Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mirela eu am nascut la municipal in Nov-11 si am dat cam asa
medic 18 mil, mana a 2-a 3 mil, anestezist 3 si asistsnete cam 10 lei dar numai o data, nu de fiecare data cand au venit si erau destul de dragute; mai un 5 lei la o infirmiera sa faca curat mai bine, sa schimbe patul; un 50-60 lei la brancardieri cand te scot din sala, 50 lei la asistenat sefa cand le-a facut gauri pt cercei

eu am dat mai multicel la doctor ca am ajuns la el cu 10 zile inainte sa nasc, dar se dadea cam 10-12-15 depinde de fiecare cat poate; cred ca merge si mai putin un 8 asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor are cineva o reteta magica de slabit, nu reusesc sa dau jos nimic de o luna; am mancat putin, fara dulciuri, dar miscare putina si nu dar jos nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Mammarutza, da, ne pregatim de petrecere
Am dat comanda si de tort, ca eu nu ma pricep la ornat, facem ceva bun de mancare si asteptam cativa prieteni duminica dupamiaza. Peste o luna va chefuiti si voi
Edamirela, bine ai venit in casuta, sa ne povestesti mai multe despre voi. Cum ai ramas insarcinata, natural sau FIV ? Cand trebuie sa nasti ?
Eu am nascut la alt spital, dar tot in Bucuresti si am dat 1200 lei la dr meu, la mana a doua nimic, 250 lei la anestezist, iar la asistente si infirmiere in total 200 lei. Aaa, si am mai dat la pediatra copiilor 100 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

Buna fetelor! n-am mai intrat de mult... ma bucur sa va regasesc, am mai citit cate ceva din urma si am rememorat emotiile sarcinii si ale nasterii.
Alma-alma, eu am nascut natural. Mi-am dorit asta in sinea mea, dar doctorului i-am spus ca as vrea sa facem cum e mai bine pentru copilasi. Iar ei au vrut sa se nasca asa, caci erau amandoi in pozitie favorabila. Nasterea s-a declansat mai devreme, s 34, din cauza unei indigestii (aveam col scurtat din sapt 27, iar starea de voma a produs contractiile si deschiderea colului). Am nascut repede, in 2 ore, cand am ajuns la spital aveam deja dilatatie 4. Nu am vrut sa imi faca anestezie, iar durerile au fost ca la orice nastere, in cazul meu - la dublu, fiindca au fost doi. Ce-i drept, mai nascusem, cu aproape 2 ani inainte, cu acelasi medic, tot natural, dar un singur copil. Pentru mine a contat foarte mult relatia medic-pacient, faptul ca nu m-a indemnat la cezariana din oficiu si ca mi-a dat incredere ca pot. Increderea asta e secretul, si comunicarea. Atunci cand simti ca medicul e de partea ta, temerile se risipesc. Teama de durere inhiba si poate bloca, din subconstient, cursul normal al nasterii. Nu pot sa zic ca nu m-a durut. M-a durut, dar faptul ca nu mi-a fost frica de ideea de durere m-a facut sa imi fie mai usor decat la prima nastere, cand nu stiam prea bine despre ce e vorba. Oricum, femeile fac asta de cand e lumea. Partea buna e ca acum avem tehnologia care ne ajuta mult. Cred ca si bebelusii te pot ajuta in decizia asta, cu pozitionarea lor, dar si medicul. Nu forta un medic de cezariene sa te asiste la nastere naturala, ca daca nu o face cu inima deschisa, nu e bine. Daca ai un doctor bun, mergi pe mana lui.
Rammy 79, felicitari! cu ce doctor ai nascut? Povesteste-ne mai mult... Tu cum faci fata cu bebicii tai? Ai trecut prin multe!... Perioada asta, pana la 1 an, mi se pare cea mai grea. Nasti, pana te dezmeticesti vin colicii, scapi de colici, apoi vin dintii si tot asa, nopti albe...
Pentru burtici- sarcina/nastere usoara, iar pentru mamici- rabdare nesfarsita si bucurii de la copii!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Mary75, LA MULTI ANI sanatosi si fericiti puiutilor tai Luca si Ianis!!!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MARY1975, uram si noi baieteilor tai in cor LA MULTI, MULTI, MULTI ANI!!! Sa fiti sanatosi, fericiti si iubiti si sa va imbucurati parintii!

Din partea noastra, !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mary: cu intarziere urez i eu la Multi ANi flacailor vostri, sa creasca mari si sa aiba noroc in toate. Cumati petrecut? Poze cum vedem si noi cu puii mari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

fetelor are cineva o reteta magica de slabit, nu reusesc sa dau jos nimic de o luna; am mancat putin, fara dulciuri, dar miscare putina si nu dar jos nimic

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011

Anna, cand afli, ma intereseaza si pe mine! Cum inca alaptez exclusiv, am o pofta de mancare de nu-mi vine sa cred! Si nu mai zic ca m-am ingrasat 3 kg de la nastere! Oare abdomene si bicicleta de la cate luni avem voie? Deocamdata singura solutie pt mine e plimbarea lunga cu caruciorul si urcarea/coborarea scarilor...(stau la etajul 3 )
Geo, felicitari si o crestere armonioasa!
La multi ani spun si eu sarbatoritilor si multa sanatate!
O sapt frumoasa tuturor!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anahadasa, am aflat o dieta, 9 kg in 13 zile, sa vad dc reusesc sa o tin, cica am inceput de azi, sa vedem cat ma tine
eu am erminat cu alaptatul de la 1-mar, tu dc alaptezi nu prea ai cum sa tii dieta
mie mi-a zis doctorul ca pot sa fac gimnastica si chestii, chiar de la 2 luni dupa nastere si am cezariana; in schimb fetele de la salon nu vor sa-mi faca nimic pe burta, gen electro, masaj, vacum
am inceput sa fac si cate 20 min de pilates, care are si catega exercitii gen abdomene, nu cred ca e nici un risc, nu o sa ma fortez eu sa plesneasca operatia sau altele

ce fac piticii, cum mai dorm? ce norocoasa esti,a veai deja pereche si ti-a iesit tot pereche, nu ma mai joc
vreau si eu un baietel si parca vad ca mai fac 2 pasarici

fetele mele sunt cumintele, dorm de la 23-24 seara pana dim pe la 7-8; dar nu prea mananca de 3 sapt, nu au la decat un 200-250g luna asta

mirela, am uitat sa adaug neonatologul inca 300 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, referitor la slabit, eu sunt in plina dieta. Ma ghidez dupa principiile lui Montignac si sunt foarte multumita. Eu consider ca surplusul trebuie dat jos in timp (cateva luni) si nu dintr-o data pentru ca daca vrem rezultate rapide, riscam sa punem inapoi la fel de rapid (efectul yo-yo).
Nu pot sa zic ca sunt obsedata de dieta, dar nu prea mananc ceea ce e interzis, decat cu mici exceptii (ziua mamei mele de ieri ). Am slabit 6 kg in 2 luni, tinand cont ca in saptamana petrecuta la ski am intrerupt dieta, dar nu m-am ingrasat deloc. Eu zic ca e ok. Fac sport de 4-5 ori pe saptamana, respectiv alerg pe pista (program: 5 min. cu 6 km/h, 15 min. alergat cu 8 km/h, 15 min. in panta 10% cu 5 km/h, din nou 15 min. alergat cu 8 km/h si la sfarsit 2 min. relaxare cu 5 km/h; TOTAL = 52 min.). Recunosc insa ca am marele noroc de a avea o pista de alergat in garaj. Cand n-o aveam, mergeam la sala de fitness, dar nu m-a tinut decat 4 luni si odata cu schimbarea orei in oct. 2011, m-am lasat.
Intentionez sa mai slabesc inca 6 kg. Dar cel mai important lucru din punctul meu de vedere este ca nu simt DELOC ca sunt la dieta. Cred ca in momentul in care ti se pare un lucru greu sa tii dieta sau cand aceasta nu are rezultatele scontate o perioada mai lunga de timp, apar frustrarile.
Eu mi-am ales cateva feluri de mancare pe care le ador si respectand principiile Montignac, merge super. Nu pot insa sa mananc decat dimineata si pe la ora 15.30-16.00. Seara mai mananc cate un mar sau doua sau portocale.

ANAHADASA, nu cred ca e indicat sa te apuci de dieta cat timp alaptezi, iar cu sportul, nu stiu ce sa zic, nu cred ca e din start exclus. Ar trebui sa intrebi medicul.

Va doresc tuturor o saptamana excelenta!

Mergi la inceput