Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Anna, si eu zic sa mai astept nitel cu diversificarea. Toate mamele abia o asteapta, dar e mare bataie de cap cu ea,asa ca profita macarinca o luna. Macar sa isi tina capul bine si sa stea in popou.
Noi am inceput cu fructe, tocmai pr ca le dadeam fier si ca sa nu se constipe le-am bagat fr, nu legume. A fost mare chin. Si acum, la 1an si 4luni, ne mai kinuim cu baiatul

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Oana, bun venit!sunteti de apreciat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

multumesc pt urari, bine v-am gasit si eu.

daca aveti intrebari si pot sa va ajut cu ceva va rog. eu zic ca am ceva experienta cu gemenii pana la 14 luni :))

Luca mananca orice, intr-o zi a mancat fara sa-mi dau seama un fir de ceapa verde, asa gol....el casca gura la orice ii dai, fetele sunt mai mofturoase, pe leia tb sa o indop cu supa, ea ar manca doar fructe cereale, biscuiti....dar nu e dupa ea

eu deja le dau de toate, cu exceptia ciocolatei, a carnii de porc dar in rest le dau tot ce mancam si ni dar fara sare sau condimente.

de cateva zile i-am invatat sa ma pupe si sunt f incantata de asta. eu sunt f pupacioasa dar luca ca un adevarat barbat ma impinge , in schimb leia sta sa fie rasfatata. am zis eu ca nu-i rasfat dar daca nu acum, cand si daca nu eu, cine?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna fetelor! Ca tot vorbeati de alimentatie, ai mei inca se satura cu laptele meu, am renuntat treptat la completarea lui Matei de LP, ii dau doar uneori seara cate 100 ml cand nu mai pot cu amandoi si simt ca el nu se mai satura... Sper sa am lapte cat mai mult si sa incep diversificarea numai pe la 5 luni!
In leg cu kg, eu m-am ingrasat ca mananc bine ca sa am lapte pt amandoi, deocamdata m-am resemnat in privinta kg acumulate in plus,cand micutii vor implini 1 an ma voi gandi si la diete, sport etc.
Ai mei au inceput sa doarma tot mai putin ziua, adica un somn de 4 ore la pranz si in rest atipesc asa cate 1 ora, dar noaptea dorm binisor, de la 22, 23 pana la 4, 5 dimin. Nu ma simt obosita, insa a fost mama mea 3 sapt si o alta sora a mea 1 sapt, dar de azi suntem iar singurei, sper sa ma descurc... Fetita mai mare ma ingrijoreaza putin, de o sapt a apucat-o gelozia! Pana acum n-am avut probl, dar tati a fost mai ocupat, nu s-a ocupat de ea ca pana acum si a inceput sa faca figuri. Incerc sa petrec eu mai mult timp cu ea, o iau cu mine in bucatarie, profitam de momentele de alaptat si povestim... incercam sa ne descurcam.
va pup si va citesc mereu!

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi pt raspunsuri fetelor, am intrebat si eu ca sa vad si alte pareri

deocamdata si mie mi-a zis pediatul sa mai stam 1 luna macar, dar a zis sa le pun 1-2 cupe de cereale de orz 1-2 ori pe zi, asta ca sa ia si cea mica mai bine in greutate, ca eu le-am nascut f mici Eva 1.5 kg si Ema 2.5kg, sunt bine acum, dar Eva e tot cam slabuta ca s-a si lungit destul de mult

o sa le dau lapte praf ca de la mine nu mai e decat asa un 100-150ml numai o data pe zi si o sa le dau so putine cereale de orez ca rau n-are cum sa le faca

oare sun singura care nu cred ca e asa greu? ori sunt eu obisnuita cu greul ori sunt ele cumintele foc, de fapt e cate putin din amandoua
a fost f greu in prima luna cand le alaptam si ma nenorocea ceafa si spatele, apoi am scos eu frumos cu pompa si am pus in biberon; si recunosc ca am avut si ajutor, pana pe la 2 luni a venit mama zilnic de la 9-17/18m dar noaptea am stat numai eu cu ele si rar am dus una sotului cand se trezeau in acelasi timp; iar in timpul zileimai si munceam 2-4 ore

de la 1 feb am revenit la munca fulltime, avantajul e ca muncesc de acasa, am o bona 3 zile si mama 2; de la 8-18, mai merg si eu la ele cand vor sa manance in acelasi timp

au si ele momente cand se agita rau si plang asa aparent fara motiv, mai ales seara, de daca ele mi le culca toata ziua aproape, seara au si ele o perioada de activitate, de studiu si joaca
in fine, sper sa o tina tot asa si sa fie cumintele, le-am pus fumos si in camera separata si e bine asa ca nu aud fiexare scancet,au avut o perioada pe la 1-2 luni cand le luam cu noi in pat ca nu se calmau, sau mai bine zic luam cate una ca sa nu otrezeasca pe cealalta

oricum, are mama fete cumintele si frumoase foc, mai ales una :)

o seara buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Am avut si noi doua nopti de vis. A dormit Fabi ...i-a mai iesit un dinte si ne da pauza pana la urmatorul. Asa ca eram odihnita si am smotruit toata casa ca in tinerete. Nu ca acum o luna cand am curatat bucatarie in doua saptamani.
Ne pregatim de mot si turta. am comandat doi banuti de argint ca sa le legam moturile de ei sa-i punem la pastrare. nasa va veni cu turta. Eu fac un tort si ceva de mancare, inca nu stiu ce, ma gandeam la un peste mai bunut si inca ceva. Nu stiu obiceiurile insa vreau sa iau un cadouash pt nasi, ca asa vreau eu. Nu cine stie ce ...ma gandesc eu. Le punem pe tava una alta si ei sa aleaga.Nu facem tam tam, doar noi cu nasii si atat.
Despre diversificare : noi am inceput pe la 4 luni doar cu suc de fructe. pe la 5 luni fructe pasate s.a.m.d. Daca vrei, anna_a , caut schema de diversificare pe care o am eu de la dr pediatra a copiilor si ti-o dau. Imi trimit PM cu adres ata de mail daca doresti.
oanaiftemi: bine ai venit.
mamici, eu visam ca pana implinesc ei un an vor merge singurei in picioare. insa nu o fac decat tinuti de manute. sunt cam bosumflata pe tema asta. ma gandesc ca peste doua luni plecam la mama la curte si daca ei nu vor merge singurei, ce facem? de-a busilea prin curte?
Va pupez ca ma tipa Fabian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mamici,
am si eu o intrebare, va rog frumos, cam cat ceai/apa beau puii vostri pe zi ? ca ai mei muult timp nu au baut decat lapte, insa de la o vreme m-au speriat cat ceai vor (azi cred ca au baut de caciula cam 500-600 ml...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

monas, ce fel de ceai le dai? Il beau din biberon?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Laura: le dau ceai granulat de la Humana, divrese feluri (de fructre,de plante, de noapte, calmant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monas, eu nu stiu ce contine ceaiul ala, ai putea sa citesti cu atentie ingredientele, dar eu personal evit ceaiurile granulate, chiar si pt adulti, pt ca banui ca nu pot ajunge granulate decat prin ceva procese chimice si adaosuri de chestii nenaturale. Banui ca sunt si dulci (probabil de asta le prefera). In locul tau, as limita ceaiul la 100-150 ml si le-as da apa chioara cand cer. Sa se hidrateze e bine. Dar ceaiul nu stiu daca e bun asa mult. De exemplu am aflat din mai multe surse ca ceaiul in exces impiedica absorbtia fierului, ducand la anemii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput