Mamici din Grecia (13)

Mamici din Grecia (13) | Autor: mamicigrecia

Link direct la acest mesaj






Cum ne-am intalnit :1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12



MAMICI DIN GRECIA

BINE ATI VENIT !!!


Sa ne cunoastem :

ERTINA cu ATHINA - EUGENIA
LARISA cu DIMITRA si ILIAS
KARMEN 24 cu EFMORFIA
VI4I cu DIONISIOS - IONAS
THEOPHILLINA cu STELIOS
NIBI NIKI cu MARIA
ASTEROPIPAN cu ASTEROPI IOANNA
MAMITZA_ALEX cu MARIA-BIANCA
ANOUK3 cu NICK
LAURA_DIMITRIS cu DIMITRAKISsi ELENI
ALMY cu ELENI MARIA si SPIROS STEFAN
IOANNOULA cu FANULA
LUKASNICOLAS cu LUKAS-NICOLAS
PORUMBITA80 cu RADU si MARIO GABRIEL
CARMAW
MORO_K
ESTHERA2011
MIXAELA
HELLEN25
MAMICA11


Sarbatoritii lunii:

FEBRUARIE
Dimitra (pui de Larisa) - 02.02.2007
Dionisos Ionas (pui de Vi4i) - 03.02.2010
Eleni (pui de Laura_Dimitris) - 05.02.2008


MARTIE
Asteropi Ioana (pui de Asteropipan) - 08.03.2010
Lukas Nikolas (pui de lukasnikolas) - 08.03.2009
Maria (pui de nibi_niki) - 11.03.2010
carmaw
theophillina - 27.03.1978


APRILIE
Dimitrakis (pui de Laura_Dimitris) - 25.04.2003


MAI
mamitza_alex - 04.05.1987
Nicolas (pui de anouk3) - 11.05.2010


IUNIE
anouk3 - 03.06.1977
Athina Eugenia (pui de Ertina) - 08.06.2009
Stelios (pui de theophillina) - 09.06.2010
Radu (pui de Porumbita80) - 11.06.2008
Spiros Stefan (pui de Almy) - 14.06.2008


IULIE
asteropipan - 15.07.1982


AUGUST
Ioannoula - 15.08.1981


SEPTEMBRIE
Maria Bianca (pui de mamitza_alex) - 03.09.2008
nibi_niki - 18.09.1981
Eleni Maria (pui de Almy) - 25.09.2005
hellen25 - 25.09.1980


OCTOMBRIE
mamica11 - 02.10.1972
Fanula (pui de Ioannoula) - 07.10.2010
Moro_K - 29.10.1980
Mario Gabriel (pui de Porumbita80) - 31.10.2006


NOIEMBRIE
Ilias (pui de Larisa) - 18.11.2010
Esthera2011 - 20.11.1974


DECEMBRIE
lukasnicolas - 19.12.1982


mail comun
: mamicidingrecia@gmail.com, mamicidingrecia@yahoo.com

user comun : mamicigrecia
Parola pentru yahoo si user comun este aceeasi ca la gmail.


Ambasada Romaniei la Atena
Consulatul General al Romaniei la Salonic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Un nou capitol plin de lucruri bune sa avem fetelor!!!He he, sunt prima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

A doua.
Anouk, doar la zapada ta "ca la Brasov" m-am gandit zilele astea cand am vazut ca la noi nu se asterne deloc.Acum am citit ca pana la urma nu a tinut mult nici la tine nici la Ioannoula dar macar voi a-ti facut oameni de zapada, noi nu am reusit decat niste bulgari anemici sa aruncam.Multumesc mult pentru ca ai sters numele copiilor, asa e foarte bine.Am avut surprize pe o retea NING anul trecut imediat dupa ce am pus internetul acolo scriam eu in romana si mi-a fost blocata de catre administrator posibilitatea de a sterge poze, informatii, orice de m-am speriat cat pentru tot internetul asta mare.Aveam scrise numele corecte ale copiilor, poze ale lor, poze ale casei (pentru ca era un loc cu "gradinaritul " si eu ca desteapta exact curtea mea am pozat-o) si am si spus unde este locatia exacta in conditiile in care oraselul nostru in doua ore il faci la pas si gasesti orice casa dupa poze. Am crezut ca daca este un loc unde se intra doar prin invitatie, particular intr-un fel nu e nici un pericol si abia cand au aparut aproape 500 de persoane dupa doar un an am inceput sa-mi fac cu adevarat probleme.Cu greu am reusit sa reintru doar sa sterg tot si asta pentru ca m-au ajutat niste fete inimoase dar sperietura mi-a fost invatare de minte.
Aici macar stiu clar ca vede o lume intreaga si nu spun ceea ce cred ca poate fi periculos.
Despre gatit acum: eu sosul de soia cred ca nu l-am folosit niciodata asa ca am dat acum o cautare pe google.Asta e? http://www.e-ecoshop.gr/shop/?p=4864Maine merg la cumparaturi, sambata dimineata fac de obicei grosul cumparaturilor pentru o saptamana si o sa ma uit si in Masoutis.
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata!

Oana,
Mamica, nu ma lasa sa vad link-ul cu sosul de soia, dar se gaseste peste tot, de obicei la sticlute mici si este un lichid maro inchis (soy sauce). Nu-l folosesc mult, dar da gust bun daca pui un pic. Atentie ca e foarte sarat! Pune intai sosul si apoi gusta sa vezi daca trebuie si sare obisnuita.
Eu il folosesc la mancaruri gen stir-fry (legume/carne oparite in wok), in combinatie cu un strop de oyster sauce (sos de stridii).
Noi folosim chinezarii d-astea, dar nu prea mult ca incerc sa fac mancarea cat mai lipsita de chestii artificiale (gen Knorr sau sosuri gata facute).

Pupici ca a iesit soarele si ma duc sa-l obosesc pe putza. Daca mai apuc, mai intru sa mai povestim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Ursoaicelor trezirea va rog!!
Ce vegetati atita...se depune!!
Eu ma hoinaresc ,imi lichidez fondurile(ieri am vizitat Cassa) si nimic in plus
Saptamina viitoare ma duc la capitala ca apoi sa calatoresc cu prietena mea cu masina pina in lILLE ca sa mi mai aranjez hirtiile caci de atita statuta prin Grecia am pierdut vremelnic numarul de SS francez.
E usor de recuperat dar trebuie sa ma duc la ei!
Nu i nimic e o placere pt mine sa ajung acolo...parca mi s au facut vraji;;;privesc cu ochii fascinati si mi place totul!
Nu stiu cum e vremea la voi aici in Bruxelles a fost un viscol de ne a intirziat trenul cu 6 minute:)
Am facut foto in vagonul clasa 2....daca vreti pun vremelnic poza...asa pt a vedea diferenta.
Deci nu va mai spun nimic....da am fost si eu intr un supermatchet chinezesc si am luat la chestii...cred ca inchiriez un avion ca sa ma intorc in ro....cu toate ca eu as opina ca i mai bine aici
Cu acestea fiind zise ma duc la cafea ...dar va astept!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Dimitra (pui de Larisa) - 02.02.2007
Dionisos Ionas (pui de Vi4i) - 03.02.2010
Eleni (pui de Laura_Dimitris) - 05.02.2008
La muti ani!!!! sanatate fericire si tooot ce va doriti!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

Dimitra (pui de Larisa) - 02.02.2007
Dionisos Ionas (pui de Vi4i) - 03.02.2010
Eleni (pui de Laura_Dimitris) - 05.02.2008
La muti ani!!!! sanatate fericire si tooot ce va doriti!!!!

LA MULTI ANI FRUMOSI SI INSORITI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata si #954;#945;#955;#951; #949;#946;#948;#959;#956;#945;#948;#945; .
La multi ani sarbatoritilor si multa sanatate.
Anouk, am gasit sosul.O sa gatesc zilele astea pui si pun.Ce mai face Nick cel mic?
Carmen, aici e cald.Nici vorba de viscol pe la noi cel putin.Zilele astea au fost 9 grade insa este umezeala mare si ieri de exemplu am avut ceata.Nu vedeam la doi metri in fata de dimineata, spre pranz s-a ridicat.Sa pui poze din tren daca ai.Nu va ganditi voi sa va stabiliti acolo ? E o tara ce are si multi romani si multi greci deci nu v-ati simti singuri mai ales daca deja aveti acte.Poate o incercare ar fi buna.Am inteles ca accepta destul de usor inca straini fata de Franta de exemplu.Mie una place mai mult Grecia decat Belgia insa daca ar fi sa aleg intre Belgia si Romania nu as sta pe ganduri.In mod sigur as alege Belgia.Tu daca zici ca acum vei pleca spre Romania cred si eu ca visezi cu ochii deschisi cand mergi pe strada acolo.
Esthera oare ce mai face , nu ne-a mai scris despre progresele cu gimnastica.
Saptamana asta daca e tot asa caldut afara si se mai opreste ploaia cred ca o sa mergem sambata sau duminica dupa amiaza intr-o plimbare pe undeva pe aproape.Copiii vor si la o pestera dar mai vedem.Fetele ce stati in zona, daca nu a-ti mers la Alistrati de exemplu sa stiti ca merita vazuta.Mai sunt si altele dar asta are si site: . http://www.alistraticave.gr/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna ziua, fetele, si o saptamana buna sa avem!

Eu am inceput saptamana bine: mi-a venit in sfarsit decizia de somaj! Deci sper ca in cateva zile sa intre si banii. Evident ca vor disparea instant ca datoriile sunt mari, dar macar o sa am mintea mai linistita.
Cica saptamana asta se strica vremea tare, pe la noi chiar a inceput vantul si ploaia. Cel putin pana sambata tot asa o sa fie, deci, Mamico, cred ca pestera o lasati pe saptamana ailalta.
Sambata asta taiem vasilopita la cercetasi (de fapt sunt 'odigoi' ca suntem numai femei, cercetasii 'proskopoi' sunt barbatii ) si o sa jucam si o piesa de teatru interesanta.

De zis la fiecare nu prea am ce sa zic decat ca ma bucur foarte tare pentru tine, Carmaw, ca petreci super. Ma bucur pentru tine, Mamica, ca esti linistita, puiutii tai sunt bine si faceti planuri de plimbare. Ma bucur pentru tine, Oana, ca esti activa si te tine Fanoula cea frumoasa in priza.
Mi-as dori sa aflu si de la celelalte fete cate ceva (Esthera, Andreea, Theo, Alex), dar sper ca sunteti bine si absenta voastra este scuzata de evenimente frumoase din viata voastra.

Azi facem pestisori de haleala ca am gasit in sfarsit proaspeti (cum e in romana 'bakaliaros'?).

Va pupic si mi-e drag de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

Buna ziua, fetele, si o saptamana buna sa avem!

Eu am inceput saptamana bine: mi-a venit in sfarsit decizia de somaj! Deci sper ca in cateva zile sa intre si banii. Evident ca vor disparea instant ca datoriile sunt mari, dar macar o sa am mintea mai linistita.
Cica saptamana asta se strica vremea tare, pe la noi chiar a inceput vantul si ploaia. Cel putin pana sambata tot asa o sa fie, deci, Mamico, cred ca pestera o lasati pe saptamana ailalta.
Sambata asta taiem vasilopita la cercetasi (de fapt sunt 'odigoi' ca suntem numai femei, cercetasii 'proskopoi' sunt barbatii ) si o sa jucam si o piesa de teatru interesanta.

De zis la fiecare nu prea am ce sa zic decat ca ma bucur foarte tare pentru tine, Carmaw, ca petreci super. Ma bucur pentru tine, Mamica, ca esti linistita, puiutii tai sunt bine si faceti planuri de plimbare. Ma bucur pentru tine, Oana, ca esti activa si te tine Fanoula cea frumoasa in priza.
Mi-as dori sa aflu si de la celelalte fete cate ceva (Esthera, Andreea, Theo, Alex), dar sper ca sunteti bine si absenta voastra este scuzata de evenimente frumoase din viata voastra.

Azi facem pestisori de haleala ca am gasit in sfarsit proaspeti (cum e in romana 'bakaliaros'?).

Va pupic si mi-e drag de voi!

Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)


Ana, nici eu nu stiu cum e in romana d-aia ii dau si eu lu Fanula. Acum se cearta cu mine in parte. tip eu la ea, bn sa nu va imaginati tipaturi d-alea...urate ridic putin tonul..si tipa si ea mai tare ca mine... si normal ca ma bufneste rasul...si nu mai facem nimic....cum sunt eu topita dupa ea, o sa fac o razgaiata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Cred ca e codul pestele romanesc respectiv dar acum nu sunt foarte sigura.O saptamana buna scrisesem si eu insa am uitat ca nu scoate caracterele grecesti forumul si a iesit o ciudatenie deci zic iar:O saptamana buna tuturor.
Chiar asa se strica vremea? Si eu care credeam ca reincepem plimbarile de primavara.Primavara si toamna in general ne plimbam pe distante nu foarte mari(adica o jumatate de zi sau o zi) pentru ca iarna sau vara e prea mare diferenta de temperatura masina-afara si nu e asa placut cand te opresti putin doar.Ma rog, mai asteptam o saptamana daca va fi asa.
Anouk, avem si noi pe aici pe undeva proskopoi pentru ca anul trecut imi ceruse Alexandru intr-un timp sa mearga insa nu m-am interesat exact cu ce se ocupa.Tin minte ca era duminica doar si nu mi-a placut ideea dar poate ma interesez mai indeaproape ce fac exact in viitor si gasesc alta zi.In Romania cercetasii erau la munte din aminturile mele dar aici unde merg?Pe mare asta vara stiu ca intr-o seara au venit acolo unde stateam niste proskopoi cu trei vaporase cu panze foarte faine pentru o noapte insa erau mult mai marisori ca al meu , cred ca cei mai mici erau de gimnaziu, nu stiu exact pentru ca mie mi-a fost cam rusine sa stau acolo si sa ma uit cum isi intind corturile, mananca etc desi tot satul asta a facut in seara aia inclusiv Alexandru al meu normal.L-am lasat in grija unei vecine insa tin minte si s-au intors tarziu acasa.
Ioannoula cred ca e o scumpa acum Fanoula asa ca nu e de mirare ca va fi o "razgaiata".
Eu de fapt deschisesem calculatorul pentru ca m-a rugat Ioana sa-i pun pe un CD un cantec pentru maine la scoala le-a spus doamna sa isi aleaga fiecare ce cantec vrea, sa invete versurile, sa-l explice, sa faca analiza gramaticala la prima strofa si sa-l puna pe un CD.I-am si spus Ioanei: nu era mai normal sa va puneti cantecele pe Cd la ora de informatica in loc sa fac eu asta. Dar na, asa le e mai simplu.
Edit: Asta a ales ea: http://www.youtube.com/watch?v=LLOXlhdxDMc

Mergi la inceput