Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Bine ai venit printre noi, YASMI! Ai grija de tine si de cele 2 comori care stau bine, acolo la caldurica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

[b[yasmi[/b], dar drul care iti supravegheaza sarcina ce zice? probabil ca fiind jos, hematomul se va evacua si probabil ca nu pune in pericol sarcina. urmeaza sfaturile drului, stai la pat, ia no-spa, sora mea asa a procedat in situatia in care a avut hematom la o sarcina. toate acestea la sfatul medicului, desigur. asadar, nu ezita sa ii pui intrebari si mai ales asculta sfatul lui, el evalueaza situatia cel mai bine, stiind varsta sarcina, pozitionarea celor 2 saci gestationali, a hematomului etc.bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

yasmi, asa cum bine a spus adiapazi, urmeaza sfaturile dr tau; eu am avut de 4 ori hematom pe sarcina gemelara insotit de sangerare sau pete maronii si cu tratament dat de dr, gen utrogestan si no spa, repaos la pat am depasit cu bine toate episoadele acelea...
Bafta!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

yasmi eu, am avut probleme cu sarcina de la 7 saptamani. atunci am avut o hemoragie puternica, si la eco s-a vazut un hematom , dar nu mai retin exact pozitia lui. am stat internata in spital .mi s.a administrat amestec litic (no-spa+scobutil+plegomazin), pentru ca aveam si contractii. mi se facea si antibiotic, pt ca zicea dr. ca acolo unde e sangerare exista pericol de infectie. si mult repaus la pat.
acasa luam scobutil,duphaston si repaus la pat. mergeam doar la baie si atat.
dupa ceva timp am inceput sa iau si gynipral si utrogestan ...

cred ca repausul la pat e foarte important si bineinteles sa asculti sfaturile medicului. iti doresc sarcina usoara.

scuze daca nu am scris chiar inteligibil, dar buburuzele imi dau tarcoale si mai apasa si ele ..pe tastatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

multumesc fetelor pt primire.
da, ascult sfatul dr., am 600 utro, plus 200 duphaston iar in timpul sangerarii am facut si injectii cu etamsilat si fitomenadion. Am cerut parerea sa stiu daca au mai fost cazuri si daca le-ati depasit cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

etamsilat si fitomenadion( vit. k sau vitamina antihemoragica) ... pt oprirea sangerarii...

dar desigur tu ai specificat asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

MAI TRAIESC!!! (in caz ca se intreba cineva)

Bun venit pe forum fetelor noi! Multa sanatate! Acum am ajuns si eu sa le zic fetelor cu burtica sa profite de timpul asta!

Puisoarele mele implinesc maine 3 saptamani si ca sa ma laud cu ele...avem program deja la fiecare 3 ore, papa tot si frumos fara sa se inece prea des si a inceput sa le placa si baita. Ce sa mai...deja ne imprietenim din ce in ce mai tare.
Si m-as lauda si pe mine, dar nu prea am motive. Am senzatia ca nu fac fata solicitarilor si ca sunt prea panicoasa si nervoasa.

Ziua e liniste si pace pe front (timp in care imi permit sa mai fac una alta prin casa si bucatarie)...dar incepand cu ora 18:00 pana pe la 1 noaptea avem concert in duet sau individual, in functie de program. Celestone-ul ala din saptamana 29 pentru maturizarea plamanilor, soprane le-a facut pe-amandoua.
Am cumparat si Colief la sfaturile voastre. Dar sincer, dupa ce am luat la rand Infacol, Bonisan, salteluta calda cu masaj, fhoen, suzete, etc...am senzatia ca nimic nu le calmeaza. Probabil le va trece de la sine cand se va maturiza complet sistemul digestiv
Singurul lucru care functioneaza (dar si asta pentru o anumita perioada de timp) este luatul in brate strans la piept cu piciorusele flexate pe burtica.

Va pup pe toate gemenistele! Este minunat ce ni se intampla!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Anahadasa, vreau si eu sa vad poze cu bebelinii tai...linkul de facebook la mine nu functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Am incropit si eu un link cu cateva poze scoase de prin telefoane.

https://profiles.google.com/alexandra.hreniuc/about

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

cred ca este un lucru minunat ca va tineti deja puiutii in brate, dar in acelasi timp trebuie sa fie si foarte greu
abia astept sa treaca timpul si la noi...mai ales sa fac eco si bitest, asta dupa 13 febr.
ma surprinde ca de 2 zile nu am mai vomitat deloc...pana acum am ingrijora ca vomitam prea mult
bine ca mi-am vazut puiutii ieri si stiu ca sunt ok ca altfel cine stie cate ganduri imi faceam

Mergi la inceput