Noua lege a sanatatii - 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Si cam cum crezi ca le-ar pica pensionarilor care au muncit o viata intreaga legal, cum le-a cerut statul, care au acum o pensie de kkt, sa le spui "a, apropo, nu mai beneficiati decat d aia, aia si aia, daca vreti mai mult trebuie sa platiti mai mult".



Xio, eu sfatuiesc pe toata lumea sa inceapa sa gandeasca altfel, pentru ca in ziua de azi nu mai e valabil nici ce era ieri, dar cu cativa zeci de ani in urma. Eu anticipez ca nu foarte departe nici de pensia aia "cuvenita" pentru anii de munca nu vei mai fi sigur. Cred ca ai auzit ca cea mai mare provocare la nivel global este chiar acoperirea fondului de pensii, mereu in crestere.
Deci: ai muncit iesi la pensie...dar nu stai ca ursul in barlog, convins ca oricum vine primavara si se fac fragutele...
Auzeam ca lumea incepe sa se gandeasca ca, in fond, sa stai (la pensie sau oricum ai sta) inseamna sa te ramolesti...mai buna munca

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Si cam cum crezi ca le-ar pica pensionarilor care au muncit o viata intreaga legal, cum le-a cerut statul, care au acum o pensie de kkt, sa le spui "a, apropo, nu mai beneficiati decat d aia, aia si aia, daca vreti mai mult trebuie sa platiti mai mult".



Xio, eu sfatuiesc pe toata lumea sa inceapa sa gandeasca altfel, pentru ca in ziua de azi nu mai e valabil nici ce era ieri, dar cu cativa zeci de ani in urma. Eu anticipez ca nu foarte departe nici de pensia aia "cuvenita" pentru anii de munca nu vei mai fi sigur. Cred ca ai auzit ca cea mai mare provocare la nivel global este chiar acoperirea fondului de pensii, mereu in crestere.
Deci: ai muncit iesi la pensie...dar nu stai ca ursul in barlog, convins ca oricum vine primavara si se fac fragutele...
Auzeam ca lumea incepe sa se gandeasca ca, in fond, sa stai (la pensie sau oricum ai sta) inseamna sa te ramolesti...mai buna munca

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Da sunt de acord ca e mai buna munca, dar trebuie sa fii apt de munca, cerut pe piata si dispus sa faci ceea ce se cere, dar pentru discutia asta zau ca trebuie deschis un alt topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.
Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...

Aham ...adica acolo unde serviciile sunt mai comlexe si evident mai scumpe, si mai esentiale pentru a trai, le dorim "gratis" - sa un fine, in schimbul unei sume modice date statului care o fura pe jumatate ... si iesim in strada sa militam impotriva lui cu speranta ca vine alt "stat' (care ?, de unde ?) care sa ne administreze banii cum trebuie ... Nu ar fi mai bine sa lasam contributia aia de la stat pentru batrani si categoriile defavorizate si cei care muncesc, sa plateasca servicii private ... ca la dentist ...


Cine-a spus ca le doreste gratis? Eu doresc un serviciu de asistenta medicala decenta in contul asigurarii obligatorii. SA fie clar stipulat la ce am dreptul si la ce nu si cat ma costa ce nu e acoperit. Si ce platesc extra sa nu mai fie "tax free".

Si ca sa-i raspund si Marinei, eu muncesc de cand am terminat facultatea (17 ani), sotul la fel, copii avem unul singur, am fost in spital cat am nascut pentru ca nu exista posibilitatea de a naste in privat (am cotizat comparabil cu ce mi-ar fi facturat privatul), cu copilul am fost de 2x in spital (prima data am iesit pe semnatura pentru ca starea copilului se agrava in loc se se amelioreze) si cam asta e ce am primit in contul cotizatiilor platite constiincios luna de luna. Medicamentele, inclusiv pentru copil, le-am platiti intotdeauna integral, avem abonamente la clinica privata pentru ca nu avem timp de stat la cozi la medicul de familie sau la spital.

N-am stat nici o zi fara job de cand am terminat facultatea, in ultimii 10 ani cel putin n-am primit un leu la negru, deci am cotizat onest. Cu scuzele de rigoare pentru lipsa de empatie, ma intereseaza foarte putin de cei la care unul munceste pe sal minim si tine acasa nevasta si 100 de copii si beneficiaza de cine stie ce servicii.
Platesc cateva sute bune de Ron pe luna CAS, sotul tot pe-acolo si beneficiem de..... nimic, pe cuvant daca mi se pare ca cersesc ceva.





Ce precoce ai fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paff

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.
Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...

Aham ...adica acolo unde serviciile sunt mai comlexe si evident mai scumpe, si mai esentiale pentru a trai, le dorim "gratis" - sa un fine, in schimbul unei sume modice date statului care o fura pe jumatate ... si iesim in strada sa militam impotriva lui cu speranta ca vine alt "stat' (care ?, de unde ?) care sa ne administreze banii cum trebuie ... Nu ar fi mai bine sa lasam contributia aia de la stat pentru batrani si categoriile defavorizate si cei care muncesc, sa plateasca servicii private ... ca la dentist ...


Cine-a spus ca le doreste gratis? Eu doresc un serviciu de asistenta medicala decenta in contul asigurarii obligatorii. SA fie clar stipulat la ce am dreptul si la ce nu si cat ma costa ce nu e acoperit. Si ce platesc extra sa nu mai fie "tax free".

Si ca sa-i raspund si Marinei, eu muncesc de cand am terminat facultatea (17 ani), sotul la fel, copii avem unul singur, am fost in spital cat am nascut pentru ca nu exista posibilitatea de a naste in privat (am cotizat comparabil cu ce mi-ar fi facturat privatul), cu copilul am fost de 2x in spital (prima data am iesit pe semnatura pentru ca starea copilului se agrava in loc se se amelioreze) si cam asta e ce am primit in contul cotizatiilor platite constiincios luna de luna. Medicamentele, inclusiv pentru copil, le-am platiti intotdeauna integral, avem abonamente la clinica privata pentru ca nu avem timp de stat la cozi la medicul de familie sau la spital.

N-am stat nici o zi fara job de cand am terminat facultatea, in ultimii 10 ani cel putin n-am primit un leu la negru, deci am cotizat onest. Cu scuzele de rigoare pentru lipsa de empatie, ma intereseaza foarte putin de cei la care unul munceste pe sal minim si tine acasa nevasta si 100 de copii si beneficiaza de cine stie ce servicii.
Platesc cateva sute bune de Ron pe luna CAS, sotul tot pe-acolo si beneficiem de..... nimic, pe cuvant daca mi se pare ca cersesc ceva.





Ce precoce ai fost


Am terminat facultatea acum 17 ani :).

Chiar am fost precoce sa stii, citeam la 4 ani :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Paff

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.
Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...

Aham ...adica acolo unde serviciile sunt mai comlexe si evident mai scumpe, si mai esentiale pentru a trai, le dorim "gratis" - sa un fine, in schimbul unei sume modice date statului care o fura pe jumatate ... si iesim in strada sa militam impotriva lui cu speranta ca vine alt "stat' (care ?, de unde ?) care sa ne administreze banii cum trebuie ... Nu ar fi mai bine sa lasam contributia aia de la stat pentru batrani si categoriile defavorizate si cei care muncesc, sa plateasca servicii private ... ca la dentist ...


Cine-a spus ca le doreste gratis? Eu doresc un serviciu de asistenta medicala decenta in contul asigurarii obligatorii. SA fie clar stipulat la ce am dreptul si la ce nu si cat ma costa ce nu e acoperit. Si ce platesc extra sa nu mai fie "tax free".

Si ca sa-i raspund si Marinei, eu muncesc de cand am terminat facultatea (17 ani), sotul la fel, copii avem unul singur, am fost in spital cat am nascut pentru ca nu exista posibilitatea de a naste in privat (am cotizat comparabil cu ce mi-ar fi facturat privatul), cu copilul am fost de 2x in spital (prima data am iesit pe semnatura pentru ca starea copilului se agrava in loc se se amelioreze) si cam asta e ce am primit in contul cotizatiilor platite constiincios luna de luna. Medicamentele, inclusiv pentru copil, le-am platiti intotdeauna integral, avem abonamente la clinica privata pentru ca nu avem timp de stat la cozi la medicul de familie sau la spital.

N-am stat nici o zi fara job de cand am terminat facultatea, in ultimii 10 ani cel putin n-am primit un leu la negru, deci am cotizat onest. Cu scuzele de rigoare pentru lipsa de empatie, ma intereseaza foarte putin de cei la care unul munceste pe sal minim si tine acasa nevasta si 100 de copii si beneficiaza de cine stie ce servicii.
Platesc cateva sute bune de Ron pe luna CAS, sotul tot pe-acolo si beneficiem de..... nimic, pe cuvant daca mi se pare ca cersesc ceva.





Ce precoce ai fost


Am terminat facultatea acum 17 ani :).

Chiar am fost precoce sa stii, citeam la 4 ani :).




Ok atunci,imi fac mea culpa..am inteles gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paff

Citat:
citat din mesajul lui ramiris


Am terminat facultatea acum 17 ani :).

Chiar am fost precoce sa stii, citeam la 4 ani :).




Ok atunci,imi fac mea culpa..am inteles gresit


M-am exprimat eu total aiurea, ai avut dreptate cu observatia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Din pura curiozitate te intreb: cat timp ai avut masina si asigurare Casco? Cate accidente ai avut, care sa necesite Casco? Nu s-au rezolvat?

Eu am masina si Casco de aprox 11 ani. Nu am avut accidente majore (daune totale sau pe aproape), dar am beneficiat de Casco de vreo 6 ori in perioada asta si zau ca nu am avut probleme: nici nu am asteptat pentru reparatii, nici nu am avut de platit in avans si apoi sa astept recuperarea. Totul a fost f civilizat.
Daaar, atunci cand mi-am ales asiguratorul, am citit contractul si am ales exact ceea ce imi doream si permiteam la fiecare moment al vietii mele din cei 11 ani despre care povestesc.

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In plus, daca asigurarea privata va fi in Romania ca si Casco, RCA si altele, nu mersi!
Mi se pare ca de multe ori in Romania smecheria e cea care te tine la suprafata. Cu cat poti sa fentezi, cu atat esti mai "tare".



**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si 35+ Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu nu am casco pt. ca nu am bani sa platesc o asemenea asigurare.
dar a fost la TV o perioada aceasta problema prezentata la stiri. Cu interviuri luate pagubitului, cu interviu ri luate celor de la atelierul auto unde era masina, si cu interviuri luate de la firmele unde era incheiata asigurarea.
Unul dintre pagubiti--ca erau mai multi- a dat in judecata compania de asigurari pt. ca nici dupa 2 ani masina nu ii era reparata.
Cei de la atelier au spus ca au astfel de cazuri care asteapta mai mult de 3 ani din cauza asiguratorilor care nu au bani sa ii plateasca pe ei (mecanicii).
ca tie iti este bine nu conteaza, conteaza ca multora nu le este si ca o astfel de intamplare te scarbeste.
Eu nu am avut pana caum nici un accident, dar treaba asta m-a facut sa vad inca o data cat de serios e in Romania.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eu nu am casco pt. ca nu am bani sa platesc o asemenea asigurare.
dar a fost la TV o perioada aceasta problema prezentata la stiri. Cu interviuri luate pagubitului, cu interviu ri luate celor de la atelierul auto unde era masina, si cu interviuri luate de la firmele unde era incheiata asigurarea.
Unul dintre pagubiti--ca erau mai multi- a dat in judecata compania de asigurari pt. ca nici dupa 2 ani masina nu ii era reparata.
Cei de la atelier au spus ca au astfel de cazuri care asteapta mai mult de 3 ani din cauza asiguratorilor care nu au bani sa ii plateasca pe ei (mecanicii).
ca tie iti este bine nu conteaza, conteaza ca multora nu le este si ca o astfel de intamplare te scarbeste.
Eu nu am avut pana caum nici un accident, dar treaba asta m-a facut sa vad inca o data cat de serios e in Romania.


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Situatii din astea se intampla la RCA, nu prea apar la CASCO.
Daca iti alegi compania de asigurare cu cap nu se intampla nici acolo insa RCA-ul fiind obligatoriu si in general suportand daunele celor pe care ii lovesti nu pe cele proprii, majoritatea aleg varianta cea mai ieftina si nu se intrereseaza cat de solvabila sau buna platnica e compania.
Si multi o fac in cunostiinta de cauza.
Probabil cei pe care i-ai vazut la TV se plangeau ca au masina blocata in service pentru ca nu plateste RCA-ul celui care i-a lovit.

La Casco cand dai un pumn de bani te uiti bine ce companie alegi. Eu am avut intotdeauna Casco si niciodata n-am avut probleme. nici multe incidente n-am avut.

Anul trecut m-a lovit cineva in spate si pentru ca aveam fransiza la casco 100 Eur am zis sa incerc sa o fac pe RCA-ul respectivului. Si surprinzator s-a rezolvat foarte usor, n-am avut nici un fel de problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am vrut sa intreb mai devreme ... cum functioneaza serviciile dentare in Romania ?

Pentru ca am impresia ca serviciile dentare sunt mult mai mult privatizate, costa si ele foarte mult si vad ca lumea s-a impacat cu ideea, fara lupte in strada.

Exista multe cabinele dentare private, mult mai multe decat cabinete medicale private - si cred ca dotarea unui cabinet dentar este mult mai costisitoare ca a unuia medical.


exista si in sistem de asigurare de stat, adicatelea gratuite, lumea nu le prea acceseaza din motive de: calitatea consumabilelor si materialelor dentare dar si calitatea serviciilor, dotari etc...plus ca fara spaga la dentist chiar ca nu merge, daca la meeicu lde familie mai treci fara, sau te mai si internezi si ai ai parte de tratament nepaguit in spitale...la denstist nu mere... cand tragi linie si calculezi costul ori renunti si stai cu putregaiu in gura ori constati ca iti permiti sa platesti la privat, mai ramai si cu bani si te alegi si cu o treaba "ca lumea" (daca nu esti ghiniosit de fel)

cu multi ani in urma m-am dus la stat la dentist, mi s-a dat sa aleg materialele, am ales ce era mai bun, mi s-a spus ok, dar nu le putem oferi gratis, astea sunt pe comanda speciala is trebuie sa le platesti..ok, platesc, si materialele si tehnicianu',...ca sunt gratuite doar servicii dentare nu si tehnica dentara...ok, platesc...am platit...apoi a inceput dansul...nu pot sa iti pun azi lucrarea ca nu am x chestie, vino saptamana viitoare, ok, cand am revenit...nu mai pot sa fac lucrarea ca desi am x..y a expirat si trebuie sa fac iar comanda..ok...vin...peste doua sapt ca sunt in concediu...ok... dupa 3-4 reprogramari mi-a venit idee asa dau spaga...ooo a facut ochii mari, a tras aer in piept si a zis...azi luam masuri...mai luasem...dar pentru siguranta e mai luam o data...zice la final..uite ce bine ca am luat iar masurile..nu se potrivesc cu cele anterioare nu pot sa pun lucrarea, o trimit inapoi la tehnician sao refaca...tu vino peste o saptamana...dupa 2 luni eram tot fara lucrare..ce m-a scarbit la final a fost ca desi i-am demonstrat cu chitanta ca am platit materialele si tehnica dentara a avut tupeul sa pretinda ca sunt neplatite si sa ma reprogrameze pana face investigatii cu privire la unde sunt banii daca am platit ...nu m-am mai intors si am stat 10 ani cu un mare gol in gura...cand am ajuns la privat am descoperit alta lumea... materiale de calitate la dispozitia dentistului, timpul intre programari uneori la alegere...spaga 0...plus ca daca dau telefon si ii spun ca ma doare "lucrarea" ma consulta si trateaza gratuit, trai neneaca

Mergi la inceput