cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


in ziua de azi cand un profesor este platit cu 1200 ron mi se pare enorm sa dai cuiva atatia bani. aa, daca iti permiti asta e altceva, dar pt o familie in care abia castigi 1500-2000 ron/luna..mi se pare jignitor ....nu e de mirare ca o groaza de cadre didactice devin bone din cauza lipsei banilor..asa a ajuns tara noastra

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



jignitor pentru cine???


pentru "burta", burta toba de carte e mai demna de a fi umpluta decat cea fara de carte...asta e "boala" unora, sa "manance" mai putin ala cre a studiat mai putin...parca nu avem toti aceleasi nevoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Citat:
am avut grija de un baietel/fetita dar parintii au plecat in afara si nu mai pot aduce recomandari



Bona pe care o am a lucrat 6 luni in Belgia. Mi-a adus recomandare scrisa, pe recomandare era trecut si mailul / nr. de telefon al doamei care scrisese recomandarea. I-am trimis email si am obtinut confirmari suplimentare. Asadar asta nu e o scuza...daca spune adevarul.

Dana & Amelia (21.06.2011)


si eu am dat recomandari...apropos pe aia de dau recomndari unde ii verificati?!!!....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

ch_dana, am spus ca ele declara ca NU pot aduce recomandari.

Oricum, recunosc sincer, din bonele angajate pana acum de-a lungul timpului 2 au fost cu recomandari si restul la plici. Cele cu recomandari au plecat amandoua dupa prima luna, cele gasite pe net au fost mult mai ok. De fapt am avut 3 cu recomandari, daca pun la socoteala si o doamna care facea menajul, si tot o alegere proasta a fost. Asa ca tragand linie, la mine recomandarile au fost super ok dar persoanele nu (una era bona fostului meu sef, care m-a lasat balta la nici o luna de la angajare, ceva de genul sunat duminica si anuntat ca de luni nu mai vine, fara explicatii, fara nimic), sau poate nu ne-am potrivit noi, cine stie.

Insa recomandari nu am dat pana acum nimanui, ca nu mi-au cerut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Revin cu noutati
Ieri dupa ce am discutat inca o data cu mama (care totusi a sustinut-o pana acum, si in general am incredere in parerea ei, pt ca are nas fin si nu o prosteste nimeni - doar o cunosc de 40 de ani), m-a rugat sa o las sa vina ea sa discute cu bona minune, pt ca stie ca eu sunt impulsiva,
Oricum, la inregistrarea ultimei zile (cea de marti), am observat o ameliorare a comportamentului ei - s-a jucat cu copiii, a invatat-o un cantecel nou, si un dans nou, si fata a fost foarte incantata, ba chiar si cel mic se auzea chicotind...chiar nu a mai tipat la ei.
Asa ca i-am dat acordul mamei, si aseara am avut si eu o discutie cu ea. De fata cu mine nu a plans (dar mama mi-a zis ca a plans cand au discutat ele), si ce am apreciat a fost faptul ca a recunoscut ca nu trebuia sa se comporte asa, si nu a exagerat cum ma asteptam, sa se jure sau altele de genul ca n-a facut si n-o sa faca. A recunoscut ca trece printr-o perioada mai grea (a aflat ca parinitii ei vor sa se desparta si a fost un soc pt toata familia lor), si ea nu e genul care sa se exteriorizeze (intr-adevar, de cand lucreaza la noi, nu ne-am prea facut confesiuni - mi-a povestit doar strictul necesar cand am intrebat-o doar ca sa imi fac eu o idee despre ea).
Acuma, i-am zis ca nu era cazul sa ne facem confesiuni nici acuma, dar daca nu gaeste alta cale de a se descarca, trebuia sa ma sune, sau sa ma ia deoparte intr-o zi sa imi spuna ce are pe suflet..sau, la naiba, sa stea acasa sa se calmeze, si sa vina dupa aia la lucru. I-am spus ca are o responsabilitate mult mai mare, pt ca obiectul muncii ei sunt 2 copii nevinovati, si daca eu mi-as permite sa ma descarc la serviciu aruncand dosarele de pereti, ea nu poate sa faca la fel cu copiii.
Mi-a promis ca nu o sa se mai repete, si am asigurat-o ca de acuma o voi supraveghea continuu, iar ea a spus ca va face orice e nevoie sa ne recastige increderea, a spus ca asa ceva nu s-a mai intamplat, ca ea iubeste copiii si nu vrea sa-i lase, ca pe baietel il stie dinainte de a se naste, si s-a atasat de noi. Am intrebat-o si despre bani, a spus ca e foarte multumita, si ca noi ne-am purtat frumos cu ea, si am ajutat-o cand a avut nevoie.
Oricum, am intrebat-o cat de mult tine la slujba asta, si a zis ca ea vrea sa stea cat de mult, iar eu i-am spus ca nu vreau sa cresc copiii cu tipete si cu amenintari si cu interdictii absurde, iar daca intr-o zi o sa considere ca au depasit limita si sunt greu de suportat, abia atunci discutam. Ea a spus ca greseala este a ei, ca copiii sunt cuminti, si isi asuma orice raspundere in legatura cu asta.
Iar la sfarsit i-am spus ca pe viitor sa discute cu mine daca are vreo problema si eu incerc sa o ajut, si i-am mai zis ca daca intr-o zi colaborarea noastra se va incheia, si ea va face tot asta, ii urez sa dea peste copii asa cum stiu eu....
In concluzie, o sa o tin o perioada sub observatie, dar cred ca nu vor mai fi probleme. Normal, nici mie nu imi convine sa schimb bona toata ziua, mai ales ca si copiii s-au obisnuit cu ea, dar i-am zis ca am pe altcineva in vedere si la prima abatere nu mai stau pe ganduri.
Oricum, o sa o tin pe tipa aia de 25 de ani in rezerva (o sa-i explic care e situatia, ca sa nu o incurc in caz ca isi gaseste altceva).
Ieri cand am ajuns acasa am gasit o groaza de jucarii scoase, deci s-au jucat toata ziua, fara televizor, si aseara nici eu nu am mai deschis televizorul deloc, nici pe stiri macar, iar azi noapte a dosrmit fata foarte bine, si singura toata noaptea, s-a trezit o singura data cand a vrut laptic, si apoi s-a culcat la loc, singura, fara sa ma mai cheme langa ea.
Deci....cam asta e..sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Teuta, draga mea, iarta-ma, dar mi se pare ca te comporti contradictoriu si iti este frica de schimbare.
Ba spui ca ai da-o cu capul de pereti pe bona care ti-a agresat copiii, ba te razgandesti si zici ca a avut o zi proasta si ca oricum nu poti dovedi ca bona i-a facut o vanataie fetitei tale. Pana la urma, ce vrei? Stii exact?
Pentru ca daca voiai s-o bati pe bona sau, ma rog, s-o certi pentru ce-a facut, ai fi facut-o pana la ora asta si nu ai mai fi avut timp sa scrii pe forum. I-ai fi zis "La revedere" din mers, "n-am nevoie de oameni care sa-mi abuzeze copiii si sa-i traumatizeze". Tu, in schimb, ii gasesti scuze. Iarta-ma, dar chestia asta seamana cu comportamentul oamenilor abuzati, care ii iarta pe abuzatori si zic "De fapt, eu am gresit, ca nu trebuia sa-l provoc". Ai inregistrarea pe viu si tot nu te-ai lamurit?
Ti s-a oferit si o solutie, adica ai gasit deja pe cineva care sa stea cu copiii, fata de 25 de ani, despre care tu singura recunosti ca ti-a alergat bine fata, de a dormit cum n-a mai dormit de mult, pe de alta parte tot tu ai spus despre bona actuala ca are niste defecte de caracter (pe care le-ai trecut cu vederea de la inceput)... adica solutii ai, dar pur si simplu te-ai obisnuit asa si ti-e frica de schimbare. Accepta schimbarea si nu accepta abuzul sub nicio forma.
Astazi e scuza cu divortul, maine e scuza cu "m-a parasit iubitul", poimaine "m-au provocat copiii", lista continua si nu se opreste niciodata.
Multa sanatate si intelepciune, ca sa cantaresti cu grija faptele!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Hai sa zicem ca orice om mai merita o a doua sansa (dar nu si a treia sau a patra) ...

Dar, pentru binele copiilor tai, continua supravegherea, macar audio daca nu video. Si nu 1-2 saptamani, ca acum probabil va fi doar lapte si miere, si mai mult ! Un om care rabufneste o data, sigur o va mai face si alta data, ca motive din pacate se gasesc tot timpul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


in ziua de azi cand un profesor este platit cu 1200 ron mi se pare enorm sa dai cuiva atatia bani. aa, daca iti permiti asta e altceva, dar pt o familie in care abia castigi 1500-2000 ron/luna..mi se pare jignitor ....nu e de mirare ca o groaza de cadre didactice devin bone din cauza lipsei banilor..asa a ajuns tara noastra

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



nu, draga mea, anomalia nu este sa dai 1500 lei unei bone ca sa educe un copil. anomalia este sa platesti un profesor 1200 lei.

eu am vehiculat suma de 1500 lei tocmai pentru ca am fost profesor, am castigat cateva luni sub limita decentei, motiv pentru care am decis sa plec din invatamant. dar stiu foarte bine ce inseamna educatia si care este valoarea ei. educatia costa. educatia pentru un copil de 3 ani inseamna sa il duci la teatrul de papusi, la un matineu la un spectacol coregrafic, la o expozitie potrivita varstei, la un muzeu, la un atelier de creatie, la zoo etc. iar cineva care face acest lucru din proprie initiativa, care se intereseaza din vara care sunt spectacolele din noua stagiune, care stie sa motiveze si sa trezeasca interesul copilului vizavi de aceste lucruri, sa il antreneze la fel de bine in joaca si educatie, valoreaza aur.

cat ar costa o bona care doar ar hrani, schimba, spala si plimba copilul in parc... nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


in ziua de azi cand un profesor este platit cu 1200 ron mi se pare enorm sa dai cuiva atatia bani. aa, daca iti permiti asta e altceva, dar pt o familie in care abia castigi 1500-2000 ron/luna..mi se pare jignitor ....nu e de mirare ca o groaza de cadre didactice devin bone din cauza lipsei banilor..asa a ajuns tara noastra




anomalia este sa platesti un profesor 1200 lei.




Perfect de acord cu tine! Eu faceam doar comparatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
apropos pe aia de dau recomndari unde ii verificati?!!!..


Stiindu-i numele si profesia, Google a facut restul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


in ziua de azi cand un profesor este platit cu 1200 ron mi se pare enorm sa dai cuiva atatia bani. aa, daca iti permiti asta e altceva, dar pt o familie in care abia castigi 1500-2000 ron/luna..mi se pare jignitor ....nu e de mirare ca o groaza de cadre didactice devin bone din cauza lipsei banilor..asa a ajuns tara noastra

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



anomalia este sa platesti un profesor 1200 lei.




Perfect de acord cu tine! Eu faceam doar comparatia.

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



ok... si atunci, ce anume este jignitor??? ca din contextul tau, nu mi se pare ca te-ai referit la salariile profesorilor, care da, sunt jignitoare si inumane.

Mergi la inceput