-am transformat bona nici in menajera, desi are timp la pranz cand doarme copilul. prefer sa stiu ca se relaxeaza, ca citeste o carte sau se uita la televizor. munca ei este in principal sa educe si sa antreneze copilul in joc si joaca, si abia apoi sa indeplineasca nevoile primare ale acestuia (mancat, spalat etc.).

un lucru mai adaug. tot programul acesta "educativ" al copilului apare spontan. nu eu ii impun bonei unde sa il duca si cand. exista o unitate in gandire extraordinara intre noi, parintii, si ea. o complicitate, un interes comun de a face ce este mai bine pentru copil, dovedit de mai bine de un an.

anul trecut, cel mic avea doi ani. l-a intrebat o matusa de la tara ce mai face "tanti care sta cu el". la care el se ridica vizibil ofuscat si ii spune "Doamna! Doamna Maria!". desi el ii spune doar Maria, dar ca sa fie clar pentru ceilalti ca nu e o tanti, este "Doamna Maria!".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

libelula, repet ce-am mai spus si in alte mesaje, bravo tie ca iti permiti sa platesti bona fara sa stai cu pixul si hartia in mana si sa vezi de unde mai poti sa tai niste cheltuieli ca sa mai poti supravietui inca o luna dupa ce platesti bona!

Dar asta nu te face automat o mama mai buna pentru ca iti poti permite asta (nu spun ca n-ai fi o mama buna, ci doar ca daca esti, esti din cu totul si cu totul alte motive, care nu tin de relatia ta cu o bona).

Cand ai posibilitati financiare limitate, e obligatoriu sa faci compromisuri. Nu poti investi jumate din salariu in educatia copilui si sa-l hranesti cu varza si cartofi in restul timpului ca nu mai ai bani de altceva. Bona aia care sa ii faca cu adevarat educatie unui copil e clar ca va costa intotdeauna mai mult decat cea care are doar grija de el. Si oricat de mult ti-ai dori-o, trebuie sa pui frumos in balanta ce vrei de la ea, si ce ii poti tu oferi. Pana la urma si meseria de bona e tot un job ca oricare altul, cu cat persoana care o face e mai calificata, cu atat asteptarile ei financiare sunt mai mari. Ca intr-un final sunt bone care ajung sa se ataseze de copii, sa dezvolte relatii speciale cu ei, asta-i doar o consecinta a jobului.
Spre deosebire de tine, care nu traiesti/depinzi de acei bani care i-i dai ei, pentru ea asta-i principala sursa de venit, deci vine acolo in primul rand pentru bani. Ca nu stai tu sa-i numeri orele lucrate, e doar pentru ca ai posibilitatea sa o platesti cu suficient de multi bani incat sa o sti multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Stai putin ca am impresia ca vorbim despre lucruri diferite. Libelula eu vorbesc despre bona/menajera nu despre educarea copiilor. Sincer de acest aspect vreau eu sa ma ocup si scoala+meditator. Aici se vorbea de bone nu de educarea copiilor ci doar de supraveghere/treburi casnice.
Jignitor este pt mine, un profesor sa ma duc la munca, sa iau 1500ron, iar 1200 ron sa-i dau bonei. De unde? Nu toata lumea are salarii mari..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Stai putin ca am impresia ca vorbim despre lucruri diferite. Libelula eu vorbesc despre bona/menajera nu despre educarea copiilor. Sincer de acest aspect vreau eu sa ma ocup si scoala+meditator. Aici se vorbea de bone nu de educarea copiilor ci doar de supraveghere/treburi casnice.
Jignitor este pt mine, un profesor sa ma duc la munca, sa iau 1500ron, iar 1200 ron sa-i dau bonei. De unde? Nu toata lumea are salarii mari..


----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



bona/menajera ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Stai putin ca am impresia ca vorbim despre lucruri diferite. Libelula eu vorbesc despre bona/menajera nu despre educarea copiilor. Sincer de acest aspect vreau eu sa ma ocup si scoala+meditator. Aici se vorbea de bone nu de educarea copiilor ci doar de supraveghere/treburi casnice.
Jignitor este pt mine, un profesor sa ma duc la munca, sa iau 1500ron, iar 1200 ron sa-i dau bonei. De unde? Nu toata lumea are salarii mari..


----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



bona/menajera ????




fata in casa/ femeia buna la toate/sluga...cea care nu are salariu, are simbrie, de obicei platita in natura (un rand de haine, "zestre cand s-o marita", resturile de la cina - ca tot le arunci la tomberon)...fineturi de mileniu 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

asa se vede cum exista oameni care nu realizeaza ca exista si alte categorii sociale decat ale lor...a caror copii trebuie si ei supravegheati , dar care nu isi permit sa isi dea tot salariu pe o bona, o bona repet, nu o guvernanta!

va felicit ca aveti bani si reusiti sa platiti concediile bonelor voastre..eu nu am bani sa merg eu cu familia in concediu..dar..cum se zicea mai sus...fineturi de mileniul 3...

Micky a avut dreptate...este o discutie care nu ajunge nicaieri

Mergi la inceput