FIV cu ovocite donate(7)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clausim spune:

Salutare

M-am interesat in general la clinicile din strainatate, aceasta metoda IVM te ajuta sa dezvolti ovocitele in vitro daca ovarul tau, datorita factorilor pentru care oricum ai ajuns in situatia unui fiv (slab vascularizat, imbatranit etc) nu o mai face. Clinica Polisano Sibiu unde eu am incercat mi-a spus si despre aceasta metoda care nu se face in Romania. Am cautat totusi si in Romania, la timisoara clinica Athena mentioneaza aceasta metoda insa eu cand am sunat nu mi-au confirmat ca se face in Romania. Este o metoda costisitoare. Saptamana viitoare luni ma voi intalni cu un prof de la o clinica din Austria care imi va spune mai multe si care sunt sansele unei astfel de metode. Medicul meu de la Sibiu mi-a recomandat puternic metoda cu donator insistand ca ovocitele unei femei sanatoase vin cu alt aport de energie/hormoni si cresc substantial reusitele pe cand ovocitele mele, crescute in vitro, e posibil nu sa prinda energie ci sa o piarda si pe cea initiala, asta este concluzia mea citind printre rinduri conversatia cu medicul de la sibiu. Pana nu vb cu profesorul nu am sa mentalizez nimic. Luni seara sau marti am sa va spun ce s-a discutat.
Cum sunt o persoana ce a castigat mult in viata prin lupta si organizare, mi-am planificat si planul B (ptr cei ce au vazut The back up plan cu Jenifer Lopez) si anume am gasit un donator. Nelamurirea pe care o am este legata de RH, ea are RH negativ, eu si sotul meu, pozitiv. Oare afecteaza?

Va pup pe toate si ma rog la Dzeu sa ne implineasca dorinta. Pentru mine personal, as vrea sa ma ajute sa accept ceea ce mi se da chiar daca asta nu corespunde cu visul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clausim spune:

alina_alba - sa stii ca si eu am un nodul la lobul stang al tiroidei. nu te speria pana nu faci punctie si analize, nodulii nu sunt intotdeauna activi, sunt si noduli care se numesc "noduli reci", ii ai si nu iti modifica substantial functionalitatea tiroidei. din pacate cernobil-ul ne-a afectat pe toti. am o experienta de peste 3 ani cu nodulul meu care acum este mai mic cu 80% fata de cand l-am descoperit si am facut punctii atat aici cat si in strainatate si toti au ajuns la concluzia ca tb lasat in pace.
mergi la un endocrinolog bun si vezi ce este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blumoon spune:

Citat:
citat din mesajul lui Looana

Citat:
citat din mesajul lui blumoon

Buna dimineata....Incepe o noua saptamana din noul an.Eu sper ca anul acesta sa fie anul noroc pt noi toate.Apalina bine ai revenit acasa si multa bafta pt beta.
Laura mult noroc draga mea... ma gandesc mereu la tine

Looana succes draga mea si mult calm si rabdare.

Eu astept sa-mi vina cm si am de gand sa merg la un ctrl pt a vedea daca mai pot face o tentativa de icsi.Daca nu astept toamna ca sa merg la Brno.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.


Blumoon i-mi cer scuze te rog nu te supara sau sa mi-o iei in nume de rau ,dar nu stiu ce virsta ai .....Vreau nu mai sa iti spun sau sa iti zic cazul meu,eu am facut 2 fivuri si la amindoua am raspuns bine,am facut ET cu ovocitele mele chiar cu 3 Embrioni la unul si de calitate buna....de prins nu sa prins endometru a fost de 11 mm......la mine nu a fost nevoie de icsi niciodata cite ovule am avut cu toate am facut transfer.Doctorul din clinica mi- a zis clar este virsta si ovulele mele sunt destul de imbatrinite sanse lor de printere este foarte mica plus ca au un defect cromozonal din cauza asta. Mie medicul din clinica unde am facut fivurile mi- a recomandat sa merg in afara Germaniei si sa fac cu ovule donate pt nu a mai pierde bani aici in continuarie,dar daca totusi eu vreau i-mi face el si dat numai cu parerea ,alegerea e in mainile mele mia zis.
Bineinteles nici nu am vrut sa fac ,nici nu ma gindeam ,prin cap asa ceva nu i-mi trecea.....dar un timp de citeva luni am stat si m-am tot gindit si am ajuns la concluzia ca Dr mea avea perfecta dreptate. Si sa iti mai zic ceva in urma cu ceva timp evitam
sa citesc acest subiect pt ca aveam inca cap ca eu mai am ovule si vreau cu ele.
Eu nu am vrut decit sa-ti explic ca decit sa ajungi sa bagi hormoni in tine cu pumnul si
sa te mai coste si o gramada de bani mai bine alegi o cale mai sigura si mai buna.



Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)



Buna Looana .,Nu trebuie sa-ti ceri scuze ca nu faci nimic rau cand ma intrebi de varsta.Am 36 ...in martie 37...Prima mea tentativa si unica a fost un esec total...nu am produs decat un folicul...ceilalti erau mici ,dar erau vreo 12..si la punctie era gol.Medicul mi-a recomandat ovodonatia.Adevarul este ca vreau sa mai incerc o data cu ovulele mele..analize hormonale nu am facut decat acum 1 an si ceva...sunt cam in ceata.Nu mai stiu nimic ce se intampla cu organismul meu.Am facut o cura de 3 luni de branca ursului.Vad ca mi s-a reglat cm..imi vine la 28 de zile.
Aici in Italia (unde si locuiesc)prima tentativa am facut-o in privat,acum vreau sa incerc si la stat.Cert este ca stau bine cu cariotipul,am si eu mutatii dar in forma heterozigota pe care le voi controla (asa mi-a confirmat dna biolog cu care colaborez).In rest ce sa-ti spun draga mea ...oricum daca nu voi reusii cu alt icsi,sau natural(cine stie poate se intampla minunea),in toamna voi merge la Brno.
Cam atat.Daca ai nevoie de info sau orice altceva contacteaza-ma.

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blumoon spune:

Buna fetelor.Ce faceti frumos azi?Cum este vremea la voi?Aici in Italia vad a e soare si sa zicem ca nu ranjeste:)))

Apalina draga mea uite cum trec zilele si vine ziua cea mare cu rezultate pozitive.Mi poti spune ce anume tratament faci pt mutatii?Injectii ceva?Brrrrrrrrrrrrr numai cand aud cuvantul injectii mi se ridica parul in cap:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna fetelor...am intrat si eu sa vad ce faceti...

Clausim asteptam ce ne zici sapt viitoare despre discutia cu medicul tau...subiectul pare interesant, dar daca e f f costisitor...eu cam trebuiesa spun pas......oricum orice noutate e bine de stiu...

Looana te pup si ai grija de tine...

apalina, ce faci? cum esti? mai sunt cateva zile pana la marele rezultat...iti pun pumnii , sper ca esti bine!

mami_vreau, pe tine si pe

o zi buna sa aveti toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clausim spune:

Miracol11 - sper sa fie comparabila la costuri cu donatia altfel si eu spun pas. Intre a ma folosi de ovocite donate si a incerca sa le folosesc pe ale mele, le aleg pe ale mele. donatia o iau ca ultima varianta pentru ca mi-e frica de implicatiile psihologice ce pot aparea din partea donatoarei.
Ce sa zic, oricum o dau si eu gandesc, situatia nu e roza dar e o realitate cu care trebuie sa ma obisnuiesc zi de zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

clausim tocmai de aceea noi apelam la donatoare anonima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Cap. nou

Vladut vrea sa traiasca

Mergi la inceput