Biblia

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in capitolul 8 primele vers deja le-a spus cine era si deja au vazut ce putea sa faca.
el le spune ca aici nu e vorba de cine este El de fapt, dar ei ia la intrebari chiar existentza lui Dumnezeu.

la sf cap 8 le spune ca El este dinainte de Abraham...adica EL ESTE ETERN.
NU ARE INCEPUT NU ARE SFIRSIT...EL ESTE INCEPUTUL-ALPHA...EL ESTE OMEGA-SF.

Celebra expresie "I am THAT I am"...acelasi "I am" din cartea cu Moise cand il intreaba pe Dumenzeu "cine sa spun ca m-a trimis?"...spuen ca "I am".

Isus este parte din Trinitate- care a fost de la inceput Gen 1:1

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pentru ca tot suntem la geneza am si eu o intrebare: ce intelegeti prin:

" va dau toata iarba ce face samanta de pe toata fata pamantului si tot pomul ce are rod cu samanta in el. Acestea vor fi hrana voastra."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pentru ca tot suntem la geneza am si eu o intrebare: ce intelegeti prin:

" va dau toata iarba ce face samanta de pe toata fata pamantului si tot pomul ce are rod cu samanta in el. Acestea vor fi hrana voastra."



alina

Dumnezeu cand a creat omul si animalele le-a dat si mancare. Adam si Eva erau vegetarieni pana sa pacatuiasca.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

dar mai e valabil versetul sau dupa caderea in pacat trebuie sa mancam carne ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dar mai e valabil versetul sau dupa caderea in pacat trebuie sa mancam carne ?



alina


fiecare maninca ce vrea.nu exista o lege cu ce "trebuie" sa mancam.

evreii au primit indicatii specifice in momentul cand erau in pustie ce e bine sa manince, ce nu e bine....dar cred ca din motive de igiena.
in VT sunt perioade de post in care nu se manca carne, urmate de perioade de festivaluri , baquet-uri.

in NT postul nu e obligatoriu. cel putin nu am gasit versetul care sa spuna asta.

dar se spune ca e bine sa tii post, adica sa te retii de la carne...si tot ce presupune gatirea ei si sa petreci aceasta perioada in rugaciune. astfel, postul te "apropie de Dumenzeu".

se mai spune sa nu te arati mindru, sa te falesti cand tii post, sa nu fie ca un sacrificiu care il faci si sa te astepti sa primesti ceva innapoi de la Dumenzeu pt asta.

sa tii post nu inseamna de fapt sa te retii doar de la carne, dar sa te retii de la orice pofta trupeasca care e importanta pt tine si iti ocupa timpul si acel timp sa-l petreci, cum am spus mai sus, in rugaciune.
poate sa fie de ex:sa te uitzi la tv, sau mers prin magazine, sex...etc...etc



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

multumesc de explicatii , dar nu mi-ai raspuns la intrebare: mai e valabil versetul sau nu?
pentru ce a fost scris, doar pentru a stii ca inainte de a cadea in pacat cei 2 au fost vegetarieni ? care e rostul acestui verset?

ca fiecare mananca ce vrea stiu, asa cum fiecare face ce vrea, dar pe mine pe intereseaza in mod deosebit ce vrea sa transmita acest verset.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

multumesc de explicatii , dar nu mi-ai raspuns la intrebare: mai e valabil versetul sau nu?
pentru ce a fost scris, doar pentru a stii ca inainte de a cadea in pacat cei 2 au fost vegetarieni ? care e rostul acestui verset?

ca fiecare mananca ce vrea stiu, asa cum fiecare face ce vrea, dar pe mine pe intereseaza in mod deosebit ce vrea sa transmita acest verset.



alina

prin versurile astea ne arata " the perfect world" care a fost creata pt Adam si Eva.ei, nu numai ca au fost creati perfect, dar Dumenzeu le-a dat si ce sa manince, le-a creat mediul perfect.

vezi urmatorul pasaj ca si animalele erau vegetariene. deci cum se spune traia leul cu mielul impreuna....si deci nu era un pericol pt Adam si Eva sa traiasca alaturi de animale.

nu exista crima, nu exista omor...era pace intre toate vietuitoarele.

versetul e valabil in sensul ca se spune ca aceasta "perfect world " candva va fi din nou instaurata, cand Domnul Isus va reveni pe pamant si va domni(vezi Revelation).

Geneza(primele capitole are strinsa legatura cu Apocalipsa)

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu inteleg prin asta ca oricand am fi putut sa ne hranim asa fara a avea probleme de sanatate, ba din contra, ca tocmai modul in care am ajuns sa ne hranim ne da multe probleme de sanatate si nu numai de sanatate dar ne si impiedica sa intelegem adevaratul rost al vietii.

dovada sunt cei care s-au intors catre mancarea cruda si lipsita de orice produs de origine animala si care se simt extraordinar din toate punctele de vedere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu inteleg prin asta ca oricand am fi putut sa ne hranim asa fara a avea probleme de sanatate, ba din contra, ca tocmai modul in care am ajuns sa ne hranim ne da multe probleme de sanatate si nu numai de sanatate dar ne si impiedica sa intelegem adevaratul rost al vietii.

dovada sunt cei care s-au intors catre mancarea cruda si lipsita de orice produs de origine animala si care se simt extraordinar din toate punctele de vedere.


alina


eu ti-am dat o explicatie biblica.
cat despre cei vegetarieni...nu stiu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si explicatia biblica nu putea fi perpetuata? adica exemplul de viata perfecta nu putea fi urmat macar de unii dintre oameni, in special de cei care cred in biblie?
si nu ma refer la vegetarieni , ma la refer la raw-isti, la cei care mananca doar fructe si legume si nuci si seminte , in stare lor naturala, adica exact ca in geneza ( ca nici atunci nu se folosea aragazul sau cuptorul cu microunde ).

Mergi la inceput