Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Buna fetelor!
Sunt insarcinata in 15 sapt cu gemeni obtinuti prin FIV. Va rog sa imi spuneti daca vreuna din voi a dus sarcina fara cerclaj si cu un col mai scurt (la 12 sapt si 6 zile era de 3.9 cm si ieri, la aproape 15 sapt, era de 3.3). Ezit sa il fac fiindca unul din dr, in care am cea mai mare incredere, spune ca sunt riscuri la cerclaj plus ca el nu impiedica o nastere prematura (asta cu nasterea prematura mi-a confirmat-o inca cineva, care a fost insarcinata cu gemeni, a facut cerclaj pe la 18 sapt si cu toate astea, pe la 24-25 sapt a intrat in contractii puternice si cu tot statul ei in spital, a nascut la 30 sapt).
Multumesc anticipat de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

astazi mergem la dna doctor sa vedem ce ne mai spune, cat cantaresc si poate ne programeaza pt cezariana. Am auzit ca la ecograf iti arata o greutate, iar cand se nasc au o cu totul alta greutate. la voi cum a fost?
La Medicover stiti pe cineva sa fi nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-da, balanta- colul meu nu numai ca s-a scurtat dar s-a si deschis, sau ma rog- intredeschis.de la 22 sapt, si am stat asa pana la 37 sapt.dar cu repaus, la pat, la calculator, la geam privind pomii incarcati de zapada, acum 1 an si ceva..deci, se poate. iar spre sfarsitul sarcinii, s-.a inchis.,nu a mai scazut in mm..am fost supravhgeat initial la 2 sapt ecoghrafic, apoi lunar, si dr. mea nu a fost pro cerclajului, decat dc situtia se agrava cu tot cu statul la pat. am nascut prin cezariana, deci poate as mai fi stat cateva zile..bafta in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, stai linistita, nu te ingrijora atat! Trebuie sa fim optimiste. Ti-am povestit ca si la mine la 17 s se scurtase colul la 3.3 de la 4.3. Am stat linistita si saptamana trecuta la morfofetala avea 3.7. La mine cred insa ca a fost si din cauza ca fetita s-a intors si nu mai statea cu capul in col. Depinde de cum se aseaza bebeii, ai mei sunt mari "invartitori". Partea nasoala e ca eu din cauza copilului nu pot sta permanent linistita, dar tu chiar ai posibilitatea sa stai mai mult la orizontala. Incearca sa stai linistita si o sa vezi ca o sa fie mai bine la urmatorul control. Dr chiar mi-a spus ca la gemelare la un col de 2.5 e inca bine,si depinde f. tare daca este un col rezistent... Acum morcovi "undeva" te cred ca ai si tu ca si mine, ca gemelarele au un risc f. mare de prematuritate, dar trebuie sa ramanem optimiste.
Mai este o mamica cu gemenei si trombofilie, Vali79 cred, care a avut probleme cu colul in sarcina, nu stiu exact, dar parca nu a avut cerclaj si a dus sarcina cu bine la sfarsit. Poate ne povesteste ea mai multe daca intra....
Andrusckrobi, bine ai venit! Cum sunt gemeneii tai, identici sau fraternali?


Amary 21+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si bun venit noilor burtici
o iau cu raspunsurile in ordine inversa postarii:
geo80: la mine la ecografia facuta cu o zi inainte de nastere au avut aproape la fel ca la nastere, cu o mica eroare de 20 grame.
balanta_tm: colul meu a fost mai mereu de 32mm. la un moment dat nici nu mi-au mai spus cat e de lung sau scurt. si eu am intrebat dr de cerclaj (ingrijorata de aclte cazuri de nastere prematura) iar dr mea (cea cu care am facut si FIV-ul ) mi-a spus cam ce ti-a spus si tie dr. asa ca am mers pe mana d-neai si a fost bine. am nascut prematur (la 34 saptamani si 5 zile) pt ca am fost eu neastamparata si am carat greutati pe scari pana al et 4), deci cat mai cuminte sa fii cu treburile.
andruskrobi: ref la viata sexuala , eu am intrebat dr dupa ce am trecut de 12 saptamani de sarcina si atunci mi-a dat "liber" . dupa un timp am renuntat noi. cel mai bine intreaba dr tau ca stie mai bine cum stati voi cu sarcina:). despre culcare, eu i-am pus in acelasi patut pana la 4 luni, despartiti de un sul facut dintr-un prosop. apoi mi-a fost teama ca incep sa se zgarie fara sa-si dea seama si i-am separat cu patuturile.
mmammarutza: mvai ce bine ca plecati! petrecere frumoasa sa aveti! sa va relaxati si odihniti
sugubina: mi-ai dat fiori cand ma gandesc la ce m-o astepta si pe mine mai peste cateva luni. eu deja nu mai stiu cum sa ascund prizele si cablurile din casa, maare punct de atractie pentru ei. daca s-or da jos din patut, mi-e ca direct acolo se duc. Insa Maruta este fantastica:). Poate va fi alpinista
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna! Mammarutza eu sunt pe-aici cu tot cu bebeline. Ne-am imprietenit frumos. AM FACUT O LUNA AZI!!!! Si tot ele ne-au facut un cadou la fel de minunat ca si ele. Am avut prima noapte in care au dormit de la 23:00 pana la 4:00 dimineata continuu..... SUNT FRESH!

Laura, eu inteleg ce zici si admir felul in care aperi fapturile astea mici si lipsite de aparare. Suntem toate pe aceeasi parte a baricadei si nu cred ca Mammarutza a dat o conotatie obscena sau negativa cuvintelor folosite ca apelativ....plus ca... daca m-ati auzi si pe mine cum imi alint si sotul si fetitele..... Cred ca a fost o neintelegere.

Bun venit viitoarelor mamicute de gemeni. Sarcini usoare si multa sanatate!
Nu mai stiu sa zic exact in mm, ca mie mi s-a cam sters memoria dupa ce am nascut...dar la mine a fost asa: contact sexual INTERZIS din saptamana 12 pentru ca avusesem contractii si o usoara sangerare, iar colul se tot scurta de a trebuit sa stau in pat la greu. Si culmea fix in ultimele saptamani nu numai ca nu se mai scurta, dar se lungea si era bine inchis...de am ajuns in saptamana 37 fara probleme.

Va pup pe toate si va doresc o iarna cat mai scurta tuturor...asta daca nu cumva va plac nametii astia cat casa. :( Eu promit sa nu mai ma plang niciodata vara de caldura. ABIA O ASTEPT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Ma bag si eu in seama despre patut si sarit jos din el....desi noi inca sutem in faza in care ele dorm amandoua de-a latul cu paturica sul pe mijloc.

Sora mea luase pentru copiii ei patuturi pliante. Fiind din material textil, in caz de escaladare sau dorinta de a o face, riscul de a se lovi de el este mai mic. Plus ca...pe o latura sunt prevazute cu usita de acces inchisa cu fermoar. Si ei nu mai sareau din patut pe sus, ci ieseau pe usita ca dintr-un cort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

ANAHADASA, si sotul meu isi doreste 3 bucati copii ai familiei . Dar eu numai la gandul asta, ma apuca tremuratul . Desi nu se stie...lumea zice ca ti se face dor de un nou bebe cand ai deja unul de vreo 5 sau 6 anisori.
de la noi pentru voi

mami din 17.04.2011


Ti se face dor de bebe si burtica mult mai repede.....garantat

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Geo, si eu m-am intrebat toata sarcina cum voi recunoase contractiile acelea de trebuie sa o sun pe doctorita.

Pana la urma eu am mers la sala de nasteri cu contractii maxime. Nasteam natural daca mai stateam o zi.
Durerile sunt destul de intense, si intradevar la intervale regulate si intensitatea e din ce in ce mai mare. Aparatul acela de monitorizare a cordului fetal indica inainte de operatie, contractii de intensitate maxima. Nu pot explica in cuvinte decat ca ma durea foarte tare sternul ca si cum bebelusii impingeau in sus cu picioarele (la mine au fost ambele in prezentatie craniana)de mi se taia respiratia si asteptam pauzele intre dureri sa pot respira... si spatele mai ales mijlocul...ma durea ca niciodata. Dar cum sa zic, nu o durere dureroasa....mai mult o durere enervanta, surda. Imi aduc aminte ca eram foarte nervoasa si imi doream sa injur cu voce tare.
Oricum, ce e clar din punctul meu de vedere, e ca atunci cand sunt "acele contractii" simti sigur. Avem in noi in continuare un instinct pentru chestia asta. :) Eu asa ii ziceam sotului meu in ultima saptamana de sarcina..."ca daca as fi fost un mamifer in padure, as fi inceput sa caut un loc ferit pentru un culcus in care sa nasc". Asa simteam eu cum se apropie ziua cea mare. :)

te]citat din mesajul lui geo80

buna fetelor,felicitarii celor care au nascut, si multa rabdare celor care sunt pe cale. eu sunt in 35 de saptamani si aseara mi a fost f rau dureri de burta in fata si de spate insuportabile, am fost la urgenta si mi a facut injectie intravenos cu no spa si scobutil, m-a lasat putin, doctora zice sa ma interneza dara nu am vrut asa ca sunt acasa cu 3 no spa forte, 3 supozitoare scobutil si 3 ustrogesta\ pe zi , sunt putin mai bine , dar e greuuuu.bebeii acum o sapatamana aveau 2300 si 2 kg.
cum se manifesta contractiile.cum va-ti dat sema ca trebuie sa nasteti??
care ar fi semnele nasterii?
OFFFF MA INEC ACUM LA MALL
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

andrusckrobi bine ai venit printre noi! sarcina usoara iti dorim si bebei sanatosi si grasuti! Inca nu ati aflat sexu? sunt in aceiasi placenta?
- daca nu ai indicatii de stat la pat si tratament de mentinere nu vad de ce sa nu faci dragoste..
- am avut un singur patut pana la 8 luni. Prima oara ii pui pe orizontala , dupa unu la un cap unu la altu. Decizi si tu si in functie de ce spatiu ai. Multa lume ii pune direct in paturile lor, altii zic ca e bine ca la inceput cateva luni sa stea impreuna cum au stat si in burta.


balanta_tm bine ai venit! sau mai bine sa iti zic bine ai Revenit, ca te stiu de la ursuleti.
Cu cerclaju e discutabila: unii dr il fac - si cu stat la pat toata sarcina , altii doar dau antispastice + stat la pat.

Povesti cu nasteri premature la gemeni sunt mereu. Tu acum esti la pat da? nu mai mergi la servici? ce pastile mai iei?


Monas sper sa nu fie alpinistici si ai tai..Eu o credeam pe Ilinca mai zvarluga. da uite ca sorela face dinastea. V-am povestit ca altadata Mara a sarit in patu lu sorsa da?
Acu Maruta e culcata doar in patu de la margine care are salteaua (mai) joasa. De doo zile nu mai sare parleazu.

Alexa LA MULTI ANI pentru prima lunita! sa dea Dumnezeu sa fie sanatoase, sa scape de colici si de masa de nuapte!

Mergi la inceput