Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Roxxy, au luat excelent in greutat, peste un kg. este exceptioanl. Esti super tare ca alaptezi. Sa le bagi supliment e o tampenie, cate mame nu ar vrea sa isi poata satura gemenii cu lapte de mama.bravo tie ca ai lapte, te rog in genunchi sa nu bagi lapte praf. Va veni ziua aia neagra, dar aman-o cat poti, sau poate tu vei avea sa le saturi pana mult timp de acum inainte,ceea ce iti doresc din toata inima.
Pune-le linistita pe burtica, nu vor pati nimic. Stai langa ele la inceput, sa te convingi.
Curaj, te descurci minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Laura, scriai mai sus de hidratare. Cum verifici daca e totul in regula? Mie mi se pare ca fetitele mele desi sunt uleiosite in fiecare seara, au pielicica destul de uscata. In special pe picioruse.
Oare o fi deshidratare sau sunt micute inca si li se schimba pielea?

Si vroiam sa va mai intreb cum faci diferenta intre regurgitare si varsatura?!
Sunt dati cand bebeluselor le curge laptic din gura imediat dupa masa. Atunci cand le pun pe umar pentru scos aerul. Oare sunt supra-alimentate sau o data cu bula de aer iese si lapticul? Cateodata ma ingrijoreaza ca pare destul de mult cantitativ.

Va doresc noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ADIPAPAZI, sa stii ca am mai auzit de la o prietena shmekerii de-astea cu dormitul: mama trebuie sa stea langa copil pana adoarme, dar daca trebuie sa-l culce bona sau bunica, adoarme si singur .
Ce sa-i faci...profita si ei dupa cine pot... Cat despre cruzime, eu sunt prima care te acuz (hi!hi!hi!)

BALANTA, bine ai venit si tu cu "echipa" ta printre noi! Eu am fost in concediu medical din sapt. 20 si am stat mai mult pe acasa. Faceam si eu exact aelasi gen de activitati prin casa pe care le faci si tu. Si culmea, eu care nu sunt o mare bucatareasa, in sensul ca stiu sa fac mancare, dar nu ma omor cu gatitul, atunci m-a apucat pe mine cheful de stat la cratitza, de incercat tot felul de retete . Parca eram nebuna. Dar ce nu face omul de plictiseala...Daca nu faceam nimic, aveam o stare de nervozitate, de inutilitate...Imi amintesc cum curatam zarzavaturi si amestecam in oala de pe aragaz stand pe scaun Dar ce fericire era pe mine cand venea sotul acasa la pranz la masa...mancam impreuna...Ce mai, ma simteam ca si in weekend.
Astea toate pana odata cand mi-a spus dr. ca am colul scurtat rau de tot...Adio bucatarit, adio plimbarit! Mi s-a sugerat sa stau mult in pat, dar nu numai in pat...sa nu mi se umfle picioarele prea tare. Miscare minima si la primul semn de disconfort, pauza. Dar, repet, nu am avut niciun moment colul deschis sau intredeschis.
Concluzie: nu te omori cu gospodaritul, stai la aragaz cat sa-ti faci o budinca si RELAXEAZA-TE!
Eu luam mult Magnerot pentru prevenirea contractiilor si a intaririi burtii, cam 8/zi plus MagneB6.

ALEXA, tinem pumnii ptr. somn prelungit la bebelushe ! Parerea mea ca odata masa de noapte eliminata si disparitia colicilor, au trecut problemele majore ptr. indepartarea carora nu prea ai ce face decat sa astepti sa treaca timpul. Deja totul devine mai placut si mai usor!

ROXXY, poti sa le tii linistita pe burtica oricand, chiar si imediat dupa ce mananca. Nu te stresa daca o saptamana nu au luat asa de mult in greutate! Vor lua saptamana urmatoare sau cealalta. Cata vreme mananca si se simt bine, totul e ok.
In ceea ce priveste cantitatea mancata, sa stii ca nu e regula. Fiecare copil este unic. Daca pe ai tai ii satura 130 ml, s-ar putea ca la aceeasi varsta pe ai mei sa-i sature 90 ml sau 100 ml. Eu am observat asta la ai mei, dar si facand comparatie cu alti copii. De exemplu, ai mei au mancat de la inceput foarte mult, pentru a recupera din greutate, fiind nascuti prematur (34 sapt.+5 zile). In momentul in care au ajuns din urma copiii cu kilele, pur si simplu de la o zi la alta, au mancat cantitate normala. Si nu glumesc cand spun ca Luca la 1 luna jumate avea mese si de 250-270 ml, uneori chiar mai mult.
Parerea mea e ca nu gresesti daca le dai LM si in completare LP cat doresc. Atata vreme cat rezista 3-4 ore cu cantitatea primita, inseamna ca le este bine, sunt satule. Important este sa le faci program si sa incerci sa respecti orele de masa. La mine PROGRAMUL este litera de lege!!! Program de masa si program de somn intotdeauna sincron!!! La noi a functionat si functioneaza in continuare de minune!

Hai ca v-am plictisit deja, cred. M-am intins ca o caracatita!

Un de noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ROXXY, citind comentariile de mai sus ale fetelor, care nu aparusera cand eu am inceput postatea (se pare ca suntem toate deodata online ), cred ca am inteles eu gresit mesajul tau. Si anume am inteles ca nu ai avea destul lapte. Dar daca ai, nu le da LP. Cred ca am inteles gresit si ptr. faptul ca eu nu am avut de la inceput destul si ai mei intotdeauna au primit completare LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ALEXA, regurgitatul presupune o cantitate mica de lapte, aparuta dupa ce a facut bebe "buf", in timp ce varsatura e cand da afara tot sau o mare parte din ceea ce a mancat si de multe ori da afara cu bolta . Deci daca nu stii care e diferenta, inseamna ca picele tale nu au vomat niciodata. Doamne ajuta ca asa sa fie si pe viitor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Eu nu alaptez. Am alaptat o saptamana. Sper sa nu le afecteze cresterea de nici un fel fetitelor mele.

Imi vine sa plang de fiecare data cand citesc despre asta....este foarte deprimant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Aoleo, am lipsit doua zile si ati umplut trei pagini , ceea ce nu se prea intampla aici, in gemenie (cum zice sugubina) pt ca toate suntem tare ocupate...
Roxxy, ms pt aprecieri! Vreau sa vad si eu pozele, daca esti draguta sa mai postezi o data link-ul. Poate le-am vazut deja, dar imi face placere sa le revad!Tu ai o groaza de intrebari si e bine ca fetele ti-au raspuns deja, eu desi mai am doi nazdravani, credeti-ma ca ori am fost prea tanara atunci (25, respectiv 27 de ani), ori nu le-am pus toate la suflet, dar multe chestii nu mi le mai amintesc . Mi-e si jena, uneori, sa pun anumite intrebari pt ca deja mai am doi nazdravani si ar fi cazul sa detin informatiile... In fine, eu ma bucur ca suntem o gasca faina aici si putem invata una de la alta!
Eu ii alaptez la cerere, dar nu mai devreme de doua ore, trei chiar, iar Matei are si completare de LP de doua ori pe zi, dimin si seara (cand se intampla sa molfaie sanul ca pe suzeta, cand clar nu mai curge nimic si el nu e satul). El e mai mancacios, are deja 4.800 kg la 6 sapt, nascut cu 2.800.Natalia insa se satura cu laptele meu (are 4000 kg), ea mananca aprox 100 ml la o masa, pe cand el mananca si 150 ml.
Eu ii pun mult pe burtica, de cateva seri ii pun de seara pe burtica in patut si dorm mult mai bine, de la 22, 23 pana la 2,3, adica 4 ore.
Alexa, mi-a placut cand ai scris ca ti-ai pierdut memoria dupa nastere , parca vb de mine! Atata am stat sa ma gandesc intr-o zi care e sinonimul pt 'ragait' ca sa folosesc si eu un eufemism , si nu mi-a venit, dictionar de sinonime n-aveam vreme sa consult si abia acum am citit intr-unul dintre mesajele tale si m-am desteptat, deci voi folosi cu incredere termenul 'eructat'
Balanta, Andreea bine ati venit!
Noi n-am avut interdictie in ceea ce priveste viata sexuala, asa ca ne-am facut de cap pana in sapt 30... dupa aia nici sa ma misc nu mai reuseam...
Plange fata, am plecat!

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Am revenit ca n-am spus tot ce aveam pe suflet!
Sugubina, ce veste buna mi-ai dat cu dormitul in acelasi pat pana in luna a 8-a! Sper sa reusim si noi sa intindem cat mai departe data cand vom aduce al doilea patut, asta insemnand sa ne blocam tot spatiul din dormitor.
Nu mai stiu cine zicea de trei bucati copii Ti se face dor de urmatoarea bucata cand incepi sa dormi noaptea, sa nu mai hranesti cu lingurita, sa nu mai cari in brate... cam pe la 3, 4 ani! Cel putin asa a fost la noi, primii i-am avut la diferenta mica (1an si 10 luni), am vrut sa simta ca au un frate/sora si chiar simt, nu prea pot unul fara altul, mai ales fetita e scai dupa frate'sau, iar gemenasii au venit la 5 ani de la nasterea fetitei, fiind programat un copil care sa ne mangaie batranetea , eu si sotul avand peste 30 amandoi , asa ca o sa ne-o mangaie la patrat!

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Alexaaaaaaa,te bat acu!ai avit tu lapte sa curga in debit industrial si nu le-ai dat?atunci sa te acuzi. Stai cuminte acolo ca bebelinele cresc foarte bn si cu lp.
Anahadasa, ce masina aveti?am si io o curiozitate, cum plecati toti de acasa?sunt fanclubul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Este gresit sa faci program de masa unor copii de 2 luni alaptati! Alaptarea se face la cerere (la cerere=atunci cand cere copilul, chiar daca e la jumate de ora de la ultimul stat la san), daca vrei sa alaptezi si sa ai lapte destul (mai ales ca e vorba de 2 copii). Un copil alaptat poate sa suga si dupa 30 de minute uneori, si dupa o ora sau dupa 4 ore si e normal asa. Nu inseamna ca nu ii ajunge laptele, ca nu se satura. Laptele de mama se digera mai usor decat laptele praf, plus ca nu este un control al cantitatii supte, deci e posibil ca la un supt sa manance mai mult, la altul mai putin. Laptele matern vine la inceputul suptului mai putin gras, mai apos pentru a potoli setea, apoi vine laptele satios. Daca la o masa copilul a supt putin, apoi a adormit sau s-a jucat doar cu sanul probabil a facut-o pt ca i-a fost mai mult sete decat foame (sau i-a fost lene sa suga mai tare). Dupa un asemenea supt, e firesc sa vrea mai repede, sa stea mai mult la san, sa manance mai mult. E normal. Zic din nou: bebelushii nu sunt robotei, sa mamance fix la ora 'x', fix cantitatea 'z', sa creasca fix 'y' grame!
Laptele praf dat atunci cand nu e nevoie nu e ok, din puntul meu de vedere. Alaptarea la cerere face ca organismul sa primeasca semnale si sa stie corect care e cantitatea de lapte pe care trebuie sa o produca. Pastrarea productiei de lapte se face alaptand, nu bagand lapte praf ca sa doarma 3-4 ore fara sa te deranjeze. Asta desigur, daca vrei cu orice pret sa alptezi. Stiu ca nu e usor sa stai cu copiii la san zi si noapte. Stiu ca nu oricine o poate face (fizic, psihic, emotional). Dar daca e ceea ce vrei si organismul te ajuta, atunci se poate.
Zic din nou, poate vede cineva care are nevoie de informatii si e interesat:Aici http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=94&nm=Alaptare exista un subforul de alaptare unde mai multe mame care au trecut prin asta si stiu ce vorbesc, dau sfaturi foarte bune si bine documentate despre alaptare.
Laptele praf dat cand nu e neaparat nevoie si programul de masa sunt primii dusmani ai succesului alaptarii. Apoi sunt oboseala, lipsa sprijinului celor din jur, sfaturile gresite.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput