Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:


Andreea, cred ca ne referim la lucruri diferite, probabil ca nici eu nu m-am facut bine inteleasa. Ma refeream la faptul ca dintre cei DIN circumscriptie, fratii au prioritate. Daca fratii nu sunt din circumscriptie, normal ca nu sunt prioritari. Dau un caz ipotetic, poate asa se intelege mai bine : de ex sunt 50 de locuri la gradi si 70 de cereri. Sa zicem ca 60 sunt TOTI din circumscriptie ( deci si fratii), deci 10 sigur nu vor fi admisi, asta conform criteriilor, ca in practica se pot suplimenta la fiecare grupa nr de copii si gata. Pentru cei 60 din circumscriptie care se bat pe 50 de locuri se aplica criteriile, intre care primul ar fi fratii, apoi parinte cadru didactic etc. Deci cei 10 care vor fi respinsi, vor fi, in general, tot din circumscriptie dar care nu indeplinesc niciun criteriu de selectie ( bine, si aceia sunt alesi aleatoriu, sau cum ? - sa presupunem ca din 60 de cereri din circumscriptie 10 sunt frati, 10 cu parinte cadru didactic, 10 familie monoparentala, 30 indeplinesc doar criteriul arondarii, cum se aleg cei 10 respinsi ? se iau intai blocurile de langa gradinita, apoi urmatoarele, etc pana se completeaza locurile si se reasping cei de pe a treia strada ?- in practica eu cred ca vor fi admisi si cei 10, suplimentandu-se nr de copii de la grupa.

Eu din mesajul Ciresicai cam asta am inteles- ca sta la blocul de langa gradinita, deci am presupus ca e arondata gradinitei ( stiu ca sunt si anomalii, stai langa o gradinita si esti arondat la alta :(, sper sa nu fie cazul ei).


"Care este primul criteriu de selectie/admitere al copilului in gradinita? Domiciliul sau existenta unui frate/sora in gradinita?
Va intreb deoarece la gradinita unde as vrea sa-mi inscriu copilul, directoarea zice ca are deja 300 de cereri de inscriere ale fratilor deja existenti in gradinita. Asta inseamna ca eu, care locuiesc in blocul de langa gradinita, sunt cadru didactic, nu am nicio sansa sa-mi inscriu copilul aici?"

si la tine Andreea presupun ca nu erati din circumscriptie, la gradinitele si scoala la care ati fost respinsi, Nu? ca altfel, la cele arondate, ati fi avut prioritate la fetita.

ma rog, mi-am dat si eu cu parerea, poate ajuta pe cineva, mie acum 2 ani mi-au prins f bine aceste subiecte.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Am fost astazi la gradi si ne-au dat cu flit..ca e mic copilul, va avea 2,7 luni si ca ne-ar accepta dosarul dar sunt 40 de locuri si intai sunt acceptati cei cu 3 ani implinite..wtf- nu vreau sa cotizez.

Mai incerc maine la alta gradinita - care-i faza cu arondarile, ca eu am 2 gradi, una peste bulevard si una in continuare strazii insa distanta e cam aceiasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui pink_lady

Am fost astazi la gradi si ne-au dat cu flit..ca e mic copilul, va avea 2,7 luni si ca ne-ar accepta dosarul dar sunt 40 de locuri si intai sunt acceptati cei cu 3 ani implinite..wtf- nu vreau sa cotizez.

Mai incerc maine la alta gradinita - care-i faza cu arondarile, ca eu am 2 gradi, una peste bulevard si una in continuare strazii insa distanta e cam aceiasi.

Eu cand am inscris primul copil am sunat la gradinitele din jur si am intrebat daca adresa mea apartine de ele. Nu stiu ca intre timp sa se fi afisat ceva oficial cu arondarile gradinitelor.
E vorba de 3 ani pe care sa ii aiba impliniti la inceperea gradinitei (in jur de 10 sept) nu acum la depunerea dosarului, eu asa stiu. Daca are copilul tau acum 2 ani si 2 luni si va avea in septembrie 2 ani si 7 luni atunci in lege scrie ca poti primi un loc dupa ce ii inscrie pe cei de peste 3 ani. Oricum eu cred ca dosarul trebuie sa ti-l primeasca si apoi vezi in mai cand afiseaza rezultatele daca ai prins loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

pai asa stiam si eu ca o sa-l primeasca dupa ce se termina cu astia cu 3 ani- mai ma duc maine o data...mama ma-si de treaba, daca e nascut in timpul anului scolar ce sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

sa fi programat si noi sa nastem la 31 august toate sa nu fie neintelegeri nici acum nici la inscrierea la scoala.
Daca sunt 40 de locuri inseamna ca vor avea doua clase de grupa mica.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui pink_lady

Am fost astazi la gradi si ne-au dat cu flit..ca e mic copilul, va avea 2,7 luni si ca ne-ar accepta dosarul dar sunt 40 de locuri si intai sunt acceptati cei cu 3 ani implinite..wtf- nu vreau sa cotizez.

Mai incerc maine la alta gradinita - care-i faza cu arondarile, ca eu am 2 gradi, una peste bulevard si una in continuare strazii insa distanta e cam aceiasi.


la noi la gradinita e afisata o lista cu strazile arondate.

cam mica intr-adevar la 2 ani si 7 luni, Inspectoratul zice ca pot fi admisi si cei intre 2-3 ani, dar in practica va fi destul de greu cred sa ramana locuri disponibile si pentru ei..dar mai stii?! Nu ti-au primit dosarul ? Asta nu e normal, tb sa primeasca dosarul si sa te respinga apoi daca e cazul.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Ma ganesc sa ma duc la alta gradi (varianta b) cu o atentie sa vdm cum se misca atunci lucrurile si cum e cu 2-3 ani. offff
idee e ca baietelul meu merge la gradi/cresa de la 1 an si mereu au fost copii mai mari ca el fara sa fie o pb de acomodare- din acest motiv insist, ca altfel nu as risca sa sperii copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

eu asta te sfatuiesc sa faci, altfel nu cred ca scapi. Dar daca nu si nu, nu-l poti lasa la cresa inca un an?

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

pot sa-l las pana la scoala la gradi privata, fac un efort asta e, insa ma gandesc ca as mai vrea un copil si nu as putea sustine 2 la privat...
in plus as vrea sa-l duc la inot si la alte activitati suplimentare costisitoare.

Mergi la inceput