Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-adipazi- noi stam la casa, si desi avem niste covorase, pe jos este rece, dc stau si eu pe jos simt ceva curent, mai rece- desi am izolat, termopane, am pus parchet, tavan fals, nu e ca la bloc..ii culcam si eu fara si am vazut ca desi se culcau calduti la piele, dupa masa, agitatie, ii gaseam dimineata reci, la manute, picioruse, obraji, reci rau, asa ca am mai bagat ceva, namai ales ca nu pot sa imi zica dc le e mai frig.de-abea astept sa-mi zica dc ii doare ceva, dc le e cald, rece, desi nu am grabesc sa creasca, ma enerveaza ca nu isi pot exterioriza nevoile, si treb s-o iau eu pe bajbaite. ma mai simt vinovata ca noi dormim cu plapuma-pilota pufoasa,iar ei dezveliti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna ziua mamici si burtici,
Arta, am admirat si eu frumosii tai! Cum faci cu ei dupa ce te intorci la lucru_.
Viss, pun poye ceva mai incolo, sa mai descarc din aparat. Acum scriu de pe laptopul sora+mii )de aceea habar nu am sa scriu bine). Si mie mi+e dor sa vad fratiorii cumnitei...
Noi suntem cu Fabi in adevarate lupte. Noptile sunt un calvar )s'a oferit sora+mea sa doarma cu el si+n doua nopti a dat+o gata=. Cred ca de ladinti este, desi ii dau cu de toate. I+am luat si Camilia insa nu mi se pare ca ar avea efect cine stie ce. Eva in schimb e o bomboana. Se treyeste o data pe la 2 nopatea, papa si gata. Dimineata o aud gangurind in patut, insa nu deranjeaya pe nimeni sa urle ca frate+su sa fie luata de acolo, Cateodata mai fac hay de necay si+mi sopun ca asa cum fiyic seamana fiecare in cate o ramura a familiei, Eva , ca cei din partea mea care nu stiu cum sa nu deranjeye si sa ajute, asa Fabi seamana cu cei din familia sotului care deranjeaya mereu.
Ai mei dorm in pijamale )cu maieu pe dedesubt= si in saculeti de dormit cu fermoar si capse la picioare , asa ca le ies talpicile pe acolo. Pijamalele numai cu talpici.Insa la anul sa vedem de alti saculeti pt ca acestia vor ramane mici..Mai protestau ei la inceput si+i mai gasesc pe jumatate scosi din ei insa in general stau acolo si migreaya prin pauturi in saculeti.
Sunt madra foc pt ca Eva a invata sa se dea jos singurica din patul mare. O mai veghey cu atentie insa nu mai pun mana deloc sa o ajut. Fabi mai are de lucru la capitoul acesta. In schimb ma ingrijoreaya ca ea e tot cu doi dintisori doar..si cu parul putin si rar.
Noi pt mot nu facem tam tam, chemam doar nasii si s+au autoinvitat soacra si cumjnata mea. Ma cam oboseste ideea, eu vroiam doar cu nasii, ca si asa nu avem loc aici, insa nu am ce face. Pregatesc eu un meniu usor . Sa vedem cu turta cum facem, pt ca nasa nu se pricepe sa faca,,cred ca s+or gasi de cumparat. O sa le cumpar doi banuti de argint sa le leg mutourile si cam atat.Plus un cadou pt nasi . Habar nu am care sunt traditiile, insa fac totul cum am chef. De aceea ne+am si ales nasii acestia si am fost bucucrori ca ne+au acceptat de fini, sa fim relaxati mereu. Si chiar am fost.Mai ales nasa e super.
Eh ce bine e cu laptop chiar daca scriu f prost. Il am pe Fabi pe picioare )a trebuit sa+l culc devreme ayi pt ca plangea si era agitat=si va pot scrie linistita, pt ca altfel se agatua amadoi de mine.
Acum va pup si revin mai taryiu cu poye.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas se fac pe comanda turte la brutarii/cofetarii. Am vazut eu la unele in oferta
Noi la un an i-am sarbatorit in Bucuresti cu niscaiva invitati si bunicii, cu tort si suflat in lumanarele. Motul l-am luat mai tarziu cand am ajuns cu ei in Crtaiova la nasi, doar noi si nasii la nasi acasa, turta am comandat-o acolo la o patiserie



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

multumesc pt raspunsuri fetelor
nu m-am impacientat, eram doar curioasa cam ce valori au avut bebeii vostri. Dr. mi-a zis ca e ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-sa inteleg monas- ca in acei saculeti dorm pe spate, nu? ca ai mei rar dorm pe spate..dar eu zic ca e ok si asa- un pic mai grosut imbracati si dezveliti.astia ai mei treb sa fie mobili, desi ma gandesc ca poate sergiu dc nu ar fi asa mobil, poate nu ar mai ateriza in fund asa des? am un saculet primit, si nefolosit, poate diseara incerc? dar el doarme intr-o parte, sau pe burta cu genunchii la piept, curuletul in sus, oare o sa se simta incorsetat?hai ca incerc, si dc face urat, il scot din ala- sa vedem
- ai mei acum se jaoca cu gablonturile mele descoperite intr-un sertar blocat, dar dc deschid usa la dulapul de deasupra pot baga un pic mana, si au gasit bratari colorate, cu margele..sunt tare incantati, le pipaie, le zornaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Multumesc Monas, Adipapazi!
Adipapazi: locuim in Brasov, muntele- respectiv padurea- e in fata bloocului
Monas: am o tanti care va veni sa stea cu ele; incercam- si noi, si ea. Ca varianta de back-up, cresa privata. Am fost sa vad si la stat, dar e nebunie: dupa ce ca sunt 30 copii la o ingrijitoare, trebuie sa te inscrii si cu un an jumate inainte! Urlau copiii aia de spuneai ca-i taie...saracii de ei..
La privat erau 8 in grupa, veselie, joaca...mai mare dragul. Dar sa vedem intai cu tanti...
Ce se mai face la taiat mot, voi stiti? nici de turta nu stiam...altceva? eu habar n-am de obiceiuri...cred ca vor veni doar nasa si bunicele, si ne gandeam sa iesim cu ele pe undeva, la un restaurant. Pentru prieteni ne gandeam sa-i scoatem la un gratar la final de martie, la cabana noasta- avantajul de a locui in Brasov:-)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Monas: si eu am incercat cu sacul, a fost esec total...nu suporta sa stea legate. Si le-am tras fermoarul doar dupa ce au adormit, si tot degeaba...
Deci si la voi e greu cu somnul de noapte...s eu sper sa fie de la dinti. Am incercat si eu cu Chamomilla, niciun rezultat- desi cica exista mai puternice, cu concentratie mai mare, sau mai mica...poate nu am incercat ce trebuia. Nici cu Panadol sau paracetamol supozitor nu a trecut, doar Nurofenul a dat ceva rezultate- dar il dau numai cand suntem la capatul puterilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Raportez noapte dormita integral de amandoi mucosii in saci de dormit !!!
Acum sa nu intelegeti ca a fost fara treziri...alea au fost, putine ce-i drept, doar cu chematul meu la apel si niste "nu, nu" miorlaiti prin somn , una din suzetele Evei lipsa la apel (era la mine in camera ) si ceva vise . La nicio trezire nu au avut vreo problema cu sacul, nu au mai incercat sa scape de el. Pe Dragos tot dupa ce a adormit l-am introdus acolo, altfel nu vrea



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

viss am revenit cu poze:
http://s1121.photobucket.com/profile/monas1
am pus si o poza cu Eva adormita si bagata in sac. nu stiu cum fac dar ai mei se intorc si pe burta asa in saci, sau dorm intr-o parte. se muncesc ei insa reusesc. ba chiar ii gasesc ridicati la bara tot in sac. acum m-ati bagat la idei..daca Fabina o dormi mai bine nebagat in sac?
uf ma urla Fabian , tre sa va las


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna seara tuturor!
Avem o problema: Luca refuza categoric laptele!!!
Se intampla de aproximativ 10 zile. Pana in urma cu 3 zile, ai mei aveau mese de lapte dimineata (cam 120 ml) si seara, in somn (cam 270 ml). Dimineata, Luca nu bea cu mare pofta...si aia 120 ml abia ii inghitea in decurs de 1 ora. Seara, pe la 22.00, le dadeam in somn ultima masa, dar daca se trezea cumva, nu mai manca deloc
Am incercat sa le dau ultima masa de lapte la 20.30 cand se culca...Incercare nereusita...treji fiind, inainte de culcare, nu beau nimic
Am incercat atunci altceva: in loc de masa de cereale, le dau 1 iaurt, iar inainte de culcare le dau cereale cu lapte praf.
La Carla functioneaza perfect, dar Luca in primul rand nu bea deloc lapte dimneata, iar in al doilea rand, azi mi-a refuzat si cerealele cu lapte (cred ca a simtit ca au gust e lapte). Cu chiu cu vai mi-a mancat jumate de portie, dupa ce i-am amestecat acolo si 1 iaurt de fructe
Bine, sa zicem ca seara il mai "prostesc" cu iaurt in portia de cereale cu lapte, dar ce fac dimineata cand nu bea deloc si imi sta pana la 12 nemancat . Astazi i-am pus in sticla un pic de scortisoara, sa-i mai schimbe gustul, dar fara folos
Pediatrul mi-a sugerat sa incerc cu lapte de vaca sau cu NAN3 cu arome. Laptele de vaca il scuipa, iar maine ma gandesc sa iau NAN3 cu arome.
Ce sa mai fac???

Mergi la inceput