McAfee icon sau supraveghere computer

McAfee icon sau supraveghere computer | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Scurta intrebare: la computerul de la birou exista instalat McAfee si acesta are un mic icon in dreapta ecranului, jos, cu albastru si rosu. Uneori, rar, in timp ce lucrez, observ ca se "aprinde" inca o linie rosie inafara iconului acestuia. Imi poate spune cineva clar daca aceasta inseamna ca computerul este supravegheat dinafara, sau serverul? Nu este numai cazul computerului meu, de ex tuturor colegilor din birou ni s-a intamplat asta simultan, de cateva ori.
Exista posibilitati de supraveghere, detectabile? Sau avem prea multe conspiratii in cap?! :D
Multumesc!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

as spune mai degraba ca in momentul acela antivirusul sau isi actualizeaza semnaturile (periodic comunica cu serverul, pentru a putea recunoaste virusii noi), sau scaneaza. Cel mai bine te lamuresti daca il maximizezi cand il prinzi.
Nu, nu va spioneaza nimeni prin McAfee. Dar nu e exclus sa va vada traficul de internet/mail-urile si chiar ecranele in orice moment si fara ca voi sa va puteti da seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

La un moment dat am lucrat la o firma romano-turca, unde totul era supravegheat pe calculatoare.
Era o iconita exact in forma de ochi (dar parca era albastru)...nu mai tin minte daca se schimba in vre-un anume fel atunci cand se uita cineva in calcul meu...parca da, dar nu mai stiu exact.

Asta in afara programelor de TeamWiewer.....


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput