Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Stiti cumva cand se dau raspunsurile la inscrierile la gradinitele de stat?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Pana pe 10 mai ar trebui sa afiseze.La gradi unde am depus noi dosarul au zis ca atunci sa venim sa ne uitam. La gradi de alaturi nu au dat o data fixa ci in jur de 1 mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Stiti cumva cand se dau raspunsurile la inscrierile la gradinitele de stat?


Pe 2 mai ni s-a comunicat sa mergem fie le vizierul gradinitei, fie pe site. Oricum nu ne facem mari sperante, am depus cereri in 3 locuri (la ceva distanta de noi): sotul are o adresa pe buletin, eu alta, iar in acte apare o a treia. Nu avem niciun criteriu de prioritate, nu cunoastem pe nimeni, nu am dat nimanui/nimic, dar avem pretentii cu carul: program scurt, grupa mica, limba germana neaparat.

La gradinitele private de profil imi luau copilul de saptamana viitoare. Este adevarat pe sume de 400-600 ron/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

In final, am primit raspuns pozitiv de la una dintre cele 3 gradinite. La celelalte nu am ajuns inca (se afiseaza la avizier, nu pe site). Nu suntem prea incantati: grupa la comun 3-5 ani, pe site i-au pocit numele copilului si avea si-un * in dreptul lui ("dosar incomplet"). Am sunat repede sa vad ce acte lipsesc si surpriza: nu lipsea nimic, s-au grabit d-nele de la secretariat. Gizas, nu am inceput inca bine si deja am ganduri rele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Saptamana aceasta cam toate gradinitele vor afisa admisii si respinsii. Ca sa ne incepem saptamana prost la prima gradinita si cea dorita suntem respinsi -trag speranta ca la cea de-a doua sa fim totusi pe liste! Off off- mai mai!Asta este!Locuri putine -copii multi! Nici nu mai stiu ce sa zic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuza_zuzi spune:

Buna,

La doua din gradi sect 3, in zona balta alba, adica gradi 67 si 69, s-au afisat de vineri 04.05. Va spun pt ca am avut dosarul la ambele...
Fetita mea va avea 2 ani si 10 luni in sept si a primit loc la una din gradinite in conditiile in care plecam de pe locul 3 ca si criterii de admitere: varsta nu, frati nu, domiciliu si serviciul unuia din parinti cred ca au contat...si au cam fost 2 copii pe loc la grupa mica.

Mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Noi la a doua gradinita (si cea dorita de noi) suntem pe lista de asteptare, adica respinsi. Ramane sa mai vedem lista dupa 15 mai cand, poate, se mai retrag copii. In fine, grupa era de 35 copii cu 2 educatoare, pe cand la prima gradinita (cea in care este deja acceptat) sunt 15 la o singura educatoare. Mai astetam un ultim raspuns saptamana aceasta la a 3 gradinita, medie ca si conditii din punctul nostru de vedere.

Intrebare:

Merita sa duc totusi copilul 2 luni (in vacanta de vara) la o gradinita privata cu acelasi tip de oferta ca si gradinita de stat, in speranta sa se obisnuiasca cu ideea de gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Black, sfatul meu este sa nu-l duci la particulara 2 luni ( daca tot aveti cu cine sa-l lasati acasa ), daca tot va hotariti pt toamna la stat. Ce rost are? Nici nu se obisnuieste bine si tb sa-l mutati. Poate se ataseaza de colegi, de educatoare si apoi o ia de la capat. daca era vorba macar de jumatate de an - 1 an in care nu aveati ce sa faceti, da..dar asa chiar de la inceput sincer nu cred ca are rost. Lasa ca se va obisnui direct acolo unde-l veti lasa din toamna...

Dany, imi pare rau......nu apartineati de ea? Sa speram ca la a doua sunteti pe lista!

Zuzi, f bine, ai scapat de-o grija.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0



Intrebare:

Merita sa duc totusi copilul 2 luni (in vacanta de vara) la o gradinita privata cu acelasi tip de oferta ca si gradinita de stat, in speranta sa se obisnuiasca cu ideea de gradinita?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Nu te-as sfatui sa faci asta. La motivele enumerate de Eseea eu as adauga si cel al mediului bacteriologic. Copilul ia contact cu un mediu la inceput de iunie/iulie cand decizi tu sa il duci la gradi particulara si apoi un alt mediu din septembrie la gradi de stat. Plus atasarea de o doamna de la gradi particulara, prietenii legate cu copii si apoi poate chiar sufera ca nu ii mai intalneste. Ar mai fi si comparatia pe care tu, ca parinte o vei face in septembrie intre cele doua gradinite. Mai bine mergeti direct in septembrie si se adapteaza acolo impreuna cu toti ceilalti colegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Multumesc de raspunsuri. Deocamdata are cine sa stea cu el, insa tare as vrea sa-l obisnuiesc deja cu ideea de colectivitate, mai ales ca in toamna copilul va avea 3.7 ani. Vom cauta pana atunci sa mergem in cluburile de copii gen FTK.

Acum eu am alta dilema: gradinita unde este acceptat are program prelungit (8 ore), noi vrand de fapt sa-l ducem la program normal (4-5 ore). Este posibil sa ne refuze, chiar daca noi vom plati masa doar in ideea sa-i tina locul? Stiu, este urat din partea noastra ca pun pb asa, dar chiar nu vad si nu cred ca Dragos va sta acolo la masa de pranz/somn. Si sa-l las cu forta, in plansete, nici nu se pune pb.

Mergi la inceput