Albinute & bondari de '07 (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Felicitari Luminag pentru bebe2. Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos si cuminte!

Wow, Razvi e primul la toate! Pupam stirbu'!

Nu stiu daca e important ca dentistul nostru ne e si prieten de familie si la prima interventie de acum un an am stat eu prima pe scaun sa vada baiatu' ce si cum e cu plombele.


Marta, sanatate la frumosii aia doi!

Va pupam pe toti de la Maramu'!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Mai Razvi prima data a stat nu a zis nici pas,a doua oara nu a vrut deloc sa stea,asa ca am descoperit ca taticul prietenului lui de la gradi e stomatolog si am mers la el si cu el nu are nici o problema

Martutza multa sanatate!nu mi-e scarba deloc,pt ca pun o hartie speciala si daca face kk arunc cu totul daca nu se pune la spalat,le spal la masina...alergie se vede pe pielea lui efectiv nu ii trecea ititatia,am fost la dermato,am dat o tona pe creme...nici acum nu e perfect dar oricum,are si un pisu mai acid si cand e bolnavior se mai inroseste dar e mult mai bine....

Lumi felicitari de sarcina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

pupici la toata lumea
La multi ani cu sanatate si noroc Antoniei precum si copilasilor care au implinit 5 ani in luna aprilie ..mea culpa dar nu am apucat sa mai urez la timp.

Lilidana pe vic il manca in funduletz desi il spal seara de seara si schimbam chiloteii,in plus il durea in jurul ombilicului si dr a zis ca sunt simptome de oxiuri.
La analize nu a iesit nimic dar,si aici mi sa spus ca trebuie repetat de trei ori ca nu ies din prima.
Din pacate Claudiei ia iesit amidon nemodificat in scaun si trebuie sa mai facem niste investigatii sa vedem de ce si,daca, nu e cumva altceva mai perfid
La Vic au iesit cristale de urati si acid uric in urina ceea ce duce cu gandul la nisip la rinichi sau exces de proteina animala.Mai invistegam si vedem ce regim ne da.

Mady nu am fost langa voi sa vad cum e funduletzul lui Rares dar ai mai facut si niste teste de alergii?Daca tot ai schimbat pampersul si nu e ok poate are alergie la ceva...zic si eu...Doamne fereste si sa nu am dreptate.

cam atat pentru azi....

incet-oncet moare stupul nostru...pacat...poate ne mai auzim
o zi linistita si plina de veselie si iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Martutza, abia acum am citit mesajul tau , am mai intrat pe forum,dar nu am vazut nimic nou,ciudat...
Simptome asemanatoare a avut si David intr-o perioada si i-am zis medicului de famile-atunci avem altul-ca suspectez oxiuri.Am facut testul si pentru ca a iesit negativ, nu i-a dat tratament.Asa e regula aici si,desi,am incercat sa argumentez,nu am avut succes ca cica aici copiii nu fac paraziti intestinali asa usor.Sincer,nu am gasit nimic inteligent sau convingator in explicatia ei,dar nu am avut de ales. Cu timpul,mancarimile au disparut,asa ca nu stiu daca a avut ceva sau nu.
Alta dilema care am e de ce ai facut analize amanuntie de urina pentru Victor?A avut ceva simptome specifice sau a fost o investigatie intamplatoare-adica din 'pachetul' normal de test de urina.Nu stiu cum sa ma exprim mai bine,intelegi tu ce vreau sa intreb .

In fine,eu sper ca nu e nimic grav cu el si nici cu Claudia cu urmele de amidon nedigerat.Va tin pumnii sa fie totul bine .


lilidana & David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Razvan
Mada sa-ti traiasca frumos puiul, mezinul stupului!!!



Azi e ultima aniversare de 5 ani din stup. De multe ori ma intristez si eu ca si Marta ca nu mai suntem aici, ma invinovatesc ca nu-mi fac timp sa scriu aici, dar arunc doua-trei vorbe, o poza, o melodie pe FB. Si m-am intrebat de ce? Cred ca pt ca acolo e mai usor..in sensul de mai superficial.
Ce am avut noi aici a fost (si eu simt ca mai este) pretios, ne-am apropiat atat de mult, incat si daca trec luni de zile in care nu dam nici un semn de viata, tot ne bucuram cand ne "intalnim" din nou. Au fost clipe magice cele in care ne impartaseam primele bucurii aduse de puii nostri, in care tremuram impreuna cand una dintre noi trecea prin perioade grele, in care strigam catalogul cand una dintre noi nu mai scria cateva zile.

Lista mea de messenger are o sectiune DC, am 55 de persoane in ea. Cu marea majoritate nu mai vorbesc, dar sunt acolo.
Aici....stupul, sper sa nu moara. Poate sunt perioade in care nu mai scriem, sau scriem extrem de putin. Dar eu sper sa ne impartasim aici si problemele legate de primii ani de scoala!

Va pupez si va dau o cafea cu scortisoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata,

chiar cand ma gandisem sa dau o cafea, mi-a luat-o duamna kitty inainte.

deci noi suntem bine, in mare. traim intr-o viteza nebuna, intr-o lume nebuna, si intr-o succesiune de evenimente care spun sincer ca si pe mine ma cam depasesc.
in ultimele 3 luni am fost cam asa:
am trecut printr-o restructurare. procesul a durat 1 luna, procentul a fost de 50% plecati, 50% ramasi. eu am ramas ... si greul abia a inceput.
matei merge la gradi si va ramane in continuare la gradi si anul viitor. a fost in vacanta de paste, a venit, a mers 2 zile la gradi si a facut ... pojar.
cand il instalam in alta "vacanta", am facut o criza de ... bila si in 12 ore eram deja operata si "aranjata".

matei: nu i se misca nici un dinte. il urmarim. cu mancatul sta binisor. ne mai certam, o zi mananca, 3 nu, azi e buna mancarea, maine nu mai e ... una peste alta, acum are un "portofoliu" destul de mare cu mancaruri in meniu si noi multe fire de par alb.
imi ajunge la cot, stam de vorba ca "prietenii", uneori isi doreste "sa fi avut alti parinti", dar revine repede la sentimente "normale" cand ramane fara sustinerea parintilor pe care ii are.
la gradi are discutii despre nunta lui cu fetita stefania. trebuie sa o invitam pe la noi pt ca asa este regula: intai fetele vin in vizita la baieti. ei ar trebui sa faca ... puzzle iar eu ar trebui in timpul asta sa le fac "niste sandvisuri, prajiturele ... ceva". inca n-am reusit sa stabilim o legatura cu familia fetei ... va tinem la curent.

cam acesta ar fi raportul/bilant.

o sa felicit noile viitoare mamici: lumi si ana.

as face si o prezenta, dar nu vreau sa omit pe careva si sa se creada ca fac diferente. asa ca ... poftiti fetelor la un raport scurt!

sa aveti o saptamana frumoasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Raport scurt:
Baut cafea cu scortisoara.
Lucrat pana sarit capacele.
Copil sanatos - cu recunostinta de rigoare.
Mers la scoala anul viitor.
Toti dintii la locul lor.
Cand creste mare vrea sa se faca Jokovici.
Trista ca nu mai scriu (si nu mai scrie marea majoritate) aici, promisiuni ca "nu mai fac", stiu ca mint...
In fine, am invatat asa de mult de la voi, mi-ati fost atat de straniu de aproape.. Si de multe ori am in continuare nevoie de sfaturi, desi mi-e teama de lansat mesaje in spatiul virtual.
No. Deci haideti si mai ziceti si voi doua vorbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Va multumesc pentru felicitari si urari.
Vad multe pareri de rau pe aici. Eu nu am fost niciodata foarte activa, nu pot spune din ce motiv dar macar citeam zilnic mesajele voastre. Acum pot spune si eu ca am invatat multe de la voi si sigur as mai avea de invatat.Pana una alta intru la bulgarasi de ian feb 2013 si mai dau o fuga si pe aici.
Va imbratisez si nu uita, Ioana, sa ne invitati la nunta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Sunt trista, sunt suparata, sunt disperata......aseara la ora 10 prietena mea si-a pierdut fetita de 1 an si 3 luni. Vineri m-a sunat sa ne invite la turta pe 9 iunie.
In martie a avut piciorusul rupt (de la patut, a bagat piciorusul noaptea printe betele alea), l-a avut in gips si a urmat tratament.
Saptamana trecuta a facut vaccinul. Era de sambata la Brasov cu bona, D-zeu stie adevarul la ce s-a intamplat. La autopsia de azi rezultatul a fost insuficienta cardiaca, totul declasandu-se cica de la vaccin ca mai trebuia amanat tind cont de tratamentul pe care il luase pt piciorus. E o mare nenorocire, o mare durere.
Nu stiu cine ar putea fi considerat vinovat pentru ce s-a intamplat..... nu stiu daca mai conteaza asta acum, azi si maine.....
Stiu ca se intampla si la oameni Mari ...... este nepotica marelui neurochirurg prof. Ciurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

indiferent al cui copil era ...ERA DOAR UN COPIL ...imi pare rau de tragedia suferita DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA.....

Mergi la inceput