Chondroitin/glucosamine?

Chondroitin/glucosamine? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

As vrea sa incep sa iau una din aceste suplimente; am inteles ca primul este mai safe decit al 2 lea; am probleme destul de grave cu discurile intervertebrale, articulatiile in general si m-am gindit ca poate m--ar ajuta;
cine a luat vreunul din aceste suplimente imi puteti spune daca intr-adevar ati vazut vreun rezultat? vreun efect secundar?
inteleg ca sint facute din cartilaje de animale, nu sint comfortabila cu aspectul asta deloc, exista vreo varianta "vegetariana"?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

chiar nimeni nu a incercat sa ia aceste suplimente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu am luat glucozamin, e foarte bun dar nu e ceva care are efect imediat. Abia dupa 2-3 luni incepi sa simti efectul. Eu am probleme cu spatele. L-am dat si la soacra-mea care are probleme mai mari cu articulatiile si a vazut tot asa efectul dupa 2 luni.

Din cate stiu eu e obtinut din peste si vietati acvatice, nu stiu daca asta se considera animale din punct de vedere vegetarian.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

condroitina este extrasa din cartilaje de rechin. (morti )
exista si suplimente care contin ambele substante.
sulfatul de condoitrina este component in structura tesutului cartilaginos, iar glucozamina e parte structurala din chitosan/chitina - poate sa fie obtinuta din exoscheletul crustaceelor.
este tratament standard din osteo-artrita.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Barbatu meu ia un produs care contine ambele substante. El are probleme cu genunchii. A luat 3 luni apoi pauza 3 luni, si se simte mai bine. A terminat de curand a doua perioada. Sper sa nu fie reclama daca dau numele produsului pe care il foloseste el. Se numeste Artrostop rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

I-am luat mamei un supliment alimentar ce contine ambele substante. Avea dureri mari de spate. Se simte mai bine deja dupa prima tura. Am inceput sa cred ca genul asta de substante functioneaza dupa ce i-am dat cainelui meu asa ceva (de uz veterinar). Schiopata rau, am crezut ca are displazie de sol, dar cu suplimente alimentare (cu condroitina si glucozamina)+Ca s-a reglat in viteza. Foarte eficient. Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Barbatul meu ia un produs care contine ambele substante. El are probleme cu genunchii. A luat 3 luni apoi pauza 3 luni, si se simte mai bine. A terminat de curand a doua perioada. Sper sa nu fie reclama daca dau numele produsului pe care il foloseste el. Se numeste Artrostop rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu am luat ceva pe baza de cartilagii de rechin si ghiara dracului!Tot pentru articulatzii si imtradevar m-am simtzit bine!Tratamentul trebuie facut 3 luni!Si nu era chiar ieftin!

Din pacate nu mai stiu cum se numeste desi cred ca e o asemanre de denumire(sua poate o fi acleasi nu stiu)cu chondroitin!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput