Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Am reusit la a 2-a gradi...care i-a primit pe toti inscrisii cu 3-4 peste cati au zis initial( sunt 29 in grupa inscrisi).
Sa speram ca o sa fie bine!
Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Dany, felicitari! Grupa este de 29 copii cu 2 educatoare, nu? Eu tot nu sunt impacata cu gradinita copilului, cred ca sunt mai agitata decat este cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

si totusi, stie cineva de ce se afiseaza rezultatele la aceste inscrieri in diferite zile? nu exista nici o regula? fiecare se organizeaza intern? La gradi unde am mers noi cica nu e nici o sansa sa se afiseze inainte de 11 Mai ora 16.
Noua parca(dar nu mai tin minte exact-exact) ne-au spus ca nu au voie decat max 25 copii in grupa!
Danyalo, daca esti inscris la 2 gradi si acceptat la amandoua, poti opta pentru una din ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

si totusi, stie cineva de ce se afiseaza rezultatele la aceste inscrieri in diferite zile?


Banuiesc ca din cauza manevrelor de culise... (asta ca sa fiu un pic rautacioasa) Dar ce aiurea si la voi: fix vineri, la incheierea programului!

In fine, imi vine sa-mi dau in cap cu ceva ca nu am miscat si eu o cafea, o ciocolata, doar ajunge copilul unde vreau. Azi vorbind din intamplare cu o colega aflu ca fetita ei este la o gradinita pretioasa din centru, desi ei au domiciliul aiurea, pe langa oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Dany, felicitari! Grupa este de 29 copii cu 2 educatoare, nu? Eu tot nu sunt impacata cu gradinita copilului, cred ca sunt mai agitata decat este cazul.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


2 educatoare inseamna una dimineata una dupa amiaza, nu-ti imagina ca stau amandoua in acelasi timp sa aiba grija de 29 de copii. Si in general la gradinitele pretioase nu te primeste cu cafea si ciocolata.

Madalina, poti opta, e de preferat sa te retragi de la una din ele ca poate se inscrie altcineva care poate a fost respins.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Si noi am fost acceptati la singura gradinita la care am depus dosarul. Punct ochit, punct lovit! As sfatui si eu, ca si Androix, mamele care au depus mai multe dosare si sunt acceptati la doua sau ...mai multe gradinite sa anunte la care renunta, pentru ca asa vor da o sansa unui copil respins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Noi fiind respinsi la una nu mai are sens insa daca esti acceptat in ambele parti se recomanda decizia rapida si anuntarea la una din ele ca este retras ( caci altfel te prind cand gradinitele duc CNP-urile copiilor la inspectorat).Este unul din motive pt. care la scoli au fost fermi si nu au mai acceptat inscrierea simultana .Ma rog e alta discutie asta! Da sunt 2 educatoare, este program prelungit una dimineata una dupa amiaza,sunt 4 inscrisi peste -probabil unii se mai retrag, unii lipsec mult si nu au prezenta pe gradinita...diverse ale lor...ei le stiu.Nu am dat nimic nicaieri desi sincer as fi dat doar sa ne stim intrati sau siguri ca intram:(Dar nu a fost sincer cazul...)Nu cunosc cine sunt doamnele sper doar ca o sa fie ok ...sunt senina in acest sens-am incredere in copilul meu !Cu DD inainte!
Fiecare s-a organizat intern cand afiseaza. Cazul nostru: gradinitele sunt spate in spate( una e cea veche, alta e cea noua construita in curtea scolii de Piedone) desi as fi preferat-o pe a doua ca sa intram mai usor la scoala... ne resemnam om vedea mai incolo peste cativa ani...o preferam pe ulttima ca e noua, bla bla dar ca si pregatirea cadrelor didactice cred ca sunt cam la fel ( sper). Oricum vreau sa fie asa un loc unde sa mearga de placere etc etc...ceea ce si voi va doriti...sa invete in joaca...daca nu cer prea multe de la viata:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

si noi am fost admisi,cred. Pe usa la gradi era doar o lista cu copiii care au fost primiti dar la program scurt..ma gandesc ca noi suntem ok.

Vreau sa va anunt ca scria pe usa la gradi, ca la gradinita 236 mai sunt 20 de locuri disponibile la program lung- pentru cine este interesat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Daca copilul meu e nascut pe 1 martie 2011 ar trebui sa incep si eu demersurile pt inscrieri in 1 martie 2013, nu?
Vad ca un criteriu clar este varsta copilului, trebuie sa aiba 3 ani impliniti.
Trebuie mutatie definitiva in zona sau merge si viza de flotant, daca vrei sa demonstrezi ca locuiesti acolo? Noi nu ne-am schimbat buletinele pe Bucuresti niciodata inca....dar presupun ca va trebui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Al meu va avea 2,7 luni la inceput de an..soooo daca mananca singur, face pipi/kk la olita sunt gradinite care ii primesc..acum cum simti si tu. Desigur ca la anul va tb sa-l inscrii sa inceapa in toamna 2013 daca vreti la gradi, sau poti incerca la inceputul anului vitor sa-i faci un loc pe la vreo gradi, ca se mai retrag, cica, copii in timpul anului.

Sigur iti tb buletin de Buc, ca tb as fii in acelasi sector cu gradinita.

Mergi la inceput