Timpul liber

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

anca, diferenta intre cele doua activitati este ca sportul il faci de placere, pentru sufletelul tau, pe cand curatenia excesiva o faci pentru altii, chiar daca pe moment iti da o senzatie de multumire. stiu ce spun, pana nu demult eram "madam scama". bine ca mi-am dat seama la timp ca nu asta e scopul si rostul meu in viata. am inteles ca exista lucruri si momente mult mai pretioase decat o casa "farmacie", ca nu trebuie sa detin controlul absolut in micul meu univers.
relax si redescopera micile bucurii din jurul tau. sa stii ca n-o sa-ti ridice nimeni statuie, in semn de recunoastere a calitatilor de gospodina perfecta...


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007)

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Stiu, stiu... Am totusi asa o satisfactie cand totul e in ordine in casa, miroase frumos si sclipeste de curatenie!
Da, imi fileaza o lampa. Am fost conditionata de mica sa-mi placa curatenia si ordinea in casa si in viata in general, asa ca acum... mi-e cam greu sa ma schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Stiu, stiu... Am totusi asa o satisfactie cand totul e in ordine in casa, miroase frumos si sclipeste de curatenie!
Da, imi fileaza o lampa. Am fost conditionata de mica sa-mi placa curatenia si ordinea in casa si in viata in general, asa ca acum... mi-e cam greu sa ma schimb.

nu stiu care este situatia voastra financiara, ar fi un efort prea mare sa angajezi o menajera "dupa chipul si asemanarea" ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Si eu sunt de acord cu ideea angajarii unei menajere desi,daca tu,Anca esti atat de 'pasionata' de curatenie,nu stiu cat de eficienta ar fi aceasta idee.

Cert e ca ai nevoie de timp pentru tine,ai nevoie de prieteni,sa iei o pauza! Vacante obisnuiti sa va luati? Plecati pe undeva macar la cateva luni sa va relaxati un week-end macar ?

Soacra-mea imi tot zicea ca niciodata o 'munca' de femeie nu se vede.Si are dreptate.Oricat ne chinuim sa avem o casa curata,ingrijita pana la urma tot varsa copilul ceva pe covor,ai parte de un 'accident' in bucatarie,sotul intra incaltat,etc.Si atunci ? Inseamna ca trebuie sa stam toata ziua cu mopul si cu lavete in mana? Mai ales ca tu si lucrezi destul de mult din cate am inteles.

Si eu eram asa inainte sa il avem pe Stefan.Nu suportam sa vad o scama pe jos.Acum ? Cu toate ca strangem jucariile din casa si de 10 ori pe zi,seara tot mai gasesc cate o jucarie,o hainuta.Mai stau cel putin o jumatate de ora sa le pun la loc.Cand se trezeste ia ghici ? Direct la 'carii',cum zice el.
La bucatarie obisnuiam sa am o ordine si o igiena desavarsite.Acum de multe ori sunt atat de obosita ca las toate asa cum sunt pana dimineata.Si?Ma ia cineva la rost ? Vine cineva sa ma penalizeze ca nu am spalat vasele,etc?Nuuu vai! Si decat sa ma apuc seara cand sunt epuizata mai bine ma cocolosesc langa puisorii mei.Dimineata sunt odihnita,in cel mult o jumatate de ora luceste bucataria mea!

Zicea cineva ca traim ca sa muncim,in loc sa muncim ca sa traim. Si e pacat!

Fetita ta te va copia mai mult ca sigur.Ai vrea sa ajunga si ea asa? Sa prefere sa stea in casa sa isi faca curatenie in camera decat sa iasa la un film de exemplu cu amicii ei ?
Nu am nici o intentie rea,mi-as dori doar ca fiecare sa aiba timp sa-si poata privi ingerasul cum creste,sa isi poata hrani sufletul si mintea,sa isi faca timp sa iubeasca,sa zambeasca,sa TRAIASCA pana la urma! E atat de important sa avem prieteni,sa facem ceva si pentru sufletul nostru,nu doar pentru casa,familie si portofel!

Traieste ca si cum ziua de maine nu ar mai veni !

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

deci anca, vezi ca asta nu are legatura cu tara in care traim ci cu ceea ce vrem noi de la noi, cu modul in care vrem ca viata sa treaca pe langa noi si prioritatile noastre?! (ce sa-i faci, mie mi-a ramas acest pitic, cu primul tau post). crezi ca e corect fata de tine si de familia ta ceea ce faci? crezi ca familia ta are nevoie de tine doar ca simpla aducatoare de bani si menajera?! crezi ca emotional ii satisface o casa frumos mirositoare si ii ajuta sa se dezvolte psihic mai bine? sunt intrebari pe care trebuie sa ti le pui, si sunt mult mai multe intrebari, nu doar atatea, sa analizezi situatia si sa vezi incotro te indrepti, sa evoluezi sau sa ramai la acelasi stadiu. copii tai, ce primesc de la voi ca parinti, vor da si mai departe, crezi ca e corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Stiu, stiu... Am totusi asa o satisfactie cand totul e in ordine in casa, miroase frumos si sclipeste de curatenie!
Da, imi fileaza o lampa. Am fost conditionata de mica sa-mi placa curatenia si ordinea in casa si in viata in general, asa ca acum... mi-e cam greu sa ma schimb.


anca, daca vrei cu adevarat, poti. cu pasi mici, treptat. nu se intampla nimic daca lasi haturile din maini si permiti altcuiva sa preia controlul. pe bune, daca iti poti permite financiar, angajeaza o menajera, poate nu vei fi multumita de prima, a doua, etc., insa tot vei gasi una care sa-ti faca treaba in casa aproape perfect (am inteles ca filipinezele sunt o adevarata comoara la casa omului). iar tu foloseste timpul ramas liber in folosul tau si al familiei : mergi la cumparaturi, la un salon de coafura sau cosmetica, leneveste intr-o baie cu spuma parfumata cand esti singura acasa, uita-te la un film bun, citeste pe indelete o carte, petrece mai mult timp impreuna cu copila si sotul, in activitati out-door. descopera-ti o pasiune sau un hobby, poate iti plac florile/gradinaritul, poate esti priceputa la decorat, creat, poate ai aptitudini de voluntar pentru o cauza nobila. e normal sa-ti placa sa traiesti intr-o casa curata si ordonata, putini sunt cei carora nu le place. insa nu transforma asta intr-o obsesie sau pasiune care pune stapanire pe tine si te transforma intr-un robot, programat numai pentru anumite activitati.
gandeste-te si altfel : poate fara sa vrei, iti "terorizezi" sotul si copila, sa se miste in varful picioarelor prin casa, sa nu deranjeze nimic, sa nu murdareasca ceva. sincer, care este reactia ta cand sotul sau copila varsa/sparg/murdaresc fara voie ceva/undeva, unde tocmai ai terminat de facut curat si ai muncit destul de mult pentru asta ? iti vine sa scoti fum pe nas sau nu ? faci explozie sau nu ? ii certi sau nu ?

ai spus ca ai fost conditionata de mica sa-ti placa ordinea si curatenia. cine te conditiona, mama, tata sau ambii ? cum anume erai conditionata, ce erai pusa sa faci, primeai pedepse daca nu faceai ce ti se impunea ? te simteai apreciata si iubita atunci cand indeplineai sarcinile ? asta era modul tau de a primi afectiune si atentie din partea parintilor ? daca da, sa stii ca nu-i a buna, ar trebui sa faci niste "sapaturi" in trecutul si subconstientul tau, sa vezi de unde vine aceasta preocupare excesiva pentru curatenie si ordine. iti spun asta cu cele mai bune intentii, viata trece pe langa tine, e pacat sa-ti pierzi atatea clipe pretioase de dragul curateniei si ordinii in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu o inteleg perfect pe Anca74.Sunt la fel si incerc sa nu mai fiu la fel.
Tot din ce a explicat ea "face sens" si pt. mine.Chit ca pic lata trebuie sa fie totul in ordine.Nu plec de acasa pina nu spal si ultima lingurita cu care am invirtit in cafea Nu pot!mi-e urit sa gasesc vase murdare dimineata(mostenire de la mama) sau cind ma intorc acasa.Iesirile la gratar sau la picnic (in parc,la rau ,la munte,la mare) sunt identice.Sunt in stare sa plec cu toata casa dupa mine si numai gindul la cite am de facut la intoarcere ma oripileaza.Dar le fac!Pe toate,atunci,in ordine.Nu pot amana nimic.

Insa am un avantaj.VITEZA!Nevoia sa am putin timp liber ,sa ies la o cafea cu o prietena(si ce ma dispera cind imi zice ca are treaba) sa citesc o carte sau sa vad un film,astea m-au facut sa invat cum se face totul in stil "speedy gonzalez".
Poate ancai,la fel ca si sor`mii i se pare o tragedie (aka,ca-i treaba facuta de mantuiala).dar pe cuvint ca nu-i.Sor`mea alta dilie,da cu aspiratorul 2 ore pe ceas,spala o oala 20 de minute si vasele de la o cina ii ia sa le termine cam 2 ore.O sticla de detergent de vase ii ajunge maxim 3 zile Pe luna dec. mi-a venit apa 200 de euro (se cunoaste ca a spalat sor`mea vasele)

Dar pot sa-i zic ancai ca o ora de sport nu se compara cu o ora de smotru.Garantat!La smotru nu folosesti toti muschii asa cum o faci la sport(si nici la sport daca nu schimbi miscarile..etc).
Dupa smotru esti extenuat ,multumit ca e casa curata .Dupa sport ..ehee,atunci sa vezi productie de endorfine.
Serios Anca.Ia incearca si tu.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

O sticla de detergent de vase ii ajunge maxim 3 zile Pe luna dec. mi-a venit apa 200 de euro (se cunoaste ca a spalat sor`mea vasele)



************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





nu e de ras dar e simpatica faza.
Hannen...si eu o inteleg, asa am fost educate...de mici ni se spunea "poi daca acu nu faci cand esti singura apoi cand te mariti ai sa dai de draq....si ai sa mai ai si copii, ai sa vezi tu, sa nu vii la mine"...poate nu chiar sub aceasta forma, dar mesajul era acelasi...si uite asa la nivel subconstient ni s-a implementat ca noi tre sa facem toate, cat mai bine, eventual perfect ca altfel vai de viata noastra. eu am schimbat macazul, pt ca mie persoanal nu imi place viata pe care mama mea a dus-o, acu la batranete si dupa discutii lungi a inteles ca trebuie sa faca si altceva decat servici, casa, servici, casa, ceva si pt sufletul ei, oricat de mic. e trist , foarte trist ca la X ani sa tragi linia, sa-ti analizezi ce-ai facut in viata si sa constati ca ai facut ft ft putine si mai nimic pentru tine ca individ, ca om.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Total de acord.
Da,asa am fost si noi crescute "ce-i cu atitia pantofi la usa,ce-i aici ,talcioc?Puneti si spalati-i!Astea`s vase spalate?Imi aluneca din mana!Astea`s rufe spalate,latra cainii la ele .Ia-le de pe sarma si in balie cu ele" si tot asa.
eu am noroc ca seman cu tata,am pasiunea cititului si a filmelor .si de cind m-au mai lasat puterile (deh,io ma simt tinerica numa` ca shalele mele zic altceva) am inceput sa apreciez o clipa de odihna.
Dar n-am renuntat la dambla,vorba Ancai ,fileaza lampile alea rau de tot,le fac dar le fac mai repede.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hannen, si eu va inteleg perfect, pe tine si pe anca, pentru ca v-am spus deja, sunt o fosta "madam scama". una d-aia de pieptana zilnic franjurii de la covor, de ex. sau care nu suporta ca unui lucru sa-i fie schimbat locul sau pozitia. stiu, eram oleaca dusa cu capul si eu, noroc ca mi-am mai revenit intre timp. nu stiu exact de la ce mi s-a tras, cu atat mai mult cu cat in copilarie nu am fost conditionata sa fac ordine in camera mea sau in casa, dadeam o mana de ajutor, atat. de gatit am invatat abia dupa ce m-am casatorit, iar toaleta am spalat-o prima data cand m-am mutat in casa in care locuim acum (cativa ani am locuit cu socrii).
evident, nu mi-a trecut peste noapte, totul s-a petrecut treptat, dupa nasterea fetitei si reluarea serviciului, am mai imbatranit si eu intre timp si m-am lenevit oleaca . pur si simplu am ajuns la concluzia ca smotruiala zilnica e "cooperativa munca in zadar", ca nu merita sa pierd atata timp in fiecare zi, sa pun la locul lor toate cele si tot eu sa ma enervez degeaba cand le vad iarasi imprastiate, sa spal vasele in fiecare seara, ca nu moare nimeni daca le spal la 2 zile daca se strang putine, etc. nu va imaginati acum ca la mine in casa e dezastru. nu, e oarecum dezordine deoarece mai sunt jucarii imprastiate prin casa, rufe stranse de pe sarma, insa neimpachetate (le pun in cadita de plastic a fetitei, pana le vine randul la impachetat si pus in dulap; nu calc niciodata in avans, ci strict ce am nevoie in dimineata zilei respective), sunt cateva locsoare unde n-am sters praful de foaaarte mult timp (ex. partea de sus a usilor, sau sus pe sifonierul din dormitor - acolo doar sotul ajunge, cocotat pe 2 scaune, si tre sa-l "induplec" sa faca operatiunea asta). insa atata timp cat nu-mi vine nimeni in control, sa dea cu degetul, sa verifice daca praful e sters sau ca hainele sunt impachetate si aranjate la linie in dulap, nu-mi fac griji. pastrez o curatenie in limitele normalului (daca vine cineva in vizita pe neanuntate n-are de ce sa-mi fie rusine), nu intram in casa incaltati niciodata, iar o data pe luna iau toata casa de la un capat la altul, intr-o sesiune de curatenie amanuntita. practic pierd o zi intreaga, obosesc de pic lata, insa asta este, deocamdata nu-mi permit o menajera, suntem la limita cu banii. am redus la maxim covoarele (am unul mic in sufragerie si o mocheta la intrare, unde pasim incaltati cand intram in casa, acolo ne descaltam), in rest am parchet si gresie si se curata/intretin foarte usor. mobila am putina, deci scap usor si cu stersul prafului.
partea proasta e ca eu reusesc extrem de rar sa-mi iau concediu de odihna, pentru ca nu am inlocuitor la job, practic in afara de concediul alocat pentru vacanta la mare, cu greu reusesc sa rup cateva zile de CO in restul anului, si atunci tot apare cate ceva care imi naruie maretele planuri de a face curatenia-curateniilor in casa, una d-aia in care sa nu scape vreun coltisor necuratat, aruncat vechituri de pe balcon si din dulapul de haine, donat jucarii vechi de-ale fetitei, etc. marturisesc cu jena si imi pun cenusa aferenta in cap ca, din motive obiective, abia inainte de Craciun 2011 am reusit si eu sa spal/curat ca la carte toate ferestrele din casa, nu mai facusem lucrul asta de 2 ani. da, ati citit bine, de 2 ani. pe-afara le spala mereu ploaia, pe dinauntru le mai stergeam eu ca punea fetita mainile si se vedeau urmele, mai stergeam eu o pata de pe rama de termopan cand era prea vizibila, insa curatat si spalat cap-coada ferestre am reusit dupa 2 ani. bine, mi-e si un pic teama, locuiesc la etajul 9 si nu vreti sa stiti ce ghem in stomac am cand curat geamurile pe exterior si tre' sa ies un pic in afara, mi-e frica sa nu cad.
cu putin efort din partea noastra (eu, sot, copila), daca reusim sa mentinem curatenia sub control in timpul saptamanii, in week-end e floare la ureche sa fac o curatenie rapida (vorba lui hannen, speedy gonzalez), termin in timp record cand ma ajuta si sotul (uneori lucreaza sambata), iar timpul il folosim sa-l petrecem impreuna cu fetita, la cumparaturi sau in vizita la prieteni/parinti, sau lenevim prin casa daca vremea e urata.
in concluzie, lasati-o mai moale cu smotruiala , nu aveti decat de castigat daca va indreptati atentia si energia catre alte activitati, mai placute sufletului si trupului


Mergi la inceput