Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:


mariadan stiu o mamica care are carut dinala, e ok el, e mai usor de carat, va incapea in masina fara pb. Totusi la 1an jumate eu zic ca mai merg in carut..Adica nu mai facem ture de parc, ci doar de transportat pana la parc si dat jos. Ca sunt mici si obosesc repede. Plus ca dureaza mult pana mergi taras cu ei..

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Blogul Puficelor-aventuri din gemenie
[/quote]


sugubina stiu ca fara carut nu se poate, dar nu stiu daca sa mai cumpar altul, sau sa raman cu asta. parca as lua altul mai usor, cel de la primii pasi ca de altul nu am bani, dar nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Imi dati si mie va rog sfaturi de cum sa scot cel mai bine gazul din stomacele?
Sunt dati cand desi stau cu ele si cate 20 de minute, nu scot tot aerul inghitit si adorm pe umarul meu, iar apoi cand le pun in patut incepe sa le curga lapticul din gurita si regurgiteaza.

HELP!

la noi functioneaza f bine asezati pe burtica si masati pe spate! sau in brate, cu capul pe umar si aplecati in fata in spate, miscari ritmice... Matei ragaie de cate 3, 4 ori in timpul unei mese si tot mai vomita cate putin, cum ziceai tu, ii curge laptic din gurita, dar asa e el mancacios si pofticios, trage cu asa putere cand mananca, zici ca se termina mancarea si sa nu piarda, sa ia cat mai mult.. e de groaza!

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

S-ar putea sa mai mearga si asa (la noi a avut efect):
iei puiu pe umar, si in loc sa dai asa cu palma faci miscari rotative, cercuri pe spinare.

Si acu la batranete dupa lapte le frec putin in cerc si pac scot grohu.

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Imi dati si mie va rog sfaturi de cum sa scot cel mai bine gazul din stomacele?
Sunt dati cand desi stau cu ele si cate 20 de minute, nu scot tot aerul inghitit si adorm pe umarul meu, iar apoi cand le pun in patut incepe sa le curga lapticul din gurita si regurgiteaza.

HELP!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Multumesc mult Sugubina.
Alexa, la noi tot miscarile circulare pe spate au functionat mai bine.
Irip, eu am nascut la 37 sapt, 2490 g si 2630 g. Sa-ti ajute Domnul sa duci sarcina cat mai aproape de termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Aha...multumesc pentru sfaturi.

Asa aplicam si noi tratament. Cu facut cerculete pe spate cu palma...si batut usor de la fund pana la umeri...
Ce nu am incercat e miscarea ritmica de care zice Anahadasa. Dar intradevar, sunt sigura ca functioneaza pentru ca am observat asta cand le mutam de pe un umar pe altul.

...dar tot le mai curge din gurita. Oare pentru ca se frichinesc apoi in pat sau mananca prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna dimineata fetelor
ce va fac puiutii?
am si eu o intrebare, voi ati mers la serviciu pe perioada sarcinii? Va intreb pt ca eu am avut probleme din saptamana 10 cu sangerarile din cauza unui hematom, plus vomat intens, am stat 1 saptamana in spital la perfuzii. Acum sunt ok dar medicul mi-a dat medical pt ca o sarcina e inserata mai jos. Dansul vrea sa imi dea medicla pana la final. Eu as merge si la serviciu macar cateva ore, dar nici nu vreau sa le fac rau la bebei. Eu am munca de birou. As vrea sa stiu daca au mai fost mamici in situatia mea si cum au procedat.
Va multumesc, sa aveti o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

yasmi: daca dr zice sa stai casa, stai acasa. da-l incolo de serviciu. eu am avut la fel munca de birou, insa in afara de vomat non stop, nu am vaut alte probleme. am mers la serv. cam pana in saptamana 26 parca. asa ca ma repet, stai acasa ca e mai bine. si pt copii si pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor, mai revin si eu, va citesc zilnic, dar nu prea a ce sa zic mereu
sa va traiasca gemenasii, m-am uitat ala poze, sunt asa draguti toti

irip, eu nu stiam cum sa le scot mai repede, dc ar fi fost dupa mine as fi nascut de la 33s cand m-au internat, dar nu, ei m-au mai tinut 3 sapt degeaba in spital ca tot 2 pisoi am facut si le-au scos la 36s ca Eva nu mai lua in greutate si Eva a avut 1,5kg, iar Ema 2.5kg, deci un sobolanel si un pisoi

oricum, acum la 2 luni jumate au Eva 3,6 kg, nu mai e sobolanel, e pisoi si a inceput sa fie si ea frumusica; iar Ema are cam 4.7kg.
Desi au fost mici, au crescut f bine, s-au lungit o gramada, peste 10cm si sunt sanatoase si n-am avut nici o problema cu ele
Acum le zic Frumoasa/Frmusica(Ema) si Bestia/Tantarul(Eva)- deoarece e cam maraita si plange a un tantar
dar totusi sunt super cuminti zic eu, cam dorm toata ziua, seara au ele o perioada de activitate, pe la 6-11 pm; si la culcare mai fac probelem de ne apuca 12-1 noaptea pana adorm, si fac cu randul care nu vrea sa se culce, ba una, ba cealalta
aseara dupa baita de la 11-12, au dormit pana la 7 dim :), ce bucuroasa am fost, am dormit si eu 6+ ore legate

Abia astept sa vorbeasca, ca sunt asa dragute si expresive de-mi vine sa le mananc

alexa, referitor la scosul gazelor nu stiu ce sa zic, Eva era asa mica ca pana pe la 2 luni nu ragaia mai deloc si cam dadea afara, de cateva ori chiar a vomitat cu jet de m-a facut balta de sus pana jos. Acum de ceva timp (2-3 sapt) a inceput si ea sa ragaie, dar treb sa o tin mai multicel in brate, eu o mai frec de jos in sus si o si bat putin

yasmi, eu am muncit pana in ziua in care am nascut, dar e adevarat ca eu am avantajul ca muncesc de acasa; oricum vezi ce recomanda medicul; apropo, vezi ca ai dreptul la program de 6 h daca vrei sa continui sa muncesti

oricum eu as innebuni sa stau si sa nu fac nimic, chiar si dupa ce am nascut am muncit 2-4h/zi, iar acum de la 1-Feb am reinceput munca, dupa numai 2 luni de stat in maternal

va pup pe toate, abia astept sa scapam de gerurile si zapezile astea, sa mai scot si eu fetele la aer

poze noi
Dec-11
https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/EvaEmaDec11?authkey=Gv1sRgCL_T-ZHYxKv_MQ#

Jan-12
https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/EvaEmaJan12?authkey=Gv1sRgCO3wi9fLkaenRg#

Feb-12
https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/EvaEmaFeb12?authkey=Gv1sRgCI3DjYuf5rabuAE#

o zi buna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Anna, am vazut si eu pozele, sunt tare dulci micutele, se ve de progresul de la luna la luna!
Acelasi program il avem si noi, facem baita seara pe la 8,9 si pana la 12 noaptea papam, atipim, scancim, ne plimbam prin casa... apoi dorm pana la 3-4, mananca si mai dorm pana la 7, apoi dorm pana la 9 si iar dupa mancarica mai dorm pana la 11-12. Stau treji de obicei pana la 3 cand papa iar si apoi dorm 3-4 ore, iar la 6-7 papam iar si ne pregatim de baita. Pt coji voi ce le-ati dat? Ai mei au la sprancene. Pana acum le-am pus in baita ceai de musetel, iar aseara le-am facut pt prima data cu tarate. Alte remedii? Am avut si la primul baietel problema asta, dar nu mai tin minte cu ce-au trecut....
In leg cu serviciul, eu am avut medical 2 luni inainte de prenatal.


Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Anna, sunt superbe Eva si Ema. Niste frumoase! Sa fiti sanatosi cu totii!

Mergi la inceput