Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Loana, sigur ai gemenasi! sa fie intr-un ceas bun. CU ce medic ai facut FIV? Salexa, despre doamna dr. Oprescu am auzit numai lucruri bune. Tu la ce medic erai? Cum ai ajuns la dansa? In afara de faptul ca e un medic bun, mai ai si avantajul ca lucreaza la POlizu care are o sectie pt nou-nascuti f buna.

22+ &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor! nu am mai intrat demult..am facut 1 an, am taiat motul, sua moatele, am rupt si turta- obiceiuri peste obiceiuri, sergiu a ales- banii, parfumul si aparatul foto, iar sonia- papiota, cheile de la masina si verigheta.au fost frumosi,cuminti, iar eu super emotionata apoi am plecat la munte 2 zile, dar eu si sotul eram super obositi,am mai plecat cu inca un cuplu, cu aceeasi masina. mare greseala! am depins unii de altii, ne-am calcat pe bataturi, prietena mea care e innebunita dupa bebici, acum era,dupa al ei boyfriend..inteleg, dar ma presau sa iau deciziile, sa fiu gata cu copiii -ei bateau din palme, si eu schimbam, imbracam, pregateam si masa pe care o luam la pachet,..fuse prea obositor, si stresant! am invatat lectia- masina naostra e sfanta!nici eu sa nu depind de altii, nici ei de mine/moi!
-am avut nopti ciudate- in sensul ca pana la 1 an, sergiu si sonia au avut cate 2 dinti fiecare- cu 1 sapt inainte i-au mai iesit lu sergiu 1 dintisor,si in astea 2 sapt dupa ziua lui inca 3 susu- asa ca acum avem 4 sus sparti- cu febnrilitate intr-o seara, cu maraieli, scaune mai moi..ii iese si soniei ca are niste bale..dar pana ii iese ei, vine craciunul viitor, sau tot asa o sa-i iasa 4 deodata. asa ca am dormit cand cu unul in pat, cand cu altul, cand la jumatea noptii il duceam pe unul la loc ijn patut, il luam pe celalalt, sau alteori am dormit si cu amandoi- ii puneam in pat la noi, dupa incercam sa-i adormim prin diverse metode..
- eu m-am intors de la munte infundata, cu muci- a luat si soniuta, nus tranuta, nu-i curg, dar respira ca un tractor, sau un trabantpunem apa de mare,ser, aspiram, am pus si pivalone, am dat si niste homeopate..am mai dat si niste nurofen cand a facut subfebrilitati, dar cred ca sunt de la dinti,,tot infundata e..au iesit niste muci mai grosi si mai galbeni, acum s-au mai clarificat, sunt aposi..poate sunt pe duca
-am avut netul bulit. nu mergea. am sunat si la ei, ieri treb sa-mi vina acasa.n-au venit. dar am descoperit problema- au tras astia de cablul cu fibra optica, treb sa-l suspendam,dar nu ne ajunge firul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-am iesit in parc zilnic- a inceput sa mi se contureze abdomenul- ca se lasase- de la iarna, de la mancarica..sonia a facut primii pasi de ziua ei, de atunci a inceput sa mearga intre noi, de la unul la altul, si mai ales cu hamul, dupa care e disperata- si-l pune singra pe dupa gat, si urla dc i-l scot. asa ca o plimb, in casa, in parc. sergiu sta pe langa n balansoar si sonia ma alearga prin iarba, prin restul de zapada, de la un leagan la altul..binenteles ca si sergiu o mai ia spre noi in 4 labe- dar in locul de joaca e cauciuc pe jos, asa ca..sunt numai in alergatura dupa 2 furnici acolo, unele mamici ma privesc incantate, unele strambandu-se.asta e, nu pot sta doar pe langa unul, asa ca, sergiu moemntan e mai parasit- dar sunt cu ochii pe el. au inceput sa-l adopte mamicile, il mai dau in leagan, il mai ridica..vreau s amerg cu el si la kinetoterapeut, ca tine laba piciorului indreptata spre lateral, nu inainte..poate sapt asta, om vedeam-am programata la inna teraphy- ptr martea viitoare, am citit aici ca a mers adipapazi.eu acasa ii faceam masaj, dupa nastere,dar cateva minute, maxim 15, acolo ii face 1 ora, e altceva. oricum poate nu e nevoie decat de ghete ortopedice, habar n-am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Am revenit si eu. Imi cer scuze pentru absenta. Dupa ce am lansat intrebarea legata de nastere naturala nu am mai intrat fiindca o vreme am crezut ca am sanse foarte slabe sa mai raman in clubul gemenistelor (revin cu amanunte mai jos). Va multumesc mult pentru raspunsuri. Deocamdata nu as vrea sa schimb nici medicul, nici spitalul, din considerentele expuse de irip (dr. Oprescu de la Polizu), dar e bine de stiut la cine as putea merge daca ma razgandesc. Multumesc pentru pont, rammy_79 . Ro_x_ana, multumesc pentru incurajari . Tu unde ai nascut si cu cine?
Nu e vorba de curaj din partea mea, ci, dimpotriva, mai degraba de frica de cezariana si de nevoia de a fi cat mai repede pe picioarele mele ca sa am grija de doi copii mici. Nu voi fi singura, voi avea ajutoare, dar parca as vrea sa le pot lua in brate fara sa-mi fac probleme pentru cusaturi. Si inca nu am renuntat la ideea unui al treilea copil (chiar daca ar fi tot fetita), si as prefera sa nu intru intr-o sarcina noua cu uter cicatriceal. Dar daca ajungem la concluzia ca e mai putin riscant pentru ele (gemene identice - imi pare rau, dar nu mai stiu cine intreba), atunci bineinteles ca fac cezariana.

Povestea pe scurt: la penultimul control, acum o saptamana, se vedea o brida amniotica cumva ca si cum ar fi fost prinsa de manuta uneia dintre fete. Se misca la unison cu mana, ca si cum ar fi tras de ea si nu ar fi putut sa se elibereze. Cel mai grav era ca se mai vedea ceva ca un fel de membrana care invelea cordonul ombilical. Dr. mea a chemat-o si pe dr. de la morfologie fetala sa se uite impreuna la situatie. Niciuna nu era foarte optimista si deja incepeau sa ma consoleze ca si daca moare un fat am sanse mari sa il duc pe celalalt la termen cu bine. Cred ca ma intelegeti cand va spun ca asta nu a fost cine stie ce consolare pentru mine .

Ieri am fost pentru a treia opinie la dr. Rahimian de la Regina Maria. Intr-adevar e o brida in imediata apropiere a manutei, dar mana arata bine si nu pare nimic strangulat. Cordonul e liber si bine mersi. Dr. parea destul de optimist si zicea ca la varsta asta a sarcinii (27+) nu se mai pune problema de amputat membre, dar ca e posibil sa apara ceva probleme cu degete deformate. Bineinteles ca imi doresc sa fie amandoua sanatoase tun, dar niste degete un pic deformate parca nu mai sunt asa o tragedie in comparatie cu scenariul anterior. Am inteles ca oricum se mai pot repara chirurgical si prin diverse exercitii/masaj.

Maine merg si sa fac dexametazona preventiv, pentru maturizarea plamanilor si simt ca intram in linie dreapta. Acum speram ca totul sa fie bine si sa stea cat mai mult la copt.

Am intrebat si de fixul meu cu nasterea naturala. Mi-a zis ca se poate, cu conditia ca ambele copile sa fie cu capul catre iesire (foarte important e ca prima sa fie orientata corespunzator). Dupa aceea mi-a zis ca daca imi place adrenalina, mai bine merg cu bicicleta pe contrasens pe DN1, daca nu mi-au ajuns emotiile cu bridele amniotice. Am incercat sa-i explic ca pentru mine cezariana e cu mai multa adrenalina. Oare sunt singura nebuna careia ii e mai frica de cezariana decat de nastere naturala?

Am luat patutul de la adishor (multumesc inca o data si lui lumy_clt, pentru intermediere). Este prima achizitie (si deocamdata singura) pe care am facut-o (in ultimele zile suspendasem toate planurile, in ideea ca era posibil sa avem nevoie de bani pentru diverse interventii). Am inceput sa studiez cu atentie si cartile pe care mi le-a imprumutat si mi se par interesante. Daca mai poate cineva sa-mi recomande materiale despre educatia gemenilor, va rog sa ma anuntati. Cel mai mult ma intereseaza sa gasesc metode de a creste doi oameni independenti, chiar daca genetic identici.
Nu cunosc prea multi parinti de gemeni (deci nu va mai mirati ca se uita lumea ca la urs la voi), dar cei pe care i-am cunoscut pana acum (online si offline) mi se par extraordinari . Sper sa ne incadram si noi cu succes si drepturi depline in club .

Era sa uit: geo80, felicitari si multa sanatate si tie si puilor!

La multi ani cu sanatate si veselie tuturor gemenilor proaspat dezmotati !

Alma 27+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Bineinteles ca am uitat cate ceva:

Salexa, suntem colege de medic. Eu merg la dr, Oprescu de mai demult. Impresia generala despre ea este buna: mi se pare ca pune suflet in ce face, ca nu e deloc ahtiata dupa bani si ca in general e o persoana pozitiva. Ce mi-a placut cel mai mult la ea pana acum a fost ca atunci cand ai o problema care o depaseste te trimite la un dr. specializat pe problema respectiva. Despre Polizu nu stiu prea multe, in afara de faptul ca umbla vorba ca ar avea o sectie foarte buna de neonatologie. Asta mi se pare foarte important pentru gemeni, unde riscurile sunt un pic mai mari.

Anahadasa, nu-mi vine sa cred: parca ieri asteptam cu sufletul la gura (din umbra) vesti despre nastere si azi deja discuti despre silueta! Mi se pare incredibil cat de repede zboara timpul. Deja impliniti 3 luni!

Alma 27+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:


alma_alma - o sa fie bine o sa vezi, iti recomand cu caldura DR. POP pt morfolofie , s-a mutat de curand la Regina MAria, ce zice el e sfant.
sfatul meu este sa i tii cat mai mult in burtica, eu am nascut la 37 sapt si 2 zile si ia considerat prematuri si au avut ceva probleme de adaptare maia ales baiatul desi a fost ca grutate mai mare 3100g.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alma, chiar ma intrebam unde ai disparut. Eu zic sa nu mai crezi toate "citirile" din stele de la ecografii, fii optimista si senina cum esti tu de obicei si o sa vezi ca poate o sa fie mai bine decat te astepti. Atatea prostii am auzit ca "s-au vazut" la ecografii incat am inceput sa nu mai cred din prima ceva, ca si tine, cer a doua opinie mai bine... Cand e de vazut ceva, cu siguranta chiar nume mari au dat gres si n-au vazut...Iti tin pumnii sa fie nu binisor, asa cum te astepti, ci sa fie totul foarte bine

Amary 26+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Mai sa sti ca si eu am patit-o cu Puficele in tinerete. Mi-au latrat odata de zici ce=i asta! si fara motiv, erau papate, schimbate..
Si am invatat un descantec. Inainte sa iesi din casa le pui manuta in cap si zici in gand: "Cum ma deochi eu la talpa, asa sa va deochiati si voi"

Freaky enough da A MERS fratee! se mirau batele si toti de ele, le admirau si nu mai imi plangeau.

Orcum tre sa te obisnui cu ideea de a fi vedeta, gata nu mai esti anonima

Citat:
citat din mesajul lui rammy_79

ro_x_ana - multumesc dar daca era dupa mine cezariana era. Wow ce momenteee.....dar a fost bine. Doctorul cu care am nascut la Filantropia se numeste Popescu Florin...un super om in primul rand si apoi medic. Ii datorez multe si il recomand cu cea mai mare caldura.
Cu bebeii...hmmmm, nu ii mai pot lasa singuri o clipa, e destul de obositor, dar sincer in fiecare zi cand ma uit la ei, nu imi vine sa cred ca sunt ai mei si ii ador.
Am inceput de aprox 2 sapt diversificarea, si chiar merge destul de bine. Am o singura problema, care nu stiu cum sa o rezolv. Nu stiu cate din voi cred in deochi, dar eu da, de fiecare data cand ies afara ma intorc cu ei deocheati si sa vezi show. Tipa, urla, uneori amandoi, trebuie sa le spunem dedeochi continuu...e jale, ne opresc oamneii pe strada, se mira de ei, zici ca suntem cu ursul. Am impresia ca nu am mai vazut copii, iar acum scuzati-ma, dar tot vad mame cu gemeni, deci nu mai este asa de senzational, sau ma insel eu?!
Cam atat deocamdata despre noi, o sa mai revin.
Ro_x_ana, tu ce bebei ai, fetite, baietei sau pereche?
Cati ani au? sau cate luni? Tu cum te descurci?
Pupici multi si te imbratisez cu drag

mamica fericita de: Ayan si Eric - 27.08.11


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Looana Doamne ajuta sa fie bine si sa ai un bebe sanatos si frumos! si daca sunt doi cu atat mai bine. Te imbratisez cu drag!

viss LA MULTI AAANI! Felicitari pentru Sonia mergareata!


Alma tinem pumnii sa iasa bine cu puiuta! Amuzanta rau comparatia cu mersu pe dn1 pe contrasens


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Alma iti multumesc pentru raspuns. Ma bucur tare mult sa mai stiu pe cineva la acelasi medic. Acum stau mai linistita.
Astept sa vina din concediu sa merg la morfofetala de trimestrul 3.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
26 saptamani+2

Mergi la inceput