vaccin BCG.

vaccin BCG. | Autor: NUUSSAA_

Link direct la acest mesaj

bravo cel mai tare site depre mame si copii in general, am si eu o nedumerire cu vaccinul BCG , baietelul meu de 1 an si 4 luni a fost vaccinat normal la 3 zile de la nastere, dar nu prins , adica nu a facut floricica sau cicatrice BCG care se citeste la 6 luni, dr pediatru zice k nu are nimik sa las copilul in pace, oare o fi bine? Mentionez k sunt cadru medical si parerile sunt cam impartite......

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Bine ai ajuns pe forumul www.desprecopii.com !

nici la mine nici la fi`mea nu se vede nicio urma de la vreun vaccin.
daca pediatrul care urmareste copilul spune ca e ok, cred ca asa si este.
acest vaccin cred ca are si rapel, asa ca nu cred ca se poate face ceva oricum pana la revaccinare.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUUSSAA_ spune:

fara testare la IDR acest vaccin nu se mai face niciodata, dar totusi dp unii medici e o problema, la noi in tara exista f multe cazuri de TBC, de asta se si vaccin la 3 zile de la nastere, pe grila de vaccinare a altor tari defapt majoritate BCG nu exista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriananton spune:

nici la fiica mea nu se vede nimic . sincera sa fiu , nici nu m-am gandit la asa ceva .
si eu sunt de parere ca pediatrul daca ar fi fost vreo problema mi-ar fi spus .
numai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Pediatrul fetitei mele m-a trimis sa i-l fac din nou pt. ca nu avea cicatricea specifica. I l-am facut in maternitate cand avea vreo 10 luni. Imi spunea ca poate fi refacut pana la 1 an parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Nici la noi n-a prins. Nu s-a vazut nici o floricica si m-a trimis sa-i fac IDR-ul. Binenteles ca nu prinsese si l-am repetat. Copilul avea cca 1.5 ani. Ce pot sa-ti spun e ca nici a 2-a oara n-a prins (am repetat IDR-ul) si dr care mi l-a vaccinat mi-a spus ca nu se mai face alt vaccin. Nu-mi ramane decat sa-l feresc cat pot (si am in neam pe cineva bolnav de TBC - dar incerc sa nu i-a contact cu persoana respectiva)
Sper sa aiba un sistem inunitar rezistent (cu toate ca noua nu ne-a prins nici cele de hepatita) si sa nu se prinda de el ninic.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Eu am 34 ani. Prima data nu a prins BCG. La scoala mi-a facut IDR si au repetat BCG. Nici acum nu am nici o floricica. Nici reactie nu a facut vaccinul. Sunt super OK, nu m-am ferit ne nimeni in mod special... Am facut si o fetita, acum are aproape 2 ani, la ea insa a prins vaccinul, chiar are un semn destul de maricel.
Eu zic sa stai linistita, sunt multe persoane la care nu a prins vaccinul. Am o prietena care a nascut in Cipru, iar fetitei ei nu i s-a facut BCG deoarece acolo nu mai sunt bolnavi de TBC si nu se mai face nici vaccinul.

Mergi la inceput