retzeta mea de hamburgers

retzeta mea de hamburgers | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

1/2 kg carne vita (cu un pic grasime)
1/2 ceapa tocata f. marunt
1/2 lta sare(sau un pic mai putin)
1/2 lta piper macinat(sau un pic mai putin)
1/2 lta busuioc uscat
1/2 lta boia
2 Lg pesmet(sau paine uscata)
2 Lg apa (sau cat cuprinde)

Optional:
2 Lg teriyaki sauce(sau soy sauce, sau supa vita)-atentie la sare
1 Lg parmesan (sau cascaval ras, mai uscat)-atentie la sare
1-2 ciuperci tocate marunt
1-2 graunte usturoi zdrucit amestecat cu un pic de apa(sau pudra usturoi)
1 lta flaxseed
daca, carnea e prea slaba se poate adauga 1 Lg de ulei masline sau canola.

(Lg=lingura, lta=linguritza)


michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

super, si eu ii fac asa.
si de la Jamie citire pun si o lingurita de mustar in compozitie. ies exceptionali!!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

super, si eu ii fac asa.
si de la Jamie citire pun si o lingurita de mustar in compozitie. ies exceptionali!!

Roxana


exact la retzeta mea mai adaugi si mustar?
hmmmm...si eu o sa incerc, desi ies asa de buni ca parca nu le mai treb nimic.

si mie imi plac retzetele lui Jamie Oliver.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Suna bine reteta, multumim. De mult chiar vreau sa mananc hamburgeri facuti in casa.
Dar zi-mi te rog, cum prepari apoi: pe gratar, in tigaie, sau cum?

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Michelle, pun cimbru in loc de busuioc, am eu ceva cu cimbrul si vita pun si pesmet si parmezan in compozitie, si mustar, dar nu si apa.

Eveline, eu din lipsa de gratar afara ii fac pe cel din casa. nu au aroma de fum... dar sunt buni.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

roxana, am notat reteta, dar vreau sa intreb ceva: se patrund pe tigaia de gratar sau ai un gratar special? eu am o tigaie din aia patrata e teflon, pe care fac gratarele de pui, dar alea-s subtirele

chiftelele de hamburgheri sunt mai groase cred, nu? cam de un deget grosime

nu raman crude pe inyerior?

copiii au voie sa manance oare hamburgheri din astia facuti pe tigaia de grill ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, depinde cat de groase faci chiftelele. n-am nicio tigaie speciala, ci doar un grill simplu de fonta. nu inteleg intrebarea cu copiii. de ce sa n-aiba voie?

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Suna bine reteta, multumim. De mult chiar vreau sa mananc hamburgeri facuti in casa.
Dar zi-mi te rog, cum prepari apoi: pe gratar, in tigaie, sau cum?

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)


eu ii fac de un deget grosime si complet platzi-nu bombatzi(apas usor cu un fund de plastic ca sa iasa uniform, sau nedezesc cu mana). ii intorc inca o data pe un alt fund de plastic ca sa vad ca nu s-au lipit( cand i-am facut platzi) si ca se pot lua usor si pune pe bbq.nu stiu daca m-am facut inteleasa...

ii fac doar pe gratar(gratar de curte din inox pe gaz).
sotul meu ii face, deci nu prea stiu daca la foc mare, mic... banuiesc ca la foc mic, ca dureaza aprox 10 min si pt ca nu sunt arsi...(data viitoare o sa-l si cronometrez).

sunt buni si a 2-a zi re incalziti. il multumesc si pe baiatul meu de 8 ani si care e f. pretentzios la mancare ...chiar data trecuta imi spunea iar ca sunt mai buni decat cei de la fast food.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

roxana, am notat reteta, dar vreau sa intreb ceva: se patrund pe tigaia de gratar sau ai un gratar special? eu am o tigaie din aia patrata e teflon, pe care fac gratarele de pui, dar alea-s subtirele

chiftelele de hamburgheri sunt mai groase cred, nu? cam de un deget grosime

nu raman crude pe inyerior?

copiii au voie sa manance oare hamburgheri din astia facuti pe tigaia de grill ?


te referi la tigaia gril ca e de teflon si asta ar fi nociv?

am auzit dar nu stiu prea multe.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cu scuzele de rigoare, Michelle....asta nu-i hamburger e chiftea
Hamburger se face din carne de vaca tocata mai mare (nu ca cea de la supermarket care-i tocata PRAF) si se minuieste extrem de putin (sa nu se intareasca). Daca e carnea prea slaba, nu se adauga ulei, se toaca putina costita in compozitie. Hamburgerul "se imbraca" cu diferite arome si sosuri "pe deasupra", nu in compozitie (exceptie facind cel umplut cu blue cheese). Se da doar cu un praf de sare si piper.

Il puteti frige pe gratar (si sa nu il invirtiti de 7 ori ca iese toata zeama din el) dar il puteti face la fel de bine si in tigaie la temperatura EXTREM de mare si apoi acoperit putin cu un capat sa faca abur.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cam asa stiam si eu ... cahaburgerul este numai carne tocata cu piper si sare, pusa pe gratar si coapta nu stiu cum astfel incat sa iasa carnea coapta dar nu uscata. Mai stiam ca nu se batatoreste prea tare ca cica se intampla ceva pe gratar daca carnea e turtita si desi se pregateste foarte usor, tot secretul este in cum si cat ii tii pe gratar ... eu am incercat de cateva ori, nu mi-au iesit niciodata buni, am tendinta sa ii tin prea mult si ii fac uscati.

Mergi la inceput